Sari la conținut
Forum Roportal
intravenos

Despre agonie si fericire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

te referi la agonia profesorilor ce incearca sa uite mizeria in care se zbat pentru a putea educa micii omuleti sau te referi la agonia micilor omuleti ce incearca sa treaca sau sa ignore frustrarile profesorilor...incercand singuri in final sa cearna graul de neghina ?

te referi la extazul profesoarelor ce cauta amorul in bratele adolescentilor necopti sau la extazul profesorilor ce-si potolesc poftele carnale cu naivele tinere ce se vor tinere doamne ?

vrei sa ne inveti sa-l gasim sau mai bine zis sa descoperim lumina sfanta....tu ceri imposibilul ,ceri unui ateu sa poarte un dialog cu dumnezeu ,cel a carui existenta el o neaga cu tarie ....ce sa mai zic de ...dialog ..

sa continui si sa-ti spun ca am trecut prin toate starile intermediare ce se gasesc intre extaz si ...agonie ...citind aceste randuri ..

agonizam cu totii ,agonizam asteptand un pusti de 19 ani sa ne dea lectii si sa ne invete sa ...iubim ..

gasindu-l pe dumnezeu nu vom deveni mai buni ci doar ingrosam randurile credinciosilor ipocriti ce-si flutura iubirea pentru semenii lor ca pe un steag .....in realitate bucurandu-se de agonia celorlalti ...

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Te referi la agonia profesorilor ce incearca sa uite mizeria in care se zbat pentru a putea educa micii omuleti sau te referi la agonia micilor omuleti ce incearca sa treaca sau sa ignore frustrarile profesorilor...incercand singuri in final sa cearna graul de neghina ?

te referi la extazul profesoarelor ce cauta amorul in bratele adolescentilor necopti sau la extazul profesorilor ce-si potolesc poftele carnale cu naivele tinere ce se vor tinere doamne ?

vrei sa ne inveti sa-l gasim sau mai bine zis sa descoperim lumina sfanta....tu ceri imposibilul ,ceri unui ateu sa poarte un dialog cu dumnezeu ,cel a carui existenta el o neaga cu tarie ....ce sa mai zic de ...dialog ..

sa continui si sa-ti spun ca am trecut prin toate starile intermediare ce se gasesc intre extaz si ...agonie ...citind aceste randuri ..

agonizam cu totii ,agonizam asteptand un pusti de 19 ani sa ne dea lectii si sa ne invete sa ...iubim ..

gasindu-l pe dumnezeu nu vom deveni mai buni ci doar ingrosam randurile credinciosilor ipocriti ce-si flutura iubirea pentru semenii lor ca pe un steag .....in realitate bucurandu-se de agonia celorlalti .. " - red2shoes.

 

Saracutzii profesorasi care-si parcheaza masinelele de peste 60 000 de lei in fatza liceului... :cry: Se zbat intr-o asa indigenta de...

nu stiu ce sa mai zic de tata ( spre ex. ) care nu incaseaza mensual decat o remuneratie de maxim 400 de lei. Cool, noo ?

Cat despre discipolii care la ore se scobesc in nari... si scriu dupa dictarea magistrului fara sa inteleaga nicio boaba... :)

Saracutzii... :P

Red, nu cer imposibilul si nici nu-l vreau. Daca urmezi acele etape cu smerenie vei ajunge sa-l cunosti pe Dumnezeu. Daca nu le urmezi inseamna ca ori ti-e frica de fericire, ori esti prea mandra ca sa incerci, ori esti prea slaba.

Agonizezi asteptand un pusti de 19 ani ? Iisus avea doar 16 cand deja propavaduia noua religie.

Apoi, Dumnezeu fiind insusi Fericirea bineinteles ca veti fi mai buni. Dar se pare ca ai citit ce-am scris ca un subiect de ziare... Eu am specificat - "Dar Veritatea e una singura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Te referi la agonia profesorilor ce incearca sa uite mizeria in care se zbat pentru a putea educa micii omuleti sau te referi la agonia micilor omuleti ce incearca sa treaca sau sa ignore frustrarile profesorilor...incercand singuri in final sa cearna graul de neghina ?

te referi la extazul profesoarelor ce cauta amorul in bratele adolescentilor necopti sau la extazul profesorilor ce-si potolesc poftele carnale cu naivele tinere ce se vor tinere doamne ?

vrei sa ne inveti sa-l gasim sau mai bine zis sa descoperim lumina sfanta....tu ceri imposibilul ,ceri unui ateu sa poarte un dialog cu dumnezeu ,cel a carui existenta el o neaga cu tarie ....ce sa mai zic de ...dialog ..

sa continui si sa-ti spun ca am trecut prin toate starile intermediare ce se gasesc intre extaz si ...agonie ...citind aceste randuri ..

agonizam cu totii ,agonizam asteptand un pusti de 19 ani sa ne dea lectii si sa ne invete sa ...iubim ..

gasindu-l pe dumnezeu nu vom deveni mai buni ci doar ingrosam randurile credinciosilor ipocriti ce-si flutura iubirea pentru semenii lor ca pe un steag .....in realitate bucurandu-se de agonia celorlalti .. " - red2shoes.

 

Saracutzii profesorasi care-si parcheaza masinelele de peste 60 000 de lei in fatza liceului... :cry: Se zbat intr-o asa indigenta de...

nu stiu ce sa mai zic de tata ( spre ex. ) care nu incaseaza mensual decat o remuneratie de maxim 400 de lei. Cool, noo ?

Cat despre discipolii care la ore se scobesc in nari... si scriu dupa dictarea magistrului fara sa inteleaga nicio boaba... :)

Saracutzii... :P

Red, nu cer imposibilul si nici nu-l vreau. Daca urmezi acele etape cu smerenie vei ajunge sa-l cunosti pe Dumnezeu. Daca nu le urmezi inseamna ca ori ti-e frica de fericire, ori esti prea mandra ca sa incerci, ori esti prea slaba.

Agonizezi asteptand un pusti de 19 ani ? Iisus avea doar 16 cand deja propavaduia noua religie.

Apoi, Dumnezeu fiind insusi Fericirea bineinteles ca veti fi mai buni. Dar se pare ca ai citit ce-am scris ca un subiect de ziare... Eu am specificat - "Dar Veritatea e una singura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Saracutzii profesorasi care-si parcheaza masinelele de peste 60 000 de lei in fatza liceului... :P Se zbat intr-o asa indigenta de...

nu stiu ce sa mai zic de tata ( spre ex. ) care nu incaseaza mensual decat o remuneratie de maxim 400 de lei. Cool, noo ?

Cat despre discipolii care la ore se scobesc in nari... si scriu dupa dictarea magistrului fara sa inteleaga nicio boaba... :focus:

Saracutzii... :P

Ce profesori draga cu masini de 60.000 euro, poate elevi care vin la scoala cu asa ceva. De unde sa aiba profesorii atatia bani, ca daca ar avea, nu ar mai sta ei la un job de rht in care elevii vin cu fumuri in cap ,vorbesc la mobil in ora, sau mai rau, isi bat joc de dascali si apoi posteaza pe net filmuletele. Iar elevii care se scobesc in nas... or avea si ei muci, ca dupa creier nu cred ca scobesc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce profesori draga cu masini de 60.000 euro, poate elevi care vin la scoala cu asa ceva. De unde sa aiba profesorii atatia bani, ca daca ar avea, nu ar mai sta ei la un job de rht in care elevii vin cu fumuri in cap ,vorbesc la mobil in ora, sau mai rau, isi bat joc de dascali si apoi posteaza pe net filmuletele. Iar elevii care se scobesc in nas... or avea si ei muci, ca dupa creier nu cred ca scobesc.
Poate nu profesorii obisnuiti,dar cunosc multi profesori universitari care iau spaga,au bani,au masini de 60.000 euro si asa mai departe. In plus,pana la urma,apropo de" daca ar avea bani,nu ar mai sta ei la un job de rahat in care elevii vin cu fumuri in cap",asta e chiar pacat.De-asta nu merg lucrurile cum trebuie.Pentru ca profesorii sunt scarbiti,pentru ca elevii au fumuri in cap,pentru ca nu li se tolereaza "fumurile",pentru ca nu sunt educati de societate,de la temelie.

Eh,sa nu dam vina doar pe tineret....Iti spun,totul pleaca de la baza,din varf.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate nu profesorii obisnuiti,dar cunosc multi profesori universitari care iau spaga,au bani,au masini de 60.000 euro si asa mai departe. In plus,pana la urma,apropo de" daca ar avea bani,nu ar mai sta ei la un job de rahat in care elevii vin cu fumuri in cap",asta e chiar pacat.De-asta nu merg lucrurile cum trebuie.Pentru ca profesorii sunt scarbiti,pentru ca elevii au fumuri in cap,pentru ca nu li se tolereaza "fumurile",pentru ca nu sunt educati de societate,de la temelie.

Eh,sa nu dam vina doar pe tineret....Iti spun,totul pleaca de la baza,din varf.

Miss, sa nu crezi ca-s vreo baba pensionara care da vina pe tineret. Pur si simplu observ si eu ce vad pe strada: langa blocul meu e o scoala generala, vad elevi de acolo (deci clasele V-VIII) in pauza cum ies la tigara si la vodcuta. Cum vorbesc, ce manele asculta, si cat de nesimtiti sunt.

Si un om care a ajuns profesor universitar, si a muncit pana la 40 de ani sa ajunga acolo, nu crezi ca merita si el sa aiba bani? Fata de un profesor care alege o viata mai linistita si comoda, fara ambitii, dar si fara bani, aia da, sunt scarbiti unii din ei, raman in inertie, desi sunt si unii care fac meseria din vocatie... Nu toti profesorii universitari au masini luxoase, si nu toti profesorii universitari iau bani. Si cand ai niste banuti in cont si o masina faina cu care sa mergi la lucru, si nu te streseaza ziua de maine dpdv financiar, nu ai cum sa fi "profesor scarbit", pentru ca viata le-a adus ce si-au dorit: cariera, bani, respect.

Ori pleaca de la baza, ori din varf. Alege. :focus:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Miss, sa nu crezi ca-s vreo baba pensionara care da vina pe tineret. Pur si simplu observ si eu ce vad pe strada: langa blocul meu e o scoala generala, vad elevi de acolo (deci clasele V-VIII) in pauza cum ies la tigara si la vodcuta. Cum vorbesc, ce manele asculta, si cat de nesimtiti sunt.

Si un om care a ajuns profesor universitar, si a muncit pana la 40 de ani sa ajunga acolo, nu crezi ca merita si el sa aiba bani? Fata de un profesor care alege o viata mai linistita si comoda, fara ambitii, dar si fara bani, aia da, sunt scarbiti unii din ei, raman in inertie, desi sunt si unii care fac meseria din vocatie... Nu toti profesorii universitari au masini luxoase, si nu toti profesorii universitari iau bani. Si cand ai niste banuti in cont si o masina faina cu care sa mergi la lucru, si nu te streseaza ziua de maine dpdv financiar, nu ai cum sa fi "profesor scarbit", pentru ca viata le-a adus ce si-au dorit: cariera, bani, respect.

Ori pleaca de la baza, ori din varf. Alege. :focus:

Da,Enki.Si probabil peste 10 ani,sau 20,cand voi avea copii destul de mari,nu vor mai fi pauze,se vor bea vodculite in banca direct,in clasa,la ora,se va fuma cu scrumiera pe masa si fetitzele de scoala primara nu vor mai fi virgine.Da,asta e lumea in care traim.Este ceea ce alegem.Noi inducem.Viata isi urmeaza cursul,fie ca ne convine sau nu.E simplu.

Nu am afirmat ca un profesor universitar nu merita o masina buna sau o situatie financiara onorabila.Merita.Nu am afirmat in continuare ca toti au bani,ca toti iau spaga,etc.Vorbesc despre marea majoritate.Vorbesc despre gloata.Exceptiile nu mai sunt de multa vreme relevante in contextul actual.

 

Stii,nu poate ajunge profesor oricine.Nu e de ajuns sa inveti,sa iti placa materia respectiva,sa ai tact,vocatie de dascal si stil.Trebuie sa iubesti copiii.Oamenii.Sa te adaptezi situatiei.Sa intelegi mersul lucrurilor si evolutia lumii. Nu-i vina mea ca 99% din profesori sunt scarbiti,pentru fiecare meserie ne asumam riscuri.Nu e vina mea,ca elev,ca ma duc dimineata la scoala si tata imi da bani sa-mi cumpar vodka si sa fumez pe coridor,nu-i vina mea ca profesorul respectiv imi tranteste un 4 ca e frustrat in ziua respectiva....Si mai sunt multe de spus. Eu nu imi inchipui nimic.Imi spun doar parerea.

In legatura cu ultima afirmatia,mea culpa,in campul invatamantului,totul pleaca de la varf,de la cei mari,de la felul in care ei reusesc sa puna bazele unui plan. La fel si in relatia elev-parinte. Parintele e stalpul.Daca el imi da bani,eu ii iau.Daca el nu-mi spune ce sa-mi cumpar,eu fac ce vad in jur:cumpar vodka.Daca el nu-mi spune ca nu e bine sa fumez,eu o fac.Fac ce vad la altii.E doar un exemplu.

Editat de Miss Andruta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Miss, sa nu crezi ca-s vreo baba pensionara care da vina pe tineret. Pur si simplu observ si eu ce vad pe strada: langa blocul meu e o scoala generala, vad elevi de acolo (deci clasele V-VIII) in pauza cum ies la tigara si la vodcuta. Cum vorbesc, ce manele asculta, si cat de nesimtiti sunt.

Si un om care a ajuns profesor universitar, si a muncit pana la 40 de ani sa ajunga acolo, nu crezi ca merita si el sa aiba bani? Fata de un profesor care alege o viata mai linistita si comoda, fara ambitii, dar si fara bani, aia da, sunt scarbiti unii din ei, raman in inertie, desi sunt si unii care fac meseria din vocatie... Nu toti profesorii universitari au masini luxoase, si nu toti profesorii universitari iau bani. Si cand ai niste banuti in cont si o masina faina cu care sa mergi la lucru, si nu te streseaza ziua de maine dpdv financiar, nu ai cum sa fi "profesor scarbit", pentru ca viata le-a adus ce si-au dorit: cariera, bani, respect.

Ori pleaca de la baza, ori din varf. Alege. " - Enki.

 

La liceul unde am invatat... erau parcate zilnic cate 10 - 15 masinele luxoase dinaintea liceului. Sa lasam la o parte maruntele exceptii fiindca nu-s relevante. ;) Personal, nu am de gand sa-mi trimit viitorul copil pe mana unor astfel de doctori docenti semidocti. Mai degraba il educ eu.

 

 

"sa nu exageram totusi ...60000 de lei ,sunt mici exceptii ...unii nu-si permit o toala mai buna pe ei ...

isus avea 33 de ani cand a inceput sa infaptuiasca minunile ....cand a tinut discursul de pe munte ....esti un copil mult prea inteligent ca sa-ti dai seama ca ,departe de mine "...ce primesc :proteste zgomotoase ,pizma,aversiune ....." si stii ca suntem mult prea aproape de malefic sa nu fim contaminati ,iar ceea ce spui ....dragul mieu .....fericirea ,sunt fericita daca imi doresc cu adevarat ....divinul ,poate te ajuta sa-ti gasesti echilibrul si forta de a intampina o noua zi atunci cand ....oamenii te dezamagesc atat de tare ....fericirea e un lucruri marunte ......si crede-ma ,nu pot fi extaziata iubindu-l pe dumnezeu ,ar insemna sa umblu precum ioan ,pe jumate ciufulita ,strigand cat ma tine gura ...pocaiti-va caci judecata de apoi se apropie ....sa fim rezonabili .....credinta te poate ajuta sa fii un pic mai bun ,sa nu fii indiferent la durerea celui de langa tine ....sa nu exageram totusi ....si credinta trebuie cu limita .....caci pana la fanatism numai e decat un pas ....si cei ce-si pun bombe pe ei si-si iau viata,a lor si a celor din jur, in numele domnului tot ferciti au fost gasindu-l pe ...el ?

cand voi sti adevarul ...poate am sa-l iubesc ...si petru s-a indoit si toma ...eu sunt mai buna decat ei ? " - red2shoes.

 

Nu exagerez si nici nu-i vreo speculatie. Pentru tine chiar ar trebui sa fie un subiect de meditatie.

Iisus ii lumina pe copiii de o seama cu el si chiar pe cei mai consacrati profeti, chiar cand era fizic doar un copil, dar sa nu ne dam cu vetusta parere - pe la 14, 22 sau pe la 33 de ani... :think: fiindca nu avem niciun izvor istoric concret care sa ne ofere certitudine. Spunem ca a infaptuit minuni si ca a propavaduit o relige a pacii spirituale, si e destul. Uite, vezi ! Daca-ti lipseste iubirea fatza de divinitate... Spui ca esti aproape de malefic. Eu chiar spun ca beneficul e in mine. Dar daca tu te simti cu maleficul mai aproape de tine decat te simti fatza de Dumnezeu... fii atenta sa nu aluneci de tot in intuneric. Fiindca ( spre ex. ) oriunde m-as afla... eu ma simt la fel de luminat, fiindca am in mine Lumina Sfanta care ma fereste de tenebrele inconjuratoare. Sa-ti dau un exemplu :

Ma plimbam cu doua fete prin oras... Una il luase la plimbare si pe fratiorul ei de 6 anisori, care ( intamplator ) gasise o creta... La un moment dat intru in discutii cu pustiul si incepem sa desenam... timp in care fetele respective se oprisera sa discute cu niste amici. Evident, imagineaza-ti ce discutii - despre cum a fost la disco.. despre cine si cum a satisfacut-o... despre cine si cum i-a dat papucii... injurii abominabile etc. N-am ripostat cu nimic rau ( evident, asta si-ar fi dorit maleficul ), ci desenam impreuna cu pustiul in continuare. El desenase o casa - eu niste floricele la baza casei si un soare stralucitor intr-un colt al acoperisului casei. Personajele de langa mine incepusera sa injure din ce in ce mai violent, dar asta nu m-a afectat cu nimic in a desena ceva frumos. De ce ? Fiindca intunericul nu avea cum sa se atinga de un suflet de copil ocrotit de Lumina Sfanta. Neavand Lumina Sfanta as fi fost vulnerabil si as fi reactionat asa cum reactionezi tu.

 

 

"In legatura cu ultima afirmatia,mea culpa,in campul invatamantului,totul pleaca de la varf,de la cei mari,de la felul in care ei reusesc sa puna bazele unui plan. " - Miss Andruta.

 

Nu e nevoie sa-ti ceri scuze. Chiar asa e cum ai scris in primul mesaj. Daca oamenii sunt formati de aceste tipuri de indivizi in folosul lor - baza devine varf, fiindca acestia sunt cei direct responsabili de formarea cetateanului - mental si spiritual.

Poate sa fie oricine ar fi la conducere... dar cel de la conducere e astfel, fiindca asa a fost "educat".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×