Sari la conținut
Forum Roportal
Nebuloasa

Obsesia noului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

omul trebuie sa descopere lumea si de asta avem nevoie de nou..daca toti ne am conforma atunci ar fi doar rutina si am deveni roboti..dar fiind vorba de noul intr o relatie , atunci probabil ca nu am gasit persoana ideala si cautam ceva nou in speranta ca intr o zi nu ne vom mai plictisi...dar asta depinde si de noi ar trebui sa renuntam cand chiar nu se mai poate face nimic adica sa incercam intai sa invingem rutina si plictiseala dar uneori e mai usor sa zicem vreau ceva nou si sa scapam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omul cat traieste cauta si cauta...ce cauta?ceva nou, numim noi.De fapt cauta fericire , liniste sufleteasca, jumatatea lui, care din pacate uneori isi da seama ca a confundat-o.Nu avem de unde sa stim de la inceput ca persoana cu care ne-am hotarat sa ne casatorim aceea este si jumatatea noastra.De aceea te trezesti intr-o dimineata si iti dai seama ca nu esti implinit si iata cum intervine noul, pt ca vrei sa incerci altceva pana cand iti apare acel ceva ce te multumeste.Din pacate se poate intampla ca toata viata sa cauti si sa nu gasesti ceea ce vrei, de aceea omul tot cauta noul. Eu una sunt o persoana mai libertina si tot timpul caut noul tocmai pt a ma face sa ma simt implinita fericita. Un lucru e sigur nu trebuie sa-ti fie frica de nou!El poate fi si placut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca iti doresti noul, cand incepe sa dispara dragostea...

 

De ce ne gandim la nou ca la o schimbare radicala? :beee: Ca si cand am spune "ooo, azi simt nevoia de o schimbare... Hmm... coafor, shopping, o noua carte? Ah, am gasit! Imi schimb partenerul!".

Daca imi doresc noul de la persoana de langa mine, cum se numeste?

Noul poate veni in multe forme si ne putem satisface nevoia de nou in multe modalitati- iar daca suntem intr-un cuplu, ce e mai frumos decat sa explorezi lucruri noi in si cu partenerul? Daca dupa ce pap un anumit fel de mancare, vreau sa incerc si altul, dar facut de acelasi bucatar- adica, ramanem "in familie"- unde este "lipsa de iubire"? Daca dupa un anumit timp, imi doresc sa largesc activitatile pe care le fac impreuna cu partenerul, daca vreau, poate, sa cunoastem lucruri noi sau daca... vreau sa il imbii sa isi dezvaluie si alta latura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de Ametist si Cavaleru' Jedi, nimeni nu a inteles acest topic. Majoritatea nu au facut decat sa arunce cu pietre. Nu, nu ma refeream la schimbarea partenerului cand m-am gandit la "nou".

La un moment dat ajungi sa iti doresti sa se intample lucruri noi, care sa iti incante viata. Daca as avea nevoie de ceva in mod special, as vrea sa descopar noul alaturi de partenerul meu, nu separat.

Nu mai aruncati cu pietre inainte sa cititi cu atentie... + ca topicul nu l-am facut referindu-ma la mine, ci la modul general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In afara de Ametist si Cavaleru' Jedi, nimeni nu a inteles acest topic. Majoritatea nu au facut decat sa arunce cu pietre. Nu, nu ma refeream la schimbarea partenerului cand m-am gandit la "nou".

La un moment dat ajungi sa iti doresti sa se intample lucruri noi, care sa iti incante viata. Daca as avea nevoie de ceva in mod special, as vrea sa descopar noul alaturi de partenerul meu, nu separat.

Nu mai aruncati cu pietre inainte sa cititi cu atentie... + ca topicul nu l-am facut referindu-ma la mine, ci la modul general.

 

Aici e adevarata provocare- si pentru relatie, si pentru maturitatea celor doi parteneri.

Legat de ce a spus arcadia, as fi inclinata sa cred ca atunci cand lipseste dorinta de a experimenta noul cu partenerul, atunci incepe sa se toceasca sentimentele..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de ce a spus arcadia, as fi inclinata sa cred ca atunci cand lipseste dorinta de a experimenta noul cu partenerul, atunci incepe sa se toceasca sentimentele..

Foarte adevarat. Trebuie sa iti doresti cu adevarat un lucru pentru a il putea realiza. Daca cei 2 parteneri se indeparteaza prea mult, la un moment dar prapastia dintre ei va fi prea mare pentru a se mai apropia unul de celalalt. Ma intreb de ce ajung sentimentele sa se toceasca. Tot monotonia e de vina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este in firea omului sa caute mereu ceva nou, dar poate nu este cel mai potrivit sa incepi cu partenerul de viata.

Noul pe care il dorim poate fi cautat si gasit impreuna cu partenerul de viata.

Daca se intampla sa-ti doresti pe altcineva pe cealalta perna este un semnal ca sunt probleme serioase de cuplu.

Oricum "noul" te incanta doar o perioada de timp. La un moment dat te vei plictisi si vei arunca jucaria aia noua, pentru ca tot aia care o aveai inainte era mai buna si mai frumoasa. :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×