Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:beee: Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :cheer: (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

Buna irina am inteles eu bine?tia iesit viremia nedetectabila? SAN :spiteful: ATATE MAXIMA

ti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna irina am inteles eu bine?tia iesit viremia nedetectabila? SAN :jester: ATATE MAXIMA

ti

BUNA FLORI

Scuzama nu am vazut mesajul tau,pt.ca nu am mai intrat pe net de citeva zile,mi-am terminat curatenia de sarbatori si nu am mai avut timp.Sunt bucuroasa pt. tine ca ai inceput tratamentul,ai gije de tine,ma bucur si pt. Mihaela,daca totul e bine. Tu ai grije ce maninci si ce faci (sa nu faci efort).EU ma simnt bine deocamdata sper si in continuare.Acum eu fac o scoala de asistente +un curs de info.Te salut urindu-ti sanatate multa si sper sa-mi mai dai vesti despre tine. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :jester: (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

Buna IRINA la ora la care iti scriu la noi ninge ca in povesti .Efort mare nu fac dar ni 24 din 24 de ore nu poti sa stai in pat.Sti cum e ca gospodina cand toate trec prin mainile tale si toti pleaca la servici trebuie sa le faci dar cu pauze

. :D SANATATE MAXIMA SPOR LA CURATENIE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: Salut sunt betisor (adica ma numesc Irina ) am 49 ani.Am doi copii,30 ani fiica,25 baiatul.Locuiesc in Italia si de o saptamina am descoperit acest Forum ma-m bucurat pentru ca am cu cine sa mai vorbesc,sa-mi mai dea cite o idee.V-am relatat ca am HCV.Ca fac tratament de un an cu Peghintron +Ribavirina :flowers: (Peg. de 80/micograme 5ml +4 pastile de ribavirina),acum dupa un an,din aceasta luna Peg.de50 mic.+ribav.3 pastile la zi.Am aproape toate efectele secundare(febra,vomit,senzatii de frig tot timpul am doar 46kg,dureri de cap f.mari,hemoragi nazale+bucale,erupti de vase de singe pe fata +corp,iar de o saptamina hemoragi anale.Sa va spun nu fumez,nu beau alcool,nu beau cafea.Boala mea este cronica de 1grad.In 18 aceasta luna trebuie sa fac iar o ecografie pt.a vedea daca nu am noduli,ceea ce ar vi foarte rau.Nu am voie sa intrerup tratamentul inca 6luni(adica pina la sfirsitul luni decembrie).Nu stiu cit mai rezist,sper doar sa fie bine.Va multumesc pt.ca ma-ti ascultat si va rog sa-mi scrieti si voi.

Sanatate la toti si astept mesajele voastre.

BUNA IRINA SI LA MULTI ANI CU ATATEA TREBURI NU AM MAI AVUT TIMP SA VORBIM.

TU CE FACI CUM TE SIMTI MAI FACI TRATAMENTUL? EU IL FAC DE O LUNA JUMATE DAR SA VEDEM CAND AM SA FAC VIREMIA LA 3 LUNI CUM O IESI. O PARTE BUNA DEOCAMDATA ESTE FAPTUL CA AU CRESCUT TROMBOCITELE DE LA 72 LA 185

ASTA FIIND UN LUCRUL BUN ASTEPTT SA IMI RASPUNZI SANATATE MAXIMA ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma cheama ela60 si am 46 de ani.sunt noua pe acest forum chiar sunt noua si in utilizarea unui calculator.incerc la ghici.scuze daca cresesc.acum 4 ani am descoperit ca am hepatita b.a fost groaznic pentru mine deoarece ceea ce stiam despre hepatita b era faptul ca e faza premergatoare cirozei si inca nu vroiam sa inchei socotelile.doresc sa spun si faptul ca toata viata am fost o luptatoare,dar rezultatul analizelor m-au facut sa clachez.am facut o depresie.de curind ma mutasem la tara si aveam ginduri sinucigase.imi era frica sa scot si apa din fintina si multe alte lucruri la care nu vreau sa ma mai gindesc acum.am fost indrumata sa merg la un doctor homiopat,unde de altfel am si mers.am facut restul de analize care intr-un fel nu erau prea proaste dar imunitatea 0.de 4 ani urmez tratament homiopat,tratament de la cale vita si acum mai nou am inceput cu aloe vera in paralel cu celalalt tratament.mi-am revenit cit de cit,adica nu mai am ginduri sinucigase,am luat in greutate cu toate ca tin si regim ma simt bine,nu ma doare nimic,dar de virus tot nu am scapat.ce ma sfatuiti?doresc sa-mi raspunda cineva care in urma unui anume tratament a reusit sa scape de virus sau i-a crescut imunitatea.

 

Stimata Doamna, imi pare rau pentru ca vi s-a intamplat. Eu am avut cand eram mai mica Hepatita A (cea virala), deci prea multe lucruri nu stiu sa va spun despre Hepatita B. Dar as vrea sa stiu ce produse cu aloe vera folositi. Cumva cele de la Forever Living Products? Am niste reviste de la ei acasa, chiar o carticica, in care foarte multa lume le lauda. Am intrat si pe forum-uri despre ei si cred ca exista o parere rea la 100 bune. Asa ca, vi le recomand cu caldura. Am auzit si tot felul de speculatii, cum ca nu sunt bune, nu isi fac efectul, dar ma intreb si eu acum: de ce le lauda asa multa lume? Insa exista si un dezavantaj: sunt cam scumpe! Cu toate astea, merg si eu pe ideea unui medic nutritionist: mai bine investesti acum in alimentatie si produse naturiste pentru prevenire, decat mai tarziu in operatii, spitale si asa mai departe.

Incercati-le, nu aveti nimic de pierdut! Chiar va puteti consulta cu medici de la centrul lor (pentru ca au medici acolo). Le spuneti boala de care suferiti si va dau cel mai bun sfat!

Sper ca v-am putut fi de folos! Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Ieri am avut o femeie care m-a ajutat in casa, la curatenie generala. A stat mai mult desculta prin casa, i-am dat papuci, dar nu i-a purtat continuu, am surprins-o si desculta de multe ori cand a sters geamurile s-a urcat cu talpile pe glaf si a mers desculta si pe parchet.

Tin sa precizez ca inainte de a termina curatenia m-a rugat sa-i dau putin spirt, mi-a zis ca are la deget puroi, ca e copt din cauza ca isi facuse pedichiura cu o seara inainte si mi-a zis ca si-a taiat mai adanc si i-a dat sangele. Nu i-am dat pt ca nu am avut in casa spirt. 

Am surprins-o cand si-a pus mana in acel loc unde spunea ea ca are puroi, ulterior la o secunda diferenta, a pus mana pe diverse suprafete din casa si inclusiv carpele cu care stergea mobila si pe jos. Avea si calcaiele crapate.

Am descoperit pe un mic taburet din plastic, o pata foarte mica de culoare rosie, era uscata, dar in momentul in care am sters cu un servetel umed, nu mai parea sa fie uscat ci pe servetel se intinsese roseata aia. Nu stiu daca era sange sau nu, insa eu m-am gandit ulterior, daca doamna mi-a zis de acel deget copt cu puroi, automat am zis ca atunci cand s-a urcat pe scaun, poate s-o fi atins cumva si i-o fi dat sangele.

Acum nu stiu ce sa cred, pentru ca mi-am pus intrebari legate de o eventuala contaminare a mobilei, parchetului, bai etc practic a intregii case cu virusi hepatici si HIV....ma gandesc ca daca ea si-a pus mana pe acel deget, iar la scurt timp a pus mana pe carpele cu care stergea in casa, pe suprafete, sa nu le fi contaminat.

De asemenea, la randul meu, am folosit cateva carpe pe care ea le-a atins si cu care a sters, iar eu aveam pe mana niste crapaturi mici la piele de la detergent si apa calda...ma ustura pielea in acea zona si e mai rosie, nu mi-a dat sangele, dar am pielea crapata, iar la degete am niste pielite smulse care la fel ustura si sunt mai rosii, de la manichiura de acum 2 zile mi se trage. In cele 7 ore cat a durat curatenia, am bagat si mana in gura si m-am scarpinat la nas, inainte de a imi spune ea de acea coptura de la deget si inainte de a descoperi acea pata pe scaun, dar oricum in timpul ala ea s-o fi atins la deget cu mana cine stie de cate ori, iar eu am venit in contact cu ce a atins ea si cu carpele pe care ea le-a folosit.

Am mers si eu desculta la un moment dat in casa, cand am vrut sa-mi schimb sosetele si la o unghie aveam si eu putin puroi, din cauza pedichiurii care mi s-a facut si ma gandesc ca daca am mers desculta pe unde ea a calcat si unde a pus mana, sa nu fi intrat in contact cu ceva de la degetul ei....

Atunci cand am sters acea mica pata de pe scaun aveam manusi de menaj, dar cand le-am scos, cu una din manusi cu care am sters am atins putin pielea mainii.

Stiu ca virusii hepatici si hivul se distrug greu, prin fierbere, sterilizare la cald sau la rece doar cu produse special concepute pt virusii acestia.

Eu nu am asa ceva in casa si oricum acum e tarziu pentru ca deja am luat contact cu suprafetele si carpele pe care ea le-a atins, avand acea rana la deget.

 

Nu stiu ce sa cred, daca aceasta intamplate poate fi un risc de a ma fi infectat cu ceva si daca acum casa ar putea fi contaminata. Ar trebui sa fac iar curatenie peste tot?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×