Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

Crestinismul - o religie curata ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multa lume crede ca religia crestina este curata, ca totul se face in cadrul ei ca asa trebuie. Dar oare cati stiu ca suntem plini de paganisme, incepand de la pomenile facute in numele mortilor (de origine egipteana), crucea (care este crucea romana de reastignire si schingiuire) si pana la faptul ca duminica este zid e odihna in memoria unei religie de mult disparuta (Sol Invictis).

Ce alte obiceiuri, care sunt mai mult sau mai putin pagane, cunoasteti? Si pana la urma, ce inseamna pagan in esenta ?(definitia corecta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multa lume crede ca religia crestina este curata, ca totul se face in cadrul ei ca asa trebuie. Dar oare cati stiu ca suntem plini de paganisme, incepand de la pomenile facute in numele mortilor

 

Ce alte obiceiuri, care sunt mai mult sau mai putin pagane, cunoasteti? Si pana la urma, ce inseamna pagan in esenta ?(definitia corecta)

[snapbacca]36661[/snapbacca]

 

 

 

 

cred ca ar fi bine sa mentionezi mai specific cind zici religia crestina ptr. sint atitea o sa le numesc grupuri ca sa nu jignesc pe nimeni... hey si mormonii se numesc si se cred crestini !!! oare sint??? eu nu cred...dar in fine...

 

deci ptr. ca ai mentionat pomenile facute in numele mortilor trag concluzia ca te referi la ortodoxism, imi cer scuze nu ma pricep prea bine la traditiile ortodoxe ori de alt fel....

 

ai dreptate multi nu stiu ca sint pline de "obiceiuri" si de "paganisme" si hai sa spun ce inseamna cuvintul "pagan" in dictionarul englez are aceeasi intelegere ca si in romaneste si spune asa:

"o persoana care nu este crestina, o persoana fara religie, nereligios, o persoana care face parte dintr-o natiune care nu recunoaste crestinismul"

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca ar fi bine sa mentionezi mai specific cind zici religia crestina ptr. sint atitea o sa le numesc grupuri ca sa nu jignesc pe nimeni...  hey si mormonii se numesc si se cred crestini !!! oare sint??? eu nu cred...dar in fine...

 

deci ptr. ca ai mentionat pomenile facute in numele mortilor trag concluzia ca te referi la ortodoxism, imi cer scuze nu ma pricep prea bine la traditiile ortodoxe ori de alt fel....

 

ai dreptate multi nu stiu ca sint pline de "obiceiuri" si de "paganisme" si hai sa spun ce inseamna cuvintul "pagan" in dictionarul englez are aceeasi intelegere ca si in romaneste si spune asa:

"o persoana care nu este crestina, o persoana fara religie, nereligios, o persoana care face parte dintr-o natiune care nu recunoaste crestinismul"

[snapbacca]36673[/snapbacca]

Nu neg difinitia data de tine, dar stie de und evine termenul? De la latinescu PAGANOS, care insemna locuitor de la tara, taran pe romaneste, si care venera natura si deci era o "Mica" amenintare la adresa religiei . (si ma refer la ortodocxi si catolici in topic). Si cum nu se putea ca cei care munceau pentru bogati sa venereze altceva decat ce se impunea de la centru - excelent instrument de contro - au fost considerat eretici, si de aici ideea ca pagan este cine nu are aceeasi religie ca tine. Ca pana la urma si tu, daca esti catolic, eu te pot considera pagan, ortodox fiind.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, era si spre sfirsit intelegerea "unul care locuieste la tara" nu credeam ca te interesa aceasta ultima fiind...

personal nu sint catolica, si nu doresc sa dau o denumire sub care sa ma "acopar".... cineva odata m-a numit ca "fac parte dintre cei periculosi" ptr. ca nu am facut semnul crucii cind am trecut prin fata la o biserica.... care ma stirneste acum sa clasific asta un obicei nefondat...oamenii pretuiesc o cruce, un semn de cruce in loc pe cel care a murit pe cruce...... cit despre mine, nu ma intereseaza si nu ma doare cum ma numeste o lume intreaga... conteaza cum ma numeste de-zeu.... adica copil al Sau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, era si spre sfirsit  intelegerea "unul care locuieste la tara" nu credeam ca te interesa aceasta ultima fiind...

personal nu sint catolica, si  nu doresc sa dau o denumire sub care sa ma "acopar".... cineva odata m-a numit ca "fac parte dintre cei periculosi" ptr. ca nu am facut semnul crucii cind am trecut prin fata la o biserica.... care ma stirneste acum sa clasific asta un obicei nefondat...oamenii pretuiesc o cruce, un semn de cruce in loc pe cel care a murit pe cruce...... cit despre mine, nu ma intereseaza si nu ma doare cum ma numeste o lume intreaga... conteaza cum ma numeste de-zeu.... adica copil al Sau...

[snapbacca]36678[/snapbacca]

In esenta conteaza sa crezi tu si gata. Daca tu stii ca esti credincioasa, ce conteaza ce spune lumea? Nici eu unul nu ma inchin cand trec pe langa biserici. Pentru ca mi se pare un semn de bravada, sa vada lumea ca sunt credincios. Si nu asta conteaza.

Si ai dreptate, ne facem semnul crusii, care nici macar nu este crucea crestina, este cea romana. Dar la-am adoptat repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multa lume crede ca religia crestina este curata, ca totul se face in cadrul ei ca asa trebuie. Dar oare cati stiu ca suntem plini de paganisme, incepand de la pomenile facute in numele mortilor (de origine egipteana), crucea (care este crucea romana de reastignire si schingiuire) si pana la faptul ca duminica este zid e odihna in memoria unei religie de mult disparuta (Sol Invictis).

Ce alte obiceiuri, care sunt mai mult sau mai putin pagane, cunoasteti? Si pana la urma, ce inseamna pagan in esenta ?(definitia corecta)

[snapbacca]36661[/snapbacca]

Toate ritualurile legate de Biserica sunt exact lucrul asta ritualuri. Daca Isus ar fi murit altfel probabil ca nu sa-ar fi facut semnul crucii. Asta n-are nici o importanta.

In trecut multe religii aveau elemente in comun semn ca oamenii si-au imaginat divinitatea cam in acelasi mod(Sunt sigura ca puteti da multe exemple sa ma contraziceti aici, dar tineti cont ca n-am zis "Toate"). Daca sa-au adoptat unele traditi pagane (cum ar fi Craciunul) este pentru ca Biserica a incercat sa uneasca oamenii sub o singura religie si un singur Dumnezeu(acum o sa spuneti ca au avut si alte scopuri in minte, poate dar nu toti preotii si nu la inceput).

Trecerea timpului a facut oamenii sa se obisnuiasca cu aceste traditi si acum li sa-ar parea o blasfemie sa le schimbe. Din pacate e o problema pe care nimeni n-a reusit sa-o rezolve(imposibilitatea unirii Biserici Catolice cu cea Ortodoxa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate ritualurile legate de Biserica sunt exact lucrul asta ritualuri. Daca Isus ar fi murit altfel probabil ca nu sa-ar fi facut semnul crucii. Asta n-are nici o importanta.

In trecut multe religii aveau elemente in comun semn ca oamenii si-au imaginat divinitatea cam in acelasi mod(Sunt sigura ca puteti da multe exemple sa ma contraziceti aici, dar tineti cont ca n-am zis "Toate"). Daca sa-au adoptat unele traditi pagane (cum ar fi Craciunul) este pentru ca Biserica a incercat sa uneasca oamenii sub o singura religie si un singur Dumnezeu(acum o sa spuneti ca au avut si alte scopuri in minte, poate dar nu toti preotii si nu la inceput).

Trecerea timpului a facut oamenii sa se obisnuiasca cu aceste traditi si acum li sa-ar parea o blasfemie sa le schimbe. Din pacate e o problema pe care nimeni n-a reusit sa-o rezolve(imposibilitatea unirii Biserici Catolice cu cea Ortodoxa).

[snapbacca]40092[/snapbacca]

Asta ar fi chiar o mare realizare pentru omenire.Dar cred ca, pentru a putea deveni posibila, ar trebui cautate motivatiile care au dus la despartirea celor doua biserici acum aproape 900 de ani. singura problema este ca desi spune ca mandria este pacat ea este prezenta din plin in sanul bisericii.

Si ca sa-ti dau o informatie exacta: crucea pe care o facem noi - cea pe care tu zici ca a murit Isus - este cruce pagana. Este crucea de schingiuire a romanilor, este crucea de omorare a oponentilor la romani. Crucea crestina originala este cu bratele egale, asa cum apare pe mantiile si in istoria cavalerilor templieri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta ar fi chiar o mare realizare pentru omenire.Dar cred ca, pentru a putea deveni posibila, ar trebui cautate motivatiile care au dus la despartirea celor doua biserici acum aproape 900 de ani. singura problema este ca desi spune ca mandria este pacat ea este prezenta din plin in sanul bisericii.

Si ca sa-ti dau o informatie exacta: crucea pe care o facem noi - cea pe care tu zici ca a murit Isus - este cruce pagana. Este crucea de schingiuire a romanilor, este crucea de omorare a oponentilor la romani. Crucea crestina originala este cu bratele egale, asa cum apare pe mantiile si in istoria cavalerilor templieri.

[snapbacca]40094[/snapbacca]

Atunci de ce au adoptat crucea asta si nu pe cea corecta? (apropo noi, adica crestinii cand fac crucea o fac cu bratele egale,nu? probabil nu intentionat- am masurat eu :tease: )

Cat despre imposibilitatea "Unirii" in afara de ce am zis cu obisnuinta cu traditile, ar fi complicat sa se rezolve problema casatorii preotilor. Probabil mai e vorba si de conducatorul Bisericii, care ar trebui sa fie papa, dar conducatorii Bisericilor ortodoxe n-ar fi asa bucurosi( al Rusiei?).

Nu e corect avand in vedere ca Adevaratul Sef al Bisericii e Isus.

Editat de tulipgirl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema asta a "crucii corecte" tre' sa marturisesc ca nu mi-o pusesem.

cine zicea ca in ziua de azi nu te mai poate surpride nimic?

executia prin "crucificare" la romani era mult mai variata. condamnatii erau atarnati uneori pe un stalp (deci in forma I), alteori pe o bara orizontala asezata deasupra celei verticale (deci in forma de te), sau doi stalpi incrucisati (deci in forma de X).

printre ele se gasea si crucea "clasica" pe care a retinut-o traditia crestina ca fiind cea folosita la executia lui Iisus.

gaseste acum daca poti, crucea "corecta". :pee

eventual si cu ceva argumente.

 

nu stiu ce importanta poate avea subiectul...

pana la urma e vorba de metoda comuna de executie a vremii. cum ar fi azi scaunul electric sau injectia letala.

vorba unui prieten, daca il omorau prin spanzurare ne faceam semnul streangului?

dar daca il decapitau? :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit la forum Lecter, nice picture :tease:

 

Faza aia cu streangu o stiu si eu;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×