Sari la conținut
Forum Roportal
silgab

Adaugare virus delta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara !

Asocierea virusului hepatic B cu virusul delta ,nu este un lucru tocmai imbucurator ....!!!!!!!!!!!

Combinatia asta de virusi este mult mai agresiva asupra ficatului.

Imi cer scuze daca am sa fiu mult prea directa ,dar doctorita mea ,atunci cind mi-a comunicat ca am agHBs pozitiv ,mi-a spus < bucurati-va ca nu este si delta ,pt ca astfel ati fi fost un viitor candidat la ciroza in urmatorii 5 ani !> Trist dar adevarat!

In aceste conditii va sfatuiesc sa fiti urmarit in permanenta de un medic hepatolog ,care sa va indice un tratament de sustinere a functiilor ficatului si un regim alimentar f strict .

 

SANATATE MULTA !

 

Din cite stiu virusul delta se poate contacta f usor daca ai virusul b ,acesta din urma creeaza un mediu propice pt delta.

 

Virusul delta se dezvolta numai in prezenta virusului b ,caile de transmitere fiind identice cu cele ale virusului b ,cu risc de cronicizare f mare avind evolutii cu frecvente forme grave.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoasteti ceva nou pentru virus b plus delta?

Silgab,

Sunt in aceeasi situatie ca tine: B+D; sunt pe peginterferon alfa 2b de patru luni; Sunt pe un program de studiu - interferonul il fac in principal pt virusul D. Mi-am repetat viremia pt. D la patru luni si mi-a scazut considerabil. Suport fff greu tratamentul, dar incerc sa nu renunt la el. Daca mai vrei detalii, sunt aici.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Am gasit ceva informatii si vi le trimit !

 

SANATATE SI NUMAI DE BINE SA AUZIM !!2. Hepatita cronică B asociata cu virus D

Epidemiologie. VHD suprainfectează peste 5% din purtătorii unei infecţii cronice cu VHB. Prevalenţa infecţiei cu VHD diferă geografic. Astfel, zone cu endemie redusă (sub 10%) sunt SUA, ţările nordice din Europa şi Occidentul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×