Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Romania fara cianuri!

 

Dupa 7 ani de la accidentul de la Baia Mare, Parlamentul Romaniei discuta despre interzicerea cianurii in minerit in Romania. Gazda a celui mai grav accident ecologic la o mina provocat de cianuri, inregistrat in istorie ca

post-101660-1181817026_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai era parcă un topic similar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un vot virtual oferit Copacului de Hartie aici (http://www.clickio.ro/2007/08/internet/categoria-ecologie7/) se poate concretiza in ceva foarte real. In copaci!

 

Daca va intrebati daca merita sa fim ajutati va spunem doar ca in patru luni si 3 saptamani de cand am lansat proiectul am colectat 59.584 kg hartie si 8.594 kg carton din care vom putea planta 630 de copaci in Bucuresti.

 

De ce sa votati?

Pentru ca strangand mai multa hartie plantam mai multi copaci!

 

 

va las pe voi sa spuneti de ce...

eu am votat

http://www.clickio.ro/2007/08/internet/categoria-ecologie7

www.copaculdehartie.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

votati si voi copacii..ca doar traiti intre betoane.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SEMNATI PETITIA pentru a avea si noi spatii verzi, parcuri... oxigen...

Ploiestiul este un oras industrial, fara industrie :yes: , dar cu poluare maxima.

primaria Ploiesti da avize favorabile de constructie tuturor supermarketurilor, fara a se gandi ca acestea se construiesc pe spatiile verzi ale ploiestenilor.

Ajutati-ne sa salvam parcurile!

 

Semnati petitia pe www.monitorulph.ro!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta este o problema nu numai a ploiestenilor, ci a tuturor romanilor. se construieste haotic, se distruge vegetatie, parcuri murdare, etc

si in plus de asta am mai observat la celebra "borduriada" :o: urmatorul aspect: se scot bordurile, se asfalteaza, se face se drege iar in perimetrul pomilor de langa borduri nu se mai vede pamantul, pamant care este acoperit de tot moluzul ridicat si adunat de pe strada, ciment, beton, etc. si nu stiu daca ati sesizat... pomii respectivi de luni de zile sunt uscati, fara frunze, niste mortaciuni de pomi :P

toti s-au gandit sa arate bine trotuarele, bordurile, dar cu pomii de pe langa noile borduri nu prea s-a sesizat nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar acum cateva minute (6 nov 2007) am dat de un articol intr-un cotidian gratuit bucurestean (compact) in care se vb de un link unde se poate semna o petitie online pentru un metrou in DRUMUL TABEREI.

eu locuiesc in acest cartier si va spun sincer ca avem nevoie de asa ceva si va rog, nu numai pe cei care locuiesc in Drumul Taberei, ci si pe alti bucuresteni si nu numai, sa dati o semnatura virtuala pe linkul http://www.petitieonline.ro/petitie/metrou...-p62010034.html

 

 

 

:o:

Editat de bgd2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×