Sari la conținut
Forum Roportal
Dirtyangel

Argintul se innegreste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un lantisor de argint foarte dragut, care imi este foarte scump caci l-am primit de la persoana iubita.

Dar cu timpul isi pierde din luciu si s-a innegrit :P

I se strica aspectul, ce as putea face? exista ceva solutii?

Sper sa am ceva sfaturi utile de la voi :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista substante speciale care il curate de negreala. Nu stiu sigur pe unde se gaseste in romania dar aici o gasesc la fiecare shop. :think: Sunt de mai multe feluri ... am avut special pentru bijuteri si pentru argint in general. Cea pentru bijuterii era o substanta incolora in care bagam lanticul si cand il scoteam, era ca nou. Substanta pe care o am acum e roza si o las sa se usuce pe argint ... apoi sterg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt curatare simpla:

1.Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)

2. Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.

3. Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.

4. Apa in care au fiert cartofii, putin sarata, curata foarte bine. (pt. astea cu sare nu bag mana in foc.. nu am incercat deoarece stiam ca sarea pateaza argintul..)

 

Pt curatarea argintului oxidat:

1.Daca argintul s-a oxidat se foloseste un tampon de vata sau bumbac, foarte fin, imbibat in funingine.

2.Sau prin scufundare, vreme de o noapte, intr-o baie de ulei comestibil. A doua zi se freaca cu otet fierbinte, amestecat cu sare grunjoasa.

 

p.s: Bijuteriile de argint se pastreaza foarte bine intr-o punga din material inchis la culoare si opac.

fiecare varianta numerotata este distincta.. nu va recomand sa le amestecati

 

 

am mai gasit asta pe net, sa fie oare ceva bun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pasta de dinti ;) cu aia merge

numai ca nu stiu ce mare lucru poti sa faci cu peria aia mare la un lantisor micut :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
numai ca nu stiu ce mare lucru poti sa faci cu peria aia mare la un lantisor micut :think:

pune pe degete si da pe lantisor bine, fara apa, apoi spala-l . O sa iasa frumos ;) ... Era o vreme cand eram inventiva si am folosit si eu pasta de dinti, ca sa imi curat argintul :friends:

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pasta de dinti :lol: cu aia merge

Da si eu am incercat si o iesit super :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×