Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ma cheama ela60 si am 46 de ani.sunt noua pe acest forum chiar sunt noua si in utilizarea unui calculator.incerc la ghici.scuze daca cresesc.acum 4 ani am descoperit ca am hepatita b.a fost groaznic pentru mine deoarece ceea ce stiam despre hepatita b era faptul ca e faza premergatoare cirozei si inca nu vroiam sa inchei socotelile.doresc sa spun si faptul ca toata viata am fost o luptatoare,dar rezultatul analizelor m-au facut sa clachez.am facut o depresie.de curind ma mutasem la tara si aveam ginduri sinucigase.imi era frica sa scot si apa din fintina si multe alte lucruri la care nu vreau sa ma mai gindesc acum.am fost indrumata sa merg la un doctor homiopat,unde de altfel am si mers.am facut restul de analize care intr-un fel nu erau prea proaste dar imunitatea 0.de 4 ani urmez tratament homiopat,tratament de la cale vita si acum mai nou am inceput cu aloe vera in paralel cu celalalt tratament.mi-am revenit cit de cit,adica nu mai am ginduri sinucigase,am luat in greutate cu toate ca tin si regim ma simt bine,nu ma doare nimic,dar de virus tot nu am scapat.ce ma sfatuiti?doresc sa-mi raspunda cineva care in urma unui anume tratament a reusit sa scape de virus sau i-a crescut imunitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Irina

 

Azi am venit din concediu.Momentan ma simt bine.Poate reusim sa vorbim pe yahoo.Multa sanatate.

Buna gabi

Imi pare rau ca nu am fost acasa,am citiva prieteni din tara in vizita.Si eu ma duc in vacanta dar, la sfirsitul lui august(vin in tara.)Multa sanatate la toti.Ti-am trimis un mesaj,eu pot vorbi in fiecare zi,daca vrei de la ora 8( ora Rominiei.) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :D (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

 

Buna Irina am reusit sa primesc rezultatul la viremie care este 2586299,00 .Mi-a facut si re feratul si am un punctaj (scor) 11.Acum urmeaza sa ma duc sa-l depun la CASA DE ASIGURARI.Tratamentul care mi la dat este PEGINTRON 15OMGR/SAPT si REBETOL 5 CAPS/ZI.

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Irina am reusit sa primesc rezultatul la viremie care este 2586299,00 .Mi-a facut si re feratul si am un punctaj (scor) 11.Acum urmeaza sa ma duc sa-l depun la CASA DE ASIGURARI.Tratamentul care mi la dat este PEGINTRON 15OMGR/SAPT si REBETOL 5 CAPS/ZI.

:yahoo:

Buna flori

Spune-mi ce este rebedol?Si cum se calculeaza la voi viremia,pt. ca am auzit ca-ti da punctaj daca lucrezi in mediu sanitar.Aici se ia doar dupa cit de tare iti este afectat ficatul.Cite ml. de Pegintron faci?Cit trebuie sa astepti?O injectie la saptamina faci?Ce face Mihaiela?Sper sa incepi tratamentul cit mai repede.Sanatate multa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:tease: Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :( (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

Buna Irina am sa iti dau vesti bune .Ai dreptate si la noi se dau 5 puncte pentru boala determinata de profesie.Eu am primit asa :SAPT S1 punct pentru varsta mai mare de 40 ani, 1 punct pentru transaminaze, 2 puncte pentru viremie mai mare e 800000 ui/ml, 2 punctepentru scorul F2(fibroza 2), plus cele 5 pentru boala determinata de profesie si asa sau facut 11 puncte.Am noroc pentruca marea majoritate adosarelor au 6 puncte cel mult.Am sa intru din prima Ei au spus ca sau in septembrie daca nu in octombrie sigur iti dai seama ca e super.Tratamentul consta in PEGINTRON 150 MCG/

pe sapt. si REBETOL(RIBAVIRINA) 5 CPS/SAPT.Eu am facut toate dosarele pentru ca le vor in dublu exemplar ,am facut copii e multa alergatura mai nou vor sa atasezi la dosar o adeverinta de la circa financiara precum nu ai datorii la mine nu se pune problema dar asta e procedura .Dar una peste alta merita sa incerci. Mihaela a intrat la RELETII INTERNATIONALE c u ea ne-am linistit si ea sa linistit.Acum si-a gasi un servici pentru 2 luni ca se plictisesta ea e ofire activa ca mine .Iti dai seama ca tati ei ia gasit ceva ca sa vada si ea cum e sa ai oactivitate.Nu ca ar fi f necesar financiar dar ea si-a dorit asa ca noi am ajutat-o cum zice ea sa faca si ea bani.Cam astea sunt noutatile.Tu ce faci cum te simti in ce stadiu esti cu tratamentul?Ai tai ce fac? sunt bine cu toti.Inchei si va dorim la toti SANATATE MAXIMA concediu placut si sa auzim de bine.DOAMNE AJUTA

:stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Irina am sa iti dau vesti bune .Ai dreptate si la noi se dau 5 puncte pentru boala determinata de profesie.Eu am primit asa :SAPT S1 punct pentru varsta mai mare de 40 ani, 1 punct pentru transaminaze, 2 puncte pentru viremie mai mare e 800000 ui/ml, 2 punctepentru scorul F2(fibroza 2), plus cele 5 pentru boala determinata de profesie si asa sau facut 11 puncte.Am noroc pentruca marea majoritate adosarelor au 6 puncte cel mult.Am sa intru din prima Ei au spus ca sau in septembrie daca nu in octombrie sigur iti dai seama ca e super.Tratamentul consta in PEGINTRON 150 MCG/

pe sapt. si REBETOL(RIBAVIRINA) 5 CPS/SAPT.Eu am facut toate dosarele pentru ca le vor in dublu exemplar ,am facut copii e multa alergatura mai nou vor sa atasezi la dosar o adeverinta de la circa financiara precum nu ai datorii la mine nu se pune problema dar asta e procedura .Dar una peste alta merita sa incerci. Mihaela a intrat la RELETII INTERNATIONALE c u ea ne-am linistit si ea sa linistit.Acum si-a gasi un servici pentru 2 luni ca se plictisesta ea e ofire activa ca mine .Iti dai seama ca tati ei ia gasit ceva ca sa vada si ea cum e sa ai oactivitate.Nu ca ar fi f necesar financiar dar ea si-a dorit asa ca noi am ajutat-o cum zice ea sa faca si ea bani.Cam astea sunt noutatile.Tu ce faci cum te simti in ce stadiu esti cu tratamentul?Ai tai ce fac? sunt bine cu toti.Inchei si va dorim la toti SANATATE MAXIMA concediu placut si sa auzim de bine.DOAMNE AJUTA

:tease:

Buna flori

Imi pare bine pt. tine ca ai rezolvat asa repede si incepi tratamentul.FELICITARI la Mihaiela.Eu nu sunt prea grozav de bine,analizele nu mi-au iesitbune(transaminantele imi sunt mari:96,90)nu stiu de ce,dar sper.Copii sunt bine,concediul placut si voua si multa sanatate la toti :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :D (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.nit,insa multi pacienti pot acuza

 

Buna Irina imi pare rau ca nu te simti prea bine sicer.Iti multumesc de urari Medicul tau ce a spus in timpul tratamentului ai mai avut asa transaminaze mari?.Sa iti dau un regim igienodietetic :Hepatita cronica reprezinta o inflamatie a ficatului ce cauzeaza injuria (lezarea) celulei hepatice.Cel mai adesea este cauzata de infectia cronica cu virus B ,C dar se cunosc si alte tipuri de hepatite non-virale.Oboseala este simptonul cel mai frecvent intalnit , insa multi pacienti pot acuza si pierderea apetitului,greata,dureri abdominale sau diaree.i

 

 

Nu exista evidente care sa recomanda un regim particular pacientilor cu hapatita cronica ,insa,poate ajuta la refacerea celulel or ficatului.

- se recomanda o alimentatie echilibrata, cu un aport suficient de proteine si grasimi ,alaturi de vitamine si minerale

-evitarea eforturilor excesive

 

- respectarea orelor de odihna(somn dupa-amiaza)

 

 

PROTEINE

 

 

Necesarul de proteine variaza in functie de stadiul afectarii hepatice.In general se recomanda:

-consumati 2 mese cu continut proteic ridicat zilnic(carne de vita,pui,fasole uscata,nuci soia);3 oua fierte pe saptamana.

-2-4 meniuri/zi care sa contina lapte sau produse lactate (iaurt,branzeturi nefermentate)

 

GRASIMI

 

Uneori alimentele grase nu suntbine tolerate(greata sau diaree) .In aceasta situatie se recomanda:

 

- consumati lapte degresat , branza de vaci, carne slaba, pui, peste

-evitati prajelurile, limitaticonsumul de margarina, unt, ulei(6 lingurite/zi)

 

 

 

GLUCIDE

 

 

Nu exista restrictie in ceea ce priveste consumul de glucide, care sunt o sursa de energie importanta (cu exceptia diabeticilor) :

-paine ,orez, paste fainoase, cereale,legume,si fructe

-nu sunt interzise,dar se recomanda a nu se face exces de :prajituri, produse de patiserie, dulciuri rafinate, miere de albine

Este interzis consumul de alcool,condimente.

 

 

In ideea ca ti-am fost de folos cu acast REGIM iti doresc SANATATE MAXIMA si ne mai auzim NUMAI BINE ITI DORESC

 

:cry: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Irina imi pare rau ca nu te simti prea bine sicer.Iti multumesc de urari Medicul tau ce a spus in timpul tratamentului ai mai avut asa transaminaze mari?.Sa iti dau un regim igienodietetic :Hepatita cronica reprezinta o inflamatie a ficatului ce cauzeaza injuria (lezarea) celulei hepatice.Cel mai adesea este cauzata de infectia cronica cu virus B ,C dar se cunosc si alte tipuri de hepatite non-virale.Oboseala este simptonul cel mai frecvent intalnit , insa multi pacienti pot acuza si pierderea apetitului,greata,dureri abdominale sau diaree.i

Nu exista evidente care sa recomanda un regim particular pacientilor cu hapatita cronica ,insa,poate ajuta la refacerea celulel or ficatului.

- se recomanda o alimentatie echilibrata, cu un aport suficient de proteine si grasimi ,alaturi de vitamine si minerale

-evitarea eforturilor excesive

 

- respectarea orelor de odihna(somn dupa-amiaza)

 

 

PROTEINE

 

 

Necesarul de proteine variaza in functie de stadiul afectarii hepatice.In general se recomanda:

-consumati 2 mese cu continut proteic ridicat zilnic(carne de vita,pui,fasole uscata,nuci soia);3 oua fierte pe saptamana.

-2-4 meniuri/zi care sa contina lapte sau produse lactate (iaurt,branzeturi nefermentate)

 

GRASIMI

 

Uneori alimentele grase nu suntbine tolerate(greata sau diaree) .In aceasta situatie se recomanda:

 

- consumati lapte degresat , branza de vaci, carne slaba, pui, peste

-evitati prajelurile, limitaticonsumul de margarina, unt, ulei(6 lingurite/zi)

 

 

 

GLUCIDE

Nu exista restrictie in ceea ce priveste consumul de glucide, care sunt o sursa de energie importanta (cu exceptia diabeticilor) :

-paine ,orez, paste fainoase, cereale,legume,si fructe

-nu sunt interzise,dar se recomanda a nu se face exces de :prajituri, produse de patiserie, dulciuri rafinate, miere de albine

Este interzis consumul de alcool,condimente.

In ideea ca ti-am fost de folos cu acast REGIM iti doresc SANATATE MAXIMA si ne mai auzim NUMAI BINE ITI DORESC

 

:D :)

Buna flori

Iti multumesc pt.tot,dar eu nu maninc prajeli nimic,carne:pui sau vita numai fiert sau pegratar,peste,paste numai fierte fara sos,lapte degresat,yaurt slab ,brinza de vaci sau telemea nesarata ulei de porumb dietetic pt.ca cel de masline nu-l suport oreznumai fiert cu un pic de sare,margarina nu,cafea ,alcool,tigari,nu am consumat si nu consum,legume numai fierte iar fructe sub forma de suc pt.ca nu le pot minca imi estegreata.NUCI ,soia,ou ,prajituri cu creme nu,inghetata nu.Nu stiu ce s-a intimpla de mi-au crescut asatransaminantele.Eu cind am inceput tratam.am avut:160,150.,apoi mi-au scazut treptat pina la:74,69.,acum mi-au crescut iar.multumesc pt. tot,iti doresc multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :roll: (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi. Sanatate la toti si astept mesajele voastre.
noi.r la cei cu probleme ca Buna Irina ca te ti de regim sunt super convinsa insa mi la dat si mie si mam gandit ca e bine sa mai ne cofruntam in meniuri.Sa sti ca si caldura excesiva duce de obicei la cresterea valorilor de referinta si la cei sanatosi dar la cei cu probleme ca noi.Este f importanta si o ora de somn la pranz .Eu mai dorm cate o data dar o cam evit pentru ca pe urma nu mai dorm noaptea Eu sunt operata de fibrom uterin si am intrat la menopauza in ciuda farstei dar asta e.M-am operat acum 6 ani de extirpat nu mi-a axtirpat tot ,doar a curatat ovarele cat a fost necesar si acuratat o falie din uter in speranta ca voi mai avea ciclu.Dar nu a fost asa ca dupa 1 an incet incet sa dus si ciclu si asta afost Am niste bufeuri cate o data ca ma apuca fericirea norocul meu este ca sunt o fire calma si echilibrata si ma redresaz repede .Eu fac si reflexoterapi si masaj,in felul acesta ma pot ajuta mai usor ca imi pot face reflexoterapie singura sie mare lucru de fapt si injecti imi fac singura sti tu nevoia te invata.Trebuie sa te descurci de multeori singura ca nu ai incotro.Daca mai afli ceva noutati despre problema noastra comuna eu sunt deschisa la tot ce este noi .Inchei urandu-ti ca de obiceSANATATE MAXIMA si sa auzimde bine
noi.r la cei cu probleme ca Buna Irina ca te ti de regim sunt super convinsa insa mi la dat si mie si mam gandit ca e bine sa mai ne cofruntam in meniuri.Sa sti ca si caldura excesiva duce de obicei la cresterea valorilor de referinta si la cei sanatosi dar la cei cu probleme ca noi.Este f importanta si o ora de somn la pranz .Eu mai dorm cate o data dar o cam evit pentru ca pe urma nu mai dorm noaptea Eu sunt operata de fibrom uterin si am intrat la menopauza in ciuda farstei dar asta e.M-am operat acum 6 ani de extirpat nu mi-a axtirpat tot ,doar a curatat ovarele cat a fost necesar si acuratat o falie din uter in speranta ca voi mai avea ciclu.Dar nu a fost asa ca dupa 1 an incet incet sa dus si ciclu si asta afost Am niste bufeuri cate o data ca ma apuca fericirea norocul meu este ca sunt o fire calma si echilibrata si ma redresaz repede .Eu fac si reflexoterapi si masaj,in felul acesta ma pot ajuta mai usor ca imi pot face reflexoterapie singura sie mare lucru de fapt si injecti imi fac singura sti tu nevoia te invata.Trebuie sa te descurci de multeori singura ca nu ai incotro.Daca mai afli ceva noutati despre problema noastra comuna eu sunt deschisa la tot ce este noi .Inchei urandu-ti ca de obiceSANATATE MAXIMA si sa auzimde bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×