Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

;) Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :) (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Irina

 

Intr-un mesaj al tau ai spus ca ai trombocitele scazute .Din cauza lor ai aceste simptome "hemoragii nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp ". Trebuie sa iei ceva vitamine pt trombocite( salate de fructe,suc de morcov + Sfecla rosie +telina +grefe ).Spunea cineva pe forum ca a luat pastile C med 100 pt cresterea trombocite.Dar cere parerea si dr tau care te are sub obs pe perioada tratam.Si eu am facut interf acum 4 ani,dar n-am avut probleme cu trombocitele.Stiu ca daca valoarea trombocitelor scade la 50000 se opreste tratam,casa de asig nu-l mai da.Continua sa iei ceai de armurariu;bun pt sistemul imunitar e si uleiul de catina(sunt si capsule).Pt senzatia de raceala si febra ia paracetamol.Profita de faptul ca e vara,iesi la plimbare,mananca multe cruditati si lactate.Odihneste-te cand te simti obosita.Tratamentul este puternic si organismul este slabit..... Nu inteleg de ce faci 18 luni tratament,la noi se face numai un an.Sper sa reusesti sa faci cele 6 luni de tratam si sa fii nedetectabil pt totdeauna.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

Am si eu o rugamine, poate cineva sa-mi explice diferenta dintre peginterferon alfa 2a si peginterferon alfa 2b ?

Cazurile in care se acorda 2a si 2b

Multumesc , sanatate. Nicoleta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai grija de tine si fi puternica doar asta poti face :)

Salut ! Iti multumesc pt.mesaj.Eu incerc .

 

Buna Irina

 

Intr-un mesaj al tau ai spus ca ai trombocitele scazute .Din cauza lor ai aceste simptome "hemoragii nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp ". Trebuie sa iei ceva vitamine pt trombocite( salate de fructe,suc de morcov + Sfecla rosie +telina +grefe ).Spunea cineva pe forum ca a luat pastile C med 100 pt cresterea trombocite.Dar cere parerea si dr tau care te are sub obs pe perioada tratam.Si eu am facut interf acum 4 ani,dar n-am avut probleme cu trombocitele.Stiu ca daca valoarea trombocitelor scade la 50000 se opreste tratam,casa de asig nu-l mai da.Continua sa iei ceai de armurariu;bun pt sistemul imunitar e si uleiul de catina(sunt si capsule).Pt senzatia de raceala si febra ia paracetamol.Profita de faptul ca e vara,iesi la plimbare,mananca multe cruditati si lactate.Odihneste-te cand te simti obosita.Tratamentul este puternic si organismul este slabit..... Nu inteleg de ce faci 18 luni tratament,la noi se face numai un an.Sper sa reusesti sa faci cele 6 luni de tratam si sa fii nedetectabil pt totdeauna.Multa sanatate.

Buna greyt.Iti multumesc pt. mesaj.Eu din luna a 7-tea de tratament nu mai am virus dar,doctorul mia spus ca daca intrerup(cind am avut 1 an) imi poate reveni viremia si trebuie sa fac inca 6 luni tratam.Trebuie sa ai 1 an fara viremie. Cei care in primele 6 luni au iesit fara virus fac doar 1 an de tratam.Aici tratamentul il faci gratis +analizele lunar.Cei care au avut virusul mic si au inceput tratamentul imediat au facut doar 6 luni tratam.Mie doar dupa un an de analize facute~lunar mia depistat un dr.dermatolog ca am hepatita.Spunemi te rog acum mai ai virus,sau nu?Tu ai mincat carne sau numai legume firte si crude+fructe+lactate?Cit timp se poate bea ceaiul,seface si pauza?Uleiul de catina se poate lua cit faci tratam.?Eu beau suc de:sfecla+morcovi+mere+telina+portocala zilnic 500 ml.Te rog raspundemi,Irina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Irina

 

Si la noi se face tratament gratis un an.La mine virusul este activ si cred ca voi face din nou tratament cu pegasys( acum 4 ani am facut interferon cu 3 injectii /saptamana).Am mancat carne pe perioada tratamentului ,dar am consumat multe fructe si produse lactate.Poti face pauza la ceai cateva zile( 7-10 zile) .Da,ia ulei de catina,e bun pt sistemul imunitar , nu afecteaza cu nimic tratamentul.Este bun sucul ce-l bei,mai ales dimineata,pe stomacul gol.Cum te simti?Ce valori ti-au iesit la transaminaze?Mai tii regim alimentar?Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Irina

 

Si la noi se face tratament gratis un an.La mine virusul este activ si cred ca voi face din nou tratament cu pegasys( acum 4 ani am facut interferon cu 3 injectii /saptamana).Am mancat carne pe perioada tratamentului ,dar am consumat multe fructe si produse lactate.Poti face pauza la ceai cateva zile( 7-10 zile) .Da,ia ulei de catina,e bun pt sistemul imunitar , nu afecteaza cu nimic tratamentul.Este bun sucul ce-l bei,mai ales dimineata,pe stomacul gol.Cum te simti?Ce valori ti-au iesit la transaminaze?Mai tii regim alimentar?Multa sanatate.

Ciau! De ce ai facut 3 injectii/saptamina?Ai facut doza mica? Eu am facut tot timpul 1/saptamina(doza:80 micro.-5ml timp de 1 an,acum fac de50micro.-5ml) Da tot timpul amtinut si tin regim,maninc carne de pui (piept),vitel,legume fierte ,orez fiert cu un pic de sare+patrunjel verde+un pic de ulei de masline crud la sfirsit,paste cu un pic de ulei+brinza(mozzarela,ricotta este o brinza ca si brinza de vaci dulce+oalta brinza cum este telemeaua nesarata),sau cu sos de legume fierte,yourt slab+lapte slab.Carnea fiarta sau pe gratar si peste.De sarbatori am mincat prajitura nu mult ,de fapt am voie prajituri uscate cu marmelada +jeleuri de fructe.Eu martea seara imi fac injectia(mi-o fac eu,la ora fixa 8 ora Italiei )2/3 zile dupa ametesc tare si am febra+dureri de cap.Transaminantele mi-au scazut mult AST:69U/L si ALT:63 U/L .Miine ma duc la control si dupa rezultatul de la ecografie(am facut pt. a vedea daca sint noduli.) Multa sanatate si tie.Imi pare bine ca corespondam.Multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nico

 

Iti dau link unde poti afla mai multe despre medicamentele respective

 

--http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/pegasys/H-395-PI-ro.pdf

 

--http://www.uoradea.ro/attachment/791672704232e82e41d0a31a6bc16159/acd253aef258cd405d8890fbf776a76f/Teza+de+doctorat+-+rezumat+-+Avram+Gartiela+Aneta

 

 

 

 

 

 

Buna Irina

 

Cand am facut eu tratamentul(2002) era numai interferon cu 3 injectii /saptamana.In a 10 luna de tratament aparuse pegasysul ,dar a trebuit sa continui tratam cu ce a aprobat casa de asigurari.Sper sa ai un rezultat bun la ecografie.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Nico

 

Iti dau link unde poti afla mai multe despre medicamentele respective

 

--http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/pegasys/H-395-PI-ro.pdf

 

--http://www.uoradea.ro/attachment/791672704232e82e41d0a31a6bc16159/acd253aef258cd405d8890fbf776a76f/Teza+de+doctorat+-+rezumat+-+Avram+Gartiela+Aneta

Buna Irina

 

Cand am facut eu tratamentul(2002) era numai interferon cu 3 injectii /saptamana.In a 10 luna de tratament aparuse pegasysul ,dar a trebuit sa continui tratam cu ce a aprobat casa de asigurari.Sper sa ai un rezultat bun la ecografie.Multa sanatate.

BUNA

Ieri am fost la control,totul bine in sensul ca virus nu am,la ecograf mi-a gasit ficatul marit f.tare,iar peretii ficatului de 12mm gros.(eu am si steatohepatita).Toata viata trebuie sa tin un regim sever si sa nu ma ingras mai mult de50/52kg.pt.ficat.L-am intrebat si eu pe doc.de ce faceti interf.de 3/saptamina si mi-a spus ca este vechiul interf. care nu este asa puternic.Eu fac ultimul tip de interf.aparut(PEGHINTRON.)Pegasus este un pic mai usor.Sanatate multa si tie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,eu am facut Roferon.Am reusit si mi-am depus dosarul pt tratamentul cu pegasys.Am inteles de la dr ca voi avea de asteptat(un an....) pana voi obtine aprobarea pt tratament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×