Sari la conținut
Forum Roportal
Dirtyangel

Flori preferate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

120px-Tulipa_pulchella0.jpg      https://www.monden.ro/laleaua-o-pasiune-otomana.html   

Era Lalelelor După ce a împins Țările de Jos într-o manie periculoasă, laleaua și-a îndreptat farmecul împotriva Imperiului Otoman, seducându-și Sultanul Ahmed al III-lea, cel care a asistat personal la execuția Brâncovenilor.    Ajuns la putere în 1703, a arătat atât de multă dragoste pentru floare încât aceasta a devenit emblema domniei sale lungi, numită Era Lalelelor. Timp de aproape 30 de ani, formele lor subțiri au fost reproduse peste tot și au devenit obsesia tuturor.   Dat jos de pe tron de către ieniceri în 1730, „sultanul lalelelor” a avut timp, până la moartea sa șase ani mai târziu, să asiste la dispariția celor 1300 de soiuri prezente în capitala sa din moment ce urmașul său era mai sensibil la farmecele femeilor decât la cele ale florilor."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se îngrijește Anthurium, planta care atrage dragostea, norocul și banii în casă. Este ideală în orice locuință

Cum se îngrijește Anthurium, planta care atrage dragostea, norocul și banii în casă.    Este si una dintre cele mai comune plante din casă ... :eek:  

N-am idee cat este de comuna planta asta in Romania, ca nici aici nu este comuna ci scumpa ca-i adus de undeva, inca nu m-am interesat sa aflu de unde!!!

 https://www.stiridinlume.ro/life-style/cum-se-ingrijeste-anthurium-planta-care-atrage-dragostea-norocul-si-banii-in-casa-este-ideala-in-orice-locuinta-74793.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se ingrijeste. Este o planta mereu inflorita, nu are nevoie decat de putina lumina si putina apa. 

Am pe varianta asta rosie dar si unul pitic cu flori mov.

Nu este foarte comuna, adevarat. Varianta asta cu flori mari rosii este destul de mare, ocupa loc. Variantele pitice au loc si pe pervazele ferestrelor.

O planta foarte frumoasa, deloc pretentioasa si imi place foarte mult. Revin cu poze.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://en.wikipedia.org/wiki/Anthurium

 This plant has high severity poison characteristics!!!

O sa ma uit in magazine la Florarie dimineata ca am de mers la cumparaturi.   

Eu nu pot sa tin plante decat afara ca de A/C am nevoie, dar la flori nu le place.   De partea cu otrava n-am treaba ca nu-s copiii mici sau animale in casa ca pisicii refuza sa mai intre.   

Stiu de la o ruda al sotului care au locuit la Tucson si au primit cadou foarte multe ghivece cu flori cand au cumparat casa, numai noi le-am dus altceva, dulciuri, ca stiam regula cu florile.   

Erau foarte frumoase dar la scurt timp s-au mutat in California si ne-a chemat sa ne mai vedem, ghivecele erau langa gunoi scoase in fata casei ca s-au distrus desi le-a dat apa. 

N-a stiut ca au si vreme de hibernare plantele tropicale.   In drum spre California s-au oprit la noi si mi-au adus ghivecele fiind foarte grele si aveau camionul solid cu toate de ale casei, le-am ingrijit si au revenit pentru sezonul urmator, dar m-am chinuit.   

Am intrebat la florarie si m-au indrumat, pe urma le-am dat dupa ce Craciun s-a terminat ca eram ocupata si le ocoleam ca erau pe podea si atunci aveam si pisica in casa, credea ca-i nisip.  Adora bradul de Craciul, dintr-o saritura era pe varful pomului langa steaua stralucitoare, era DisneyLand pentru o pisica foarte mica si era iertat totul, dar aveam si altele mai importante.   Am dat la prietene cu case mult mai mari si erau bine venite acolo.  

In gradina deja s-au ars aproape toate de caldura si inca nu e vara,  sint 27*C pe moment dupa miezul noptii la 1:18 AM.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit crinii ăștia, e posibil să-mi fi pus gând rău persoana... Sunt foarte frumoși și mor după parfumul lor. Dar de data asta mor pe bune, că e atât de puternic mirosul, că i-am pus pe hol, în fața ușii, mă doare capul de la ei. Îmi intră mirosul pe sub ușă. Incredibil, n-am mai pățit așa ceva.

IMG_20230707_145612.jpg

Editat de Amarena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sint anumite flori care doar in biserica intra langa mort si in cimitir.  Am uitat speciile, ca pe aici este interzis de dus flori naturale in cimitir, doar artificiale, exista loc de unde se cumpara, dar nici de vizitat in cimitir nu este la moda!!!  Este si periculos sa nu te omoare vre-un drogat.   

Crinii-s periculosi rau de tot, noi le aveam langa un gard care separa curtea, ca pe partea cealalta se lucra cu animale fiind macelar bunicul si sa mai taie din acel miros.  Mai aveam si arbusti de Jazmin ca erau mai inalti si al 3-lea rand erau niste Ciresi inalti cu fructe super bune.  

Se mai facea un perete din Jazmin langa latrine in sate unde nu era destul de mare curtea cu animale si erau aproape de casa, dar si langa gramada de gunoiul de grajd.     

Hortenzia mai era care doar in Biserica decora, nu mai stiu povestea ca n-are parfum prea puternic, dar este o legenda precis si in jurul ei. 

Eu am LEGI ce intra in casa, pe langa CINE intra!!!    Flori nici artificiale n-au acces, am eu in curte cateva si-mi ajung.   Nici om beat sau doar cu sticle de alcool n-are ce cauta aici!!!  Fumatori nici pe atat si nici cu amanti ocazionali n-au pentru ce sa vina la noi, si mai sint cateva conditii esentiale!!!   Sau "prieteni"  cu sacose imense ca intra si 2 morti acolo, etc. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din copilarie cunosc floarea asta, Laleaua Pestriță creste la Suseni,  Harghita pe o Insula in Raul Mures de asta nu aveam acces sa le culegem!!! 

Apa este extrem de rece mereu al Muresului, nu era loc de trecere  pe uscat dar se vedeau de pe podul peste rau florile minunate ca mergeam zilnic sa caram Apa Minerala Natural Gazoasa dintr-una din Izvoarele de langa Soseaua care duce spre Odorheiu-Secuiesc.   

Toate masinile se opresc sa bea apa!!!  Unii au damigene de umplut, asta a fost mereu atractia Secuimii, Izvoarele de Ape Minerala DAR au fost distruse de STRAINI, Italieni am vazut ultima oara in vizita acolo.   Era Cisterna parcata pe sosea iar un cablu cu o pompa langa izvor si au scos si mama apelor minerale cu nisip din zona.   In Italia se imbunatateste cu sare si altele, si se vinde in AMERIKA cu bani seriosi in magazinele BIO si Healthy Food Stores!!!   

Voiam doar sa spun ca nu Banat-ul este locul exclusiv unde se intampla totul.

Editat de The Unknown
sa-ti creasca pe mormant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×