Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

noi.r la cei cu probleme ca Buna Irina ca te ti de regim sunt super convinsa insa mi la dat si mie si mam gandit ca e bine sa mai ne cofruntam in meniuri.Sa sti ca si caldura excesiva duce de obicei la cresterea valorilor de referinta si la cei sanatosi dar la cei cu probleme ca noi.Este f importanta si o ora de somn la pranz .Eu mai dorm cate o data dar o cam evit pentru ca pe urma nu mai dorm noaptea Eu sunt operata de fibrom uterin si am intrat la menopauza in ciuda farstei dar asta e.M-am operat acum 6 ani de extirpat nu mi-a axtirpat tot ,doar a curatat ovarele cat a fost necesar si acuratat o falie din uter in speranta ca voi mai avea ciclu.Dar nu a fost asa ca dupa 1 an incet incet sa dus si ciclu si asta afost Am niste bufeuri cate o data ca ma apuca fericirea norocul meu este ca sunt o fire calma si echilibrata si ma redresaz repede .Eu fac si reflexoterapi si masaj,in felul acesta ma pot ajuta mai usor ca imi pot face reflexoterapie singura sie mare lucru de fapt si injecti imi fac singura sti tu nevoia te invata.Trebuie sa te descurci de multeori singura ca nu ai incotro.Daca mai afli ceva noutati despre problema noastra comuna eu sunt deschisa la tot ce este noi .Inchei urandu-ti ca de obiceSANATATE MAXIMA si sa auzimde bine

Buna flori

Mi-a parut bine pt. sfaturile ce mi l-ai dat,si eu sint in menopauza de 1 an si am bufeuri.Eu de dorm la amieaz nu dorm seara,dar citeodata mai dorm pt, ca ma simnt f. obosita.Injectia mi-o fac singura pt.ca aici costa mult(15 E una)CE inseamna reflexoterapie?si masaj cum iti faci singura?Te las pt.ca trebuie sa ma pregatesc pt. injectie,o fac la ora 8 seara.,iti doresc multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8) Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :D (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

Curaj si putere!Si mama mea are niste efecte adverse f neplacute, in unele zile e chiar fff rau

Imi dau seama ca timpul parca sta pe loc si ca de abia astepti sa scapi de tratament..........Iti doresc sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :friends: (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

 

 

Buna IRINA te-ai intors esti bine? Astept un mesaj de la tine SANATATE MAXIMA :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna IRINA te-ai intors esti bine? Astept un mesaj de la tine SANATATE MAXIMA :blink:

Buna FLORI

M-am intors,sunt bine si am intrerupt tratamentul la sfirsitul lui august,era sa fac ocamotie,mi-a scazut tensiunea cea mare era8,5 cea mica 8,iar pulsul era111.Miau esit si niste pete rosii pe mine,asa ca l-am oprit.Luni ma duc sa-mi fac primele analize dupa tratament,apoi astept rezultatul,sper in bine.TU ai inceput analizele?cum esti,dar MIHAELA ceface?MULTA SANATATE SI NUMAI BINE. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HELP

 

Am fost la ecografie si mi-au gasit ficatul marit si gras.

Una din transaminaze

 

TGP, GPT, ALT (transaminaza glutamil piruvica, alanin aminotransferaza)

Valoare Normala : 0 - 40 UI

 

Eu am 57. :|

 

E posibil sa am Hep C ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HELP

 

Am fost la ecografie si mi-au gasit ficatul marit si gras.

Una din transaminaze

 

TGP, GPT, ALT (transaminaza glutamil piruvica, alanin aminotransferaza)

Valoare Normala : 0 - 40 UI

 

Eu am 57. :|

 

E posibil sa am Hep C ?

Buna baieti

Nu am mai intrat de mult pe net,azi sunt fericita pt.ca analizele(dupa 3 luni de cind am intrerupt tratam.),mi-au iesit bune

Sunt asa:GOT-33,GPT-26,GAMA GLUTAMIL-26,VIRUS NEGATIV.Sunt f. bucuroasa si sper sa-mi iasa tot asa si la 6 luni,va doresc si voua acelas lucru(adica sa fiti sanatosi).Va doresc la toti de pe forum ,,SARBATORI FERICIE,MULTA SANATATE SI TOT CE VA DORITI VOI SA SE INPLINEASCA SI UN CALDUROS LA MULTI ANI."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;) Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :jester: (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

Buna Irina imi cer scuze nu am vorbit de mult am avut de fapt tot mai am probleme cu mama e in spital.Despre mine , am inceput insfarsit tratamentul cu PEGYNTRON SI REBETOL am facut vineri prima injectie.In afara ca seara dupa ce am venit de la spital am dormit ,o usoara ameteala atat ,asta deocamdata ramane de vazut cu DUMNEZEU inainte . Tu ce mai faci sut bucuroasa ca am inceput tratamentul si ca am un pic de timp sa vorbim SANATATE MAXIMA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,

Am si eu o rugamine, poate cineva sa-mi explice diferenta dintre peginterferon alfa 2a si peginterferon alfa 2b ?

Cazurile in care se acorda 2a si 2b

Multumesc , sanatate. Nicoleta

Buna pentru diferenta medicamentelor citeste prospectul ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:pardon: Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :flowers: (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

Buna IRINA ma bucur ca am vesti de la tine dar imi pare rau de ceea ce ai patit.Eu am inceput tratamentul de 2 saptamani.In prima saptamana am avut trombocitele 73000 in a doua au mai crescut la 133000.Deocamdata ma simt bine niste ameteli dar trec sa vedem ce o mai fi. Mihaele e bine cu serviciul cu facultatea doamne ajuta.Ai tai ce fac bine?.Si acum ce urmeaza sa mai faci ?,dar tu cum te simti totusi asta e important. SANATATE MAXIMA :hi: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×