Sari la conținut
Forum Roportal
Adella_romania

Merita vizitat Dubaiul?

Postări Recomandate

Chiar nimeni de pe aici ,de pe meleaguri forumiste n-a fost in Dubai? ca sa poata da un raspuns?????? :dwarf:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ehe... daca in viata aceasta de simplu muritor voi ajunge vreodata pe acele meleaguri, va promit ca va dau de veste...insa din ce am vazut la tv, probabil ca merita doar daca te dau banii afara din casa si vrei sa locuiesti in -probabil- cele mai luxoase hoteluri de pe planeta. In schimb cred ca poti merge, cu aceeasi suma in locuri mai frumoase de pe Terra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfatul unei prietene care locuieste acolo:da merita vazut dubaiul!cu conditia sa ai bani si sa stai in partea civilizata a orasului nu la periferie unde sunt oameni mult mai saraci decat la noi-si acestia sunt in mare parte indieni.

daca vrei sa vezi cele mai luxoase hoteluri cele mai mari si mai luxoase magazine,daca vrei sa fii tratat cu respect chiar daca nu ai un cont cu multe zerouri se merita.daca iti plac parfumurile tari arabesti, iti place sa negociezi orice cumperi...acolo este cel mai bun loc.daca esti romanca si vrei sa fii admirata si atat intra in cluburile din dubai...si lista ar putea continua.desi a vizitat mai multe orase straine prietena mea e incantata de dubai.

va atasez niste poze din locul cu pricina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

sunt nou venita pe aici...

referitor la dubai.....

mi s-a oferit o slujba in dubai

bine,o sa spuneti,ce mai stai pe ginduri??

pai,e mai complicat!

am o bebitza de 3 luni si nu stiu daca merita sa o las acasa (cu mama)pt a pleca acolo la lucru,intrun hotel de 4 stele asistent manager,au spus bani multi...alea alea,toate facilitatile....

si oferta vine...astai acum....de la unu care are un hotel acolo...m-a vazut ,inimplator in aeroport cind conduceam cu bebitza mea ,o pritena....clar m-am interesat...nume adrese ...se pare ca chiar e ce spune....insa...nu prea am incredere,nu ma pot hotari,ori casa si copilul ori slujba la mii km distanta!

si unde mai pui ca am si un sotior.....

greu,asi avea neveoie de ceva sfaturi ,care ati fost acolo...

multam....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu am stat in Dubai foarte mult timp dupa ce am fost initial ptr 7 zile in vacanta.

Nu doar ca merita sa vizitezi Dubai-ul, insa in mod cert merita sa te angajezi in ciuda faptului ca legea este destul de restrictiva. De exeplu, daca pleci inainte de termen, trebuie sa platesti conform legii UAE, daune, intrucat viza de lucru este foarte scumpa. Pe visit visa am platit aprox 1000 dirhami ptr 2 luni cu posibilitatea de prelungire inca 30 de zile. Conform legii, cursul valutar este raportat la USD si paritatea este 3.65 fix de mai bine de 6 ani. Daca vrei sa te transferi in timpul unui contract activ, trebuie sa isi dea acordul angajatorul, primul pas, si apoi noul angajator sa plateasca daunele, plus un comision catre primul angajator. Daca cel care te-a adus refuza, trebuie sa iesi din tara si 6 luni nu mai pupi viza de munca. Daca in timpul visit viza ai de aface cu legea, nu mai intri alte 6 luni. Daca doresti sa consumi alcool in afara de locatile turistice, poti sa iti iei licenta de la ministerul local al agriculturii. Asata inseamna cam 5000 de dhs per an. Imparte la 3.65 si vezi ce inseamna in dolari. Eu am obtinut contract de munca pe 5 ani la al tayer - una din cele mai bogate familii locale care detine 30% din marcile medii si de lux auto. Pot sa va spun ce inseamna Dubai si ca turist, si ca angajat. In orice situatie, daca vrei sa faci bani si esti european, ai toate sansele sa traiesti regeste. Am tone de poze de acolo si mii de povesti sa va spun. Am umblat in toate cele 7 emirate. Fiecare este aparte. America, este nimic din punct de vedere legislatie, rigoare, respect, civilizatie si zgarie-nori, etc. Totul este permisiv nu datorita petrolului, care este deficitar pentru urmatorii 10 ani in Dubai, pentru urmatori 35 de ani in Abu Dhabi.Incepand de la cei 120 Km/h cu care ai voie in centru pe Sheik Zaied, Jumeira sau Emirate Bv, terminand la serviciul Al ain care protejeaza femeia de orice neavenit care o streseaza, prin simpla prezenta, Dubaiul este un exeplu pentru lumea araba, europeana, asiatica, etc. Nu ca este de vis, dar e greu sa mai traiesti in alta tara dupa ce ai fost cu adevarat, locuitor cu acte in regula in Dubai. Caldura? Este nestresanta. Aerul conditionat functioneaza la 15 grade in orice mall, bar, magazin, taxi. Merita sa ajungeti in Dubai. Merita!

federalLaw_EN.pdf

post-83710-1172519114_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, eu am stat in Dubai foarte mult timp dupa ce am fost initial ptr 7 zile in vacanta.

Nu doar ca merita sa vizitezi Dubai-ul, insa in mod cert merita sa te angajezi in ciuda faptului ca legea este destul de restrictiva. De exeplu, daca pleci inainte de termen, trebuie sa platesti conform legii UAE, daune, intrucat viza de lucru este foarte scumpa. Pe visit visa am platit aprox 1000 dirhami ptr 2 luni cu posibilitatea de prelungire inca 30 de zile. Conform legii, cursul valutar este raportat la USD si paritatea este 3.65 fix de mai bine de 6 ani. Daca vrei sa te transferi in timpul unui contract activ, trebuie sa isi dea acordul angajatorul, primul pas, si apoi noul angajator sa plateasca daunele, plus un comision catre primul angajator. Daca cel care te-a adus refuza, trebuie sa iesi din tara si 6 luni nu mai pupi viza de munca. Daca in timpul visit viza ai de aface cu legea, nu mai intri alte 6 luni. Daca doresti sa consumi alcool in afara de locatile turistice, poti sa iti iei licenta de la ministerul local al agriculturii. Asata inseamna cam 5000 de dhs per an. Imparte la 3.65 si vezi ce inseamna in dolari. Eu am obtinut contract de munca pe 5 ani la al tayer - una din cele mai bogate familii locale care detine 30% din marcile medii si de lux auto. Pot sa va spun ce inseamna Dubai si ca turist, si ca angajat. In orice situatie, daca vrei sa faci bani si esti european, ai toate sansele sa traiesti regeste. Am tone de poze de acolo si mii de povesti sa va spun. Am umblat in toate cele 7 emirate. Fiecare este aparte. America, este nimic din punct de vedere legislatie, rigoare, respect, civilizatie si zgarie-nori, etc. Totul este permisiv nu datorita petrolului, care este deficitar pentru urmatorii 10 ani in Dubai, pentru urmatori 35 de ani in Abu Dhabi.Incepand de la cei 120 Km/h cu care ai voie in centru pe Sheik Zaied, Jumeira sau Emirate Bv, terminand la serviciul Al ain care protejeaza femeia de orice neavenit care o streseaza, prin simpla prezenta, Dubaiul este un exeplu pentru lumea araba, europeana, asiatica, etc. Nu ca este de vis, dar e greu sa mai traiesti in alta tara dupa ce ai fost cu adevarat, locuitor cu acte in regula in Dubai. Caldura? Este nestresanta. Aerul conditionat functioneaza la 15 grade in orice mall, bar, magazin, taxi. Merita sa ajungeti in Dubai. Merita!

 

Salut, eu va trebui sa plec si sa lucrez in Dubai din aceasta toamna. Imi asigura cazarea si imi pun la dispozitie masina si telefon. Crezi ca poti sa imi dai niste amanunte despre ce ar trebui sa stiu inainte sa ajung acolo si toate detaliile pe care le consideri tu necesare ? Cam care sunt preturile, la ce ar trebui sa ma astept, cum e viata acolo pentru o femeie, lucruri din astea... M-ar ajuta foarte mult! Nu cunosc inca pe nimeni care sa fi lucrat acolo inainte si nu am pe cine sa intreb. Iti multumesc foarte mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bunasunt nou venita pe aici...referitor la dubai.....mi s-a oferit o slujba in dubaibine,o sa spuneti,ce mai stai pe ginduri??pai,e mai complicat!am o bebitza de 3 luni si nu stiu daca merita sa o las acasa (cu mama)pt a pleca acolo la lucru,intrun hotel de 4 stele asistent manager,au spus bani multi...alea alea,toate facilitatile....si oferta vine...astai acum....de la unu care are un hotel acolo...m-a vazut ,inimplator in aeroport cind conduceam cu bebitza mea ,o pritena....clar m-am interesat...nume adrese ...se pare ca chiar e ce spune....insa...nu prea am incredere,nu ma pot hotari,ori casa si copilul ori slujba la mii km distanta!si unde mai pui ca am si un sotior.....greu,asi avea neveoie de ceva sfaturi ,care ati fost acolo...multam....
Sunt foarte multe de spus aici...Si si mai greu este ca cineva sa iti dea sfaturi.Parerea mea este ca tu singura va trebuii sa cantaresti si sa iei o decizie in functie de factori,crede-ma in primul rand subiectivi!Cel mai corect este sa srangi cat mai multe informatii,pareri,etc.Apoi,decizia sa iei taurul de coarne;s-ar putea ca intreaga ta viata sa se schimbe in functie de aceasta decizie.Am sa incerc sa iti spun doar cateva impresii personale.Voi incerca sa fiu cat mai obiectiva cu putinta...Pote fii sansa vietii tale,sau poate schimba totul intr-un mod nedorit.Dar,mai intai,sa iti sun pe scurt cate ceva despre Dubai;este realmente fascinant!Dar,e o lume in care nu oricine se poate simtii ca acasa.Esti singura in masura sa stie daca te poti adapta intr-o lume in care stilul de viata oriental se imbina intr-un mod ciudat cu stilul nostru,occidental de viata.Ca turist,e superb,dar ca rezident,lucrurile se schimba...In ceea ce ma priveste,si acum dupa ani de zile,inca nu stiu daca sa regret sau nu,faptul ca nu m-am stabilit acolo cu familia.In urma cu ani 13 ani,Dubaiul era in plina dezvoltare,si,sunt convinsa ca din punct de vedere material,situatia familiei mele ar fi fost net superioara situatiei actuale.Atat eu cat si sotul meu,aflati acolo ca si turisti(dar si in interes de afaceri)am fi avut acces la locuri de munca foarte bune.Dar noi am preferat sa ne intoarcem aici in tara,sperand ca aici in Romania,in timp va fii mult mai bine.Material,clar,am gresit!Sentimental...nu stiu ce sa spun...Imi permit acum sa ating un subiect mai delicat,dar te rog mult sa nu ma intelegi gresit!Nu te cunosc,si sub nici o forma nu vreau sa te jignesc.Vei ajunge intr-o lume in care femeile sunt tratate regeste,pana la un punct.Este o diferenta enorma intre ceea ce ,ca femeie(material vorbind),ti se poate oferii acolo,si ceea ce cu oricata truda si cu oricata bunavointa poate sa ti se ofere aici.Dar nimic in lume nu face cat face familia,oamenii dragi si apropierea de ei.Sunt genul de femeie care aproape "calca pe cadavre" pt.cariera,pt.propria afacere.Singura perioada ce o petrec cu copilul meu este doar un concediu de 10 zile pe an.Muncesc uneori 15 ore pe zi.Nu sunt de loc melodramatica,ti-am spus toate aste doar ca sa iei in considerare ca afirmatia mea vizavi de familie si oameni dragi nu vine din partea unei cu vocatie de casnica.Culmea este ca am ajuns la concluzia anterioara in mijlocul Dubaiului....Asta e ideea ce am vrut sa ti-o transmit...si sper ca m-ai inteles... Repet,nu vreau sa te jignesc;tu esti singura in masura sa te autoanalizezi,dar eu mi-am facut datoria sa iti spun ca mirajul Dubaiului te poate indeparta chiar si de familie.Iar prin mirajul Dubaiului intelegem tot;oamenii, felul in care esti tratata de catre unii dintre ei,atmosfera,opulenta,mediu etc.Din punctul meu de vedere principalul motiv pt.care te poti teme esti TU.In alta ordine de idei,este esential sa te informezi foarte bine cine este persoana care ti-a facut propunerea,daca este localnic sau rezident,in ce masura poate decide sau nu in firma angajatoare.Stiu,ca iti este greu sa te gandesti ca vei fii acolo o femeie singura,la cheremul cuiva.Exista bineinteles riscuri,dar si aici totul depinde de comportamentul tau.Nimeni nu te poate obliga sa faci compromisuri.Legile sunt foarte stricte.Ca sa fiu mult mai exacta si foarte deschisa;sunt convinsa ca daca imprimi o atitudine de respect,nu vei avea nici un fel de probleme.Sigur,vorbind acum de un anumit nivel social si educational al celor cu care vei intra in contact.Dar,trebuie sa repet,TOTUL depinde de atitudinea ta.Sa nu intelegi cumva ca sfatul meu ar fii sa te comporti ca un fel de arici!In nici un caz!Ideea este doar ca,inevitabil vei fii asaltata de tot felul de insistente,carora,va trebuii sa le faci fata cu mult tact si demnitate,dar cu zambetul pe buze.Da,asta este!Vei lucra si intra in contact mai ales cu barbatii.La un moment dat,insistentele lor(de cele mai multe ori politicoase,dar persistente)pot deveni deranjante.Chiar si complimentele(si vor fii cu miile,crede-ma!),la un moment dat,devin obositoare.Dar,te consolezi cu ideea ca acesta este felul lor de a fii,si mergi inainte cu capul sus.Nu stiu,si nici nu te intreb ce salariu ti s-a propus.Esential este sa ai asigurata masa si casa.Costul vietii in Dubai,nu e exagerat,poate chiar mai mic ca la noi.A!Sa nu uit!Transportul poate fii o problema mare!Taxiul este foarte scump,iar pe jos...nici sa nu te gandesti!Exista si autobus,in conditii decente,zic eu,dar ar fi foarte bine daca din pozitia de asistent manager,ai putea obtine cazare in camerele de serviciu ale hotelului.Nu stiu ce studii ai,dar studiile superioare sunt un atuu mare acolo(spre deosebire de la noi unde,stim cu totii ce se intampla),chiar daca nu sunt in domeniul in care profesezi.Hai sa iti vand un pont:)Deviza din turismul Dubaiului;sosesti ca turist si pleci ca prieten!Realmente pretentiile ce le vor avea de la tine in munca prestata vor fi mari!Dar,sigur vei avea sanse mari de promovare,fiind o buna profesionista!Nu stiu ce sa iti mai spun acum...Poti sa ma intrebi orice si,cu multa placere iti voi raspunde daca stiu.
bunasunt nou venita pe aici...referitor la dubai.....mi s-a oferit o slujba in dubaibine,o sa spuneti,ce mai stai pe ginduri??pai,e mai complicat!am o bebitza de 3 luni si nu stiu daca merita sa o las acasa (cu mama)pt a pleca acolo la lucru,intrun hotel de 4 stele asistent manager,au spus bani multi...alea alea,toate facilitatile....si oferta vine...astai acum....de la unu care are un hotel acolo...m-a vazut ,inimplator in aeroport cind conduceam cu bebitza mea ,o pritena....clar m-am interesat...nume adrese ...se pare ca chiar e ce spune....insa...nu prea am incredere,nu ma pot hotari,ori casa si copilul ori slujba la mii km distanta!si unde mai pui ca am si un sotior.....greu,asi avea neveoie de ceva sfaturi ,care ati fost acolo...multam....
Mi-am adus aminte de ceva!Sigur vei vedea tot felul de fotografii pe forumuri sau cine stie unde,cu periferiile si cu cartierele sarace ale Dubaiului.Sa nu te sperie!Din mai multe motive;legile sunt foarte stricte,dar ami ales pt.ca acei oameni pe care ii vei vedea,chiar,daca nu arata prea bine,in conceptia noastra de europeni,sunt tot oameni!Crede-ma sunt cinstiti si corecti,nu fac rau nimanui.Din contra,sunt amabili si binevoitori,cu zambetul mereu pe buze.Sigur,nu exista padure fara uscaturi.Ideea este,ca ,sigur,nu in acest mediu vei merge daca vei merge si ca,oricum,acei oameni nu trebuie sa te sperie de loc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E un oras frumos din cate se vede in pozele de pe net. Merita. Dar pacat ca e prea scump sa mergi acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu traiesc in Abu Dhabi (capitala UAE)de 5 ani . Cunosc Dubai relativ bine asa ca o sa incerc sa raspund pe rand intrebarilor:

-Pentru Adela - daca ai bani sufucienti, da, merita vizitat. Ai de ales intre hoteluri de diferite categorii, de la 3 - 7 stele. Promotii toata vara! Daca ai un buget limitat poti sa mergi si pentru short term rental (inchiriezi un apartament pentru o saptamana, doua). Ai de vizitat o gramada de mall-uri, Spectacole si festivaluri. Evita perioada 15 Septembrie- 15 Octombrie (anul asta numai) pentru ca in perioada aia o sa fie Ramadan, postul musulmanilor (nu se bea, nu se mananca in public, nu asculti muzica sau chestii din astea pana apune soarele. Sunt multe Aqua park, Wild Wadi, Wonderland ...sunt super fantastice. Trebuie sa iti spun:peste tot sunt indieni, sri-lankan, pakistanezi care sunt forta de munca bruta (foarte murdari), mai sunt si filipino si o gramada de alte natii de arabi. Sunt zone frumoase si zone urate. Traficul este un cosmar! Dureaza cam 2-3 ore sa ajungi dintr-un colt in altul al orasului. Taxe peste tot, de drum, de intrare, de parcare. Daca vii pentru 2-3 zile nu e de ajuns iar daca stai 2-3 saptamani, sincer o sa te ruineze. Daca mai vrei alte detalii iti stau la dispozitie.

 

-Pentru Helena - draga mea, sa nu faci greseala sa iti lasi copila! Eu am un baietel de trei ani si a trebuit sa il trimit in Egipt la bunica-sa pentru cateva luni pana i-am procesat viza de resedinta. M-am imbolnavit pana l-am adus inapoi. Zici ca trebuie sa fii tare pentru puiul tau, dar nu poti. Ti se rupe inima. Eu am ajuns la spital de trei ori pentru depresie, de sotul a zis ca daca nu se rezolva curand, ma zboara si pe mine in Egipt dupa copil (dar asa imi pierdeam serviciul). Si sunt de fel o persoana puternica, am luat multe lovituri fara prea mult side- effect. Daca nu ai diploma de universitate si nu ai un venit minim nu poti sa iti aduci copila in UAE. Pentru un barbat e mai usor sa isi sponsorizeze familia decat pentru o femeie. In hotel daca muncesti au sa iti de-a mancare (care nu o sa iti placa te asigur) indiana, o sa ai o camera, si o sa fii la cheremul managementului hotelului la orice ora din zii si din noapte. Hotelurile in Dubai sunt arhi-pline de turisti. Daca vrei sa pleci, pleaca cu sotul odata si pune conditia in contract ca hotelul sa iti sponsorizeze copilul. Acum daca reusesti sa iti aduci copila ai grija cu cheltuielile. Sa angajezi o dadaca nu e scump, dar nu te sfatuiesc. Au fost cazuri de maltratare a copiilor de catre dadace si eu personal nu ma indur sa imi las copilul singur in casa cu vreuna din astea. Gradinitele sunt relativ scumpe, transport, mancare si uniforme....La sfarsitul lunii nu stiu ce iti mai ramane din salariu. Ar trebui sa castigi de la 12000 de dirhami pe luna (3200 USD) in sus ca sa ai cu ce sa acoperi cheltuielile si asta exclude cazarea.

 

-Pentru Raihana - cazarea e cea mai importanta! Cazarea in Dubai este extrem de scumpa si se scumpeste in fiecare an, in timp ce salariul tau stationeaza. Trebuie sa intrebi daca o sa ai single accomodation (adica stai singura in camera sau apartament) sau sharring (imparti camera sau apartamentul cu cineva). Daca ai nesansa sa imparti cu cineva, good luck! Daca nimeresti cu o indianca, majoritatea sunt foarte murdare iar cand gatesc ceva, mirosul te face sa iesi din cladire nu numai din apartament. Daca o sa imparti cu filipino, sunt foarte galagioase dar curate. Ai foarte mare grija cu contractul de munca! Citeste de o mie de ori inainte sa semnezi. Mai ales termeni pentru demisie, pentru ca daca nu iti place si vrei sa pleci pot sa iti faca mari probleme. In general Dubai este un oras sigur, dar binenteles trebuie sa ai grija de tine si mai ales sa te imbraci decent. Daca incepi sa iti expui oarece parti corporale, asta este considerata de unii idioti ca si un bilet de intrare in patul tau.

 

 

Alte informatii: in prezent se lucreaza la Metro-rail asa ca se asteapta ca din 2009 traficul (cea mai mare problema in Dubai) sa se amelioreze.

-Este extrem de cald incepand cu mijlocul lui Iulie pana la sfarsitul lui Septembrie. Apoi vremea este pur si simplu o placere.

-Sunt de evitat iesirile nocturne solo (dupa 2230 hrs.)

- Au o plaja fantastica cu toate ca apa ieste sarata de zici ca intri in saramura

-Majoritatea cladirilor au o piscina si gym

-este foarte usor de cumparat o masina si second hand si noua. Pretul second hand poate fii de la 15000 dirhami (aprox 4100 USD) pana la 40000 dirhami (11000 USD)

-Evitati credit cardurile si imprumuturile la banci - sunt camata pe fatza si o sa va acapareze toate veniturile

 

Mult noroc si sa va de-a Dumnezeu ajutor si sa luati decizia corecta ptr voi si familia voastra.

Editat de o mama in abu dhabi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×