Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Angajatorul ii cere mamei sa revina la serviciu dupa un an si 5 luni!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietena mea a nascut in februarie anul trecut. Deci fetita are acum un an si patru luni. In urma cu cateva zile a primit un telefon de la serviciu ca vor ca luna viitoare sa se intoarca la lucru, numai ca nu oficial. Adica ea ar primi in continuare indemnizatia de crestere a copilului. I s-a spus deja ca daca se duce in februarie asa cum ar trebui, nu o sa o primeasca pentru ca e luna moarta. e posibil chiar sa se poarte urat cu ea atunci, ca sa o determine sa plece, numai pt ca nu a facut cum au dorit ei. Ce e de facut? E normal sa se intample asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietena mea a nascut in februarie anul trecut. Deci fetita are acum un an si patru luni. In urma cu cateva zile a primit un telefon de la serviciu ca vor ca luna viitoare sa se intoarca la lucru, numai ca nu oficial. Adica ea ar primi in continuare indemnizatia de crestere a copilului. I s-a spus deja ca daca se duce in februarie asa cum ar trebui, nu o sa o primeasca pentru ca e luna moarta. e posibil chiar sa se poarte urat cu ea atunci, ca sa o determine sa plece, numai pt ca nu a facut cum au dorit ei. Ce e de facut? E normal sa se intample asa?

Nu e normal, si nici legal, poate depune plangere la camera de munca, numai ca nu are baza (convorbirea telefonica nu o poate lua in considerare). Iar daca nu se intoarce asa cum spun ei, o sa ii faca viata un calvar si o sa-si lase singurica locul de munca.

Concluzia: Nu prea e nimic de facut :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e normal, si nici legal, poate depune plangere la camera de munca, numai ca nu are baza (convorbirea telefonica nu o poate lua in considerare). Iar daca nu se intoarce asa cum spun ei, o sa ii faca viata un calvar si o sa-si lase singurica locul de munca.

Concluzia: Nu prea e nimic de facut :focus:

 

 

Eu i-am zis sa faca asa cum simte. Si simte ca tb sa mai stea cu fata acasa.

I-am mai zis si ca lumea nu se sfarseste cu locul ala de munca, asa ca isi poate cauta altceva in februarie. Numai ca...e bataie de joc si ii lasam sa ne calce in picioare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam asa e nu te poti pune cu patronii,si vreau sa vad cine se plimba pe la procese(mai ales daca nu mai ai nici servici)...........................................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cam asa e nu te poti pune cu patronii,si vreau sa vad cine se plimba pe la procese(mai ales daca nu mai ai nici servici)...........................................

da, e o situatie foarte nasoala. Deci, ca sa fiue bine, ar trebui sa se intoarca luna viitoare la munca. Si sa munceasca la negru, practic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acuma pune-te si in locu lor......trebuie sa gaseasca un om care sa stea numai cat are asta concediu de maternitate,si dupa aia liber nu? pt unele posturi e cam greu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu i-am zis sa faca asa cum simte. Si simte ca tb sa mai stea cu fata acasa.

I-am mai zis si ca lumea nu se sfarseste cu locul ala de munca, asa ca isi poate cauta altceva in februarie. Numai ca...e bataie de joc si ii lasam sa ne calce in picioare!

Clar ca e bataie de joc, pe vremea cand lucram (demult maica demult) lucram la Personal , si se faceau mismasuri din astea, si oamenii acceptau pentru ca nu aveau alta solutie. Si degeaba mergeau sa depuna plangeri la camera de munca, acolo eram noi deja dinaintea lor :focus: .

Poate sa stea acasa cu fetita, dar pentru siguranta ei ar trebui sa-si caute incepand cu vreo doua luni inainte de termen un nou loc de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca vrea sa stea in firma sa joace dupa cum i se canta;indiferent daca e corect sau nu

Esti cumva angajator? Ca altfel nu-ti pot intelege optica.

Daca e dreptul ei legal sa stea cu copilul acasa, de ce sa fie obligata sa mearga la serviciu inainte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine legal" o sa ramana fara job.....am patit chiar eu bleahhh

 

nu conteaza cum e corect sau legal ,realiatea e alta ,daca ai lucra la patron ai sti asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×