Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Sinuciderea la tineri - cele doua gemene din Cluj - cauze

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce aleg unii tineri sa se sinucida la 18 ani, la 20 si ceva de ani?

 

Ce fel de parinti au acesti tineri si care e tipul de iubire al acestor parinti pentru copiii lor?

 

iata doua link-uri despre caz

 

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Actualitate/63851/

 

http://www.evz.ro/article.php?artid=308410 (de aici se pot trage concluziile despre patologia parintilor)

 

La stiri am vazut ca cei doi parinti cand au aflat de momentul sinuciderii fiicelor lor in loc sa-si planga sincron durerea, ca doi soti uniti prin sentiment reciproc, atat intre ei cat si fata de fiicele lor, ei erau preocupati in a-si pasa de la unul la celalalt responsabilitatea pentru ce s-a intamplat.

Ca si cum cele doua fiice la varsta de 25 de ani nu sunt capabile in a-si asuma gestul lor, iar parintii lor nici atat.

Nici nu le-a cerut nimeni parintilor sa-si asume responsabilitatea, ceea ce era de asteptat era sa aibe o atitudine de jale, de doliu, si nu una de furie de genul "cum sa ne faca noua ele asa ceva, ca doar le-am cumparat apartament...?! bla, bla, bla"

 

Iata cateva fraze spuse de tatal lor, fraze bizare:

 

I.

Editat de iosafat
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iosafat, o analiza excelenta! Bravo! :cry:

Eu cred ca ai mare dreptate in ceea ce spui...in general parintii posesivi aduc mari prejudicii copiilor lor...printre care anxietatea manifestata la maturitate!

E f greu sa iesi de sub o asemenea tutela, fie ca esti baiat, fie ca esti fata si cazuri sunt destule!

Tu realizezi urmat aspect??.. Pe langa faptul ca te lupti pt tine k sa fii independent, te mai lupti si cu altii care ingreuneaza situatia! E o lupta la puterea a 2-a!!

E trist, insa genul asta de povesti sunt destul de raspandite la noi! Eu incep sa apreciez din ce in ce mai mult stilul american in care tinerii invata sa se descurce si sa traiasca singuri de pe la 17-18 ani avand slujbe, mutandu-se singuri, avand responsabilitati! E mult mai bine sa ai de a face cu niste situatii mai devreme, decat sa le amani aiurea...cel putin eu una, asa cred. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare foarte rau de ceea ce am citit.cred ca e ceva in familia respectiva.lipsa iubirii aduce doar necazuri si durere.pacat!Dumnezeu sa le ierte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...in general parintii posesivi aduc mari prejudicii copiilor lor...printre care anxietatea manifestata la maturitate!

Eh, daca numai anxietatea este rezultatul, ar fi...parfum de tei :cry: ...insa dupa vezi, prejudiciul este de necompensat, mai ales daca terenul copilului este unul slab.

Editat de Anya2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iosafat, o analiza excelenta! Bravo! :P:

Eu cred ca ai mare dreptate in ceea ce spui...in general parintii posesivi aduc mari prejudicii copiilor lor...printre care anxietatea manifestata la maturitate!

E f greu sa iesi de sub o asemenea tutela, fie ca esti baiat, fie ca esti fata si cazuri sunt destule!

Tu realizezi urmat aspect??.. Pe langa faptul ca te lupti pt tine k sa fii independent, te mai lupti si cu altii care ingreuneaza situatia! E o lupta la puterea a 2-a!!

E trist, insa genul asta de povesti sunt destul de raspandite la noi! Eu incep sa apreciez din ce in ce mai mult stilul american in care tinerii invata sa se descurce si sa traiasca singuri de pe la 17-18 ani avand slujbe, mutandu-se singuri, avand responsabilitati! E mult mai bine sa ai de a face cu niste situatii mai devreme, decat sa le amani aiurea...cel putin eu una, asa cred. :cry:

De ce tot il lauzi ..ca nu ai dreptate deloc,in plusa te si contrazici spunand ca tineri trebuie sa se descurce singuri .Dar ele cum erau ?

Si mai apoi e usor sa dai vina pe altul pentru problemele si frustrarile tale .

Nu spuneti ca cele doua erau "duse" ..dati vina pe saraci parinti care au facut sacrifici enorme ca ele sa aiba tot ce isi doresc.

Deci nu aveti dreptate niciunul.

Si inca odata se vede ca aveau motive sa le supravegheze "excesiv" ..se vede ca stiau ce au la usa . :cry:

Iar daca este sa fie acuzati parinti ,de asta trebuie acuzati ..ca le-au lasat nesupravegheate cand stiau ca nu sunt in toate mintile .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce tot il lauzi ..ca nu ai dreptate deloc,in plusa te si contrazici spunand ca tineri trebuie sa se descurce singuri .Dar ele cum erau ?

Si mai apoi e usor sa dai vina pe altul pentru problemele si frustrarile tale .

Nu spuneti ca cele doua erau "duse" ..dati vina pe saraci parinti care au facut sacrifici enorme ca ele sa aiba tot ce isi doresc.

Deci nu aveti dreptate niciunul.

Si inca odata se vede ca aveau motive sa le supravegheze "excesiv" ..se vede ca stiau ce au la usa . :cry:

Iar daca este sa fie acuzati parinti ,de asta trebuie acuzati ..ca le-au lasat nesupravegheate cand stiau ca nu sunt in toate mintile .

 

 

Este parerea mea personala! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este parerea mea personala! :cry:

Si eu ti-o respect si ..spun ca nu ai dreptate .. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce tot il lauzi ..ca nu ai dreptate deloc,in plusa te si contrazici spunand ca tineri trebuie sa se descurce singuri .Dar ele cum erau ?

Si mai apoi e usor sa dai vina pe altul pentru problemele si frustrarile tale .

Nu spuneti ca cele doua erau "duse" ..dati vina pe saraci parinti care au facut sacrifici enorme ca ele sa aiba tot ce isi doresc.

Deci nu aveti dreptate niciunul.

Si inca odata se vede ca aveau motive sa le supravegheze "excesiv" ..se vede ca stiau ce au la usa . :cry:

Iar daca este sa fie acuzati parinti ,de asta trebuie acuzati ..ca le-au lasat nesupravegheate cand stiau ca nu sunt in toate mintile .

 

Din pacate iosofat are dreptate...parintii sunt in mare parte vinovati datorita posesivitatii lor. Faptul ca fetele erau introvertite si nu aveau prieteni arata ca inca din perioada copilariei si a adolescentei a existat o lipsa de comunicare si o raceala intre partinti si ele. Daca faci o analiza a cazurilor de sinucidere in randul tinerilor vei observa ca motivele sunt , in afara de celor din dragoste( cazul Bogdan),socuri emotionale,etc..., legate de educatia parintilor, convietuirea cu parintii, liberatea si dreptul de decizie acordate de parinti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai...sunt si nu sunt de acord cu ce spune iosafat...

 

de ce spun asta? Eu am avut parinti...ma rog bunici care au incercat sa fie EXTREm de posesivi, cu tot tacamul de interdictii, nu chefuri, nu prieteni, chiar nu prietene....DAR n-au avut nicio sansa, in parte m-am razvratiti si am depasit momentele.

 

Cred ca nici ele nu au avut o structura tocmai departe de patologic, ca sa zic asa...

 

Si...sa fim seriosi, cati dintre noi ar fi trebuit sa ne sinucidem, ca nu ne lasau ai nostri nu stiu unde...

 

So...undeva or avea si parintii o urma de vina....dar de-aici pana la 100% guilty..common...

 

Iar despre ce au spus parintii dupa ce ele au murit, sa nu uitam de elementul SOC, cui i s-a intamplat sa simta/vada/auda de moartea cuiva f drag stie ce vorbesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai ... nu sunt de acord cu ce spune iosafat...

 

Si...sa fim seriosi, cati dintre noi ar fi trebuit sa ne sinucidem, ca nu ne lasau ai nostri nu stiu unde...

 

 

 

Fetele erau cam tzicnite si slabutze la capitolul cum se folosesc creierii.

Am citit de foarte demult ca gemenele n-au minte suficient cat ar trebui sa aiba una din ele!!!

 

 

Pe noi ne trimiteau cu forta la biserica, bunica in special, insa nu mi-a trecut asa ceva prin cap.

Cand securistul din oras ne-a spus ca ne da bilete gratuite la film si in loc sa mergem la biserica, mergem la matineu si vedem si trei filme!!!! ne da si bani de dulciuri, nu ne-am mai dus la biserica cu sora mea niciodata, ci la cinematograf!!!

 

Era un program de propaganda de la pcr sa ne separe de la activitati traditionale si au reusit perfect!!!

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×