Sari la conținut
Forum Roportal
pricess4horror

Adolescentii si dragostea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum trebuie sa reactionezi .. ca parinte atunci cand aflii ca copilul tau este indragostit dar el ti-a ascuns acest lucru ? cum poti face ca in viitor sa-i castigi increderea ? ;)

Banuiesc ca copilul respectiv nu mai are 5 ani, daca pana la varsta primei iubiri nu i-ai castigat increderea de acum incolo va fi mai greu.

Incearca sa vorbesti cu el, povesteste-i despre prima ta dragoste, nu-l lua la ''misto'', nu ridica tonul atunci cand vorbesti cu el, incearca sa te ocupi de sufletul lui.

Poate daca acum nu-ti spune nimic despre dragostea lui, odata si odata (poate) povestea se va sfarsi si copilul se va intoarce spre tine, daca va gasi intelegere si un umar pe care sa planga. Multa bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum trebuie sa reactionezi .. ca parinte atunci cand aflii ca copilul tau este indragostit dar el ti-a ascuns acest lucru ? cum poti face ca in viitor sa-i castigi increderea ? ;)

Nu trebuie sa reactionezi. Intai sa te intrebi ce simti in legatura cu asta. Crezi ca a ascuns pentru ca nu avea incredere in tine? Nu e vorba de intimitate? De lucruri despre care ar trebuie sa "aiba voie" sa le pastreze doar pentru sine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. elandi, cat este "vina" copilului in cazul unei relatii esuate parinte-adolescent? Un copil care n-a avut incredere in parinti si nu a avut o relatie cu ei, poate recupera la maturitate? se poate tese o relatie de la 0 intre tanar si parinti, daca radacinile sunt putrede?

 

Cred ca unul din cuvintele cheie este disponibilitatea. Copilul trebuie sa stie ca tu esti acolo la orice ora pentru el. Daca intr-adevar nu se poate, copilul trebuie asigurat ca imediat ce te eliberezi de treburi, il vei asculta..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum trebuie sa reactionezi .. ca parinte atunci cand aflii ca copilul tau este indragostit dar el ti-a ascuns acest lucru ? cum poti face ca in viitor sa-i castigi increderea ? ;)

Ia-l in serios.

 

Daca nu i-ai castigat increderea pana la varsta adolescentei, ai o problema ca parinte.

Sunt o groaza de copii care ascund de parintii lor faptul ca sunt indragostiti. Ba chiar, mai multi decat iti poti imagina tu.

Editat de heidy_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu. Am editat.

Asta e alta discutie, si stiu asta la fel de bine ca si tine.

 

Ce faci puiu, folosesti forumul ca post-it? Nu ai nicio limita?

 

Maine-poimaine vii cu <SPA-LAMA>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×