Sari la conținut
Forum Roportal
Liviu.

Cum pot sa ridic in aceeasi zi pasaportul impreuna cu viza?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt programat pe data de 15 iunie, adica vineri, pentru interviul necesar obtinerii vizei pe o perioada de 3 luni in SUA, prin intermediul programului American Experience. In cazul in care voi obtine viza, vreau sa stiu daca pasaportul impreuna cu viza poate sa-mi fie returnat in aceeasi zi sau cel tarziu pana luni, 18 iunie. Am biletul de avion marti la ora 7:20 a.m. Datorita faptului ca guvernul american implementeaza un nou sistem computerizat, aplicantii pentru viza J1 ai programului Work and Travel nu mai pot sa isi ridice pasaportul cu viza in aceeasi zi in care aplica. Pasapoartele vor fi ridicate ulterior de catre reprezentantii American Experience. Iar pasaportul poate fi ridicat de la sediul sau reprezentantii American Experience incepand de miercuri, adica 20 iunie.

 

Daca sunteti la curent cu asa ceva, puteti sa-mi dati si mie niste sugestii sau lamuriri cu privire la ridicarea pasaportului pana luni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt programat pe data de 15 iunie, adica vineri, pentru interviul necesar obtinerii vizei pe o perioada de 3 luni in SUA, prin intermediul programului American Experience. In cazul in care voi obtine viza, vreau sa stiu daca pasaportul impreuna cu viza poate sa-mi fie returnat in aceeasi zi sau cel tarziu pana luni, 18 iunie. Am biletul de avion marti la ora 7:20 a.m. Datorita faptului ca guvernul american implementeaza un nou sistem computerizat, aplicantii pentru viza J1 ai programului Work and Travel nu mai pot sa isi ridice pasaportul cu viza in aceeasi zi in care aplica. Pasapoartele vor fi ridicate ulterior de catre reprezentantii American Experience. Iar pasaportul poate fi ridicat de la sediul sau reprezentantii American Experience incepand de miercuri, adica 20 iunie.

 

Daca sunteti la curent cu asa ceva, puteti sa-mi dati si mie niste sugestii sau lamuriri cu privire la ridicarea pasaportului pana luni?

 

 

 

Arata biletul de avion la interview si explica clar care este situatia. Numai vorbele rezolva problema!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arata biletul de avion la interview si explica clar care este situatia. Numai vorbele rezolva problema!

 

 

Eu le voi arata biletele, insa oare ei ma vor baga in seama? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu le voi arata biletele, insa oare ei ma vor baga in seama? :cry:

 

 

Eu am sugestat sa vorbesti despre aceasta conditie speciala, si documentezi ce spui prin a arata biletul de avion.

 

Nu le place sa le pui in fata actul fara explicatie!!!

 

Tu ai un interview cu ei la o ora fixa!!! sa nu intarzii ca nu sint acceptate scuzele de nici un fel.

 

Un "how do you do" este apreciat care este si salut si acopera prima tangenta. Indiferent de momentul din zi, folosesti aceasta expresie, daca ea te saluta inainte altfel, ii raspunzi sub forma respectiva!

 

NU astepti un raspuns de la ea/el!!! altfel ....

 

Acolo ai cateva minute personale, adica tu vorbesti cu un reprezentatnt al Ambasadei Americane!!!

e timpul tau sa te desfasori, sa le lamuresti ca nu vei ramane aici sau ce o sa te intrebe fiindca obtii o viza de Student Exchange sau nu stiu de care. O sa rogi frumos si regreti ca vii cu exceptii dar n-ai vrea sa pierzi avionul si mai spui ca esti din provincie si n-ai cum sa prinzi toate legaturile, doar daca esti din provincie!!!!

 

Fiind student la facultate, trebuie sa ai putina stofa diplomatica cand ajungi acolo.

 

Ajuta foarte mult in reusita aspectul tau.

Pe langa ca este foarte cald, n-ar strica sa mergi in pantaloni lungi , camasa si jacheta pe tine ca reprezinti o universitate.

Impecabil de altfel din punct de vedere higienic, fara miros din gura, a transpiratie sau tigara & alcool!!!!

Pantofi de piele cu ciorapi curati. Par bine aranjat, daca e lung sa fie legat in spate cu elastic ca in filme.

Mana foarte curata si pui actele pe ghiseu in ordinea in care-ti cere.

Daca n-a cerut ceva, inseamna ca in cazul tau nu e necesar, i-ai dat confidenta prin prezentarea altor documente.

Nu insista sa-ti accepte actul la fel sa nu-i spui ca tu asa stii ca asta este legea ....

 

 

Succes! si spune-ne cum a fost sa avem ceva pe pagina referinta pentru altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cand intri la interviu.

Eu am fost printre ultimii acolo, mi-a cerut act doveditor ca sunt studenta(eram pt. viza turistica) , m-a intrebat cat stau, la cine merg si pe unde.Asta a fost tot.

Viza am primit-o pe 10 ani , desi ma asteptam sa nu mi-o dea.

La sf. mi-a spus sa vin a doua zi dupa viza , i-am explicat frumos ca am tren dupa amiaza , ca sunt din alt oras si daca nu pot cumva sa o ridic dupa masa. S-a scuzat femeia si mi-a spus ca sunt ulte pasapoarte si nu depinde de ei , mi-a dat o foaie ca sa poata ridica altcineva pasaportul in locul meu.

daca esti printre primii il primesti in aceeasi zi , daca nu dimineata urmatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pt informatii, deoarece mi-au fost destul de utile. Am primit azi inapoi pasaportul impreuna cu viza si urmeaza sa plec marti la ora 07:20 a.m.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×