Jump to content
Forum Roportal
Spyder

RAID

Recommended Posts

Salutare tuturor!

O intrebare...am un hard pe sata II si vreau sa imi mai iau unu (tot sata II) ca sa fac RAID 0. In cazul de fata, trebuie sa formatez hard-ul pe care il am? Sau pur si simplu atasez al doilea hard si nu pied nici o data?

Multumesc! :tease:

Salutare tuturor!

O intrebare...am un hard pe sata II si vreau sa imi mai iau unu (tot sata II) ca sa fac RAID 0. In cazul de fata, trebuie sa formatez hard-ul pe care il am? Sau pur si simplu atasez al doilea hard si nu pied nici o data?

Multumesc! :)

Daca vrei sa-ti pui hdd-urile in raid vei pierde toate informatiile de pe acesta vechi. !!!!!!!!! Iati un hdd identic cu asta pe care il ai daca vrei ca sa fie bine. Compu' va vedea cele 2 hdd-uri in functie de alegerea modului raid ca unul singur.

Cea mai buna solutie e sa formatezi calcu pentru a cunoaste mult mai bine noiile hardwere. Ca sa nu pierzi datele, poti sa faci si tu 2-3 dvd-uri cu ce ai mai important si restu, delet :) programe si restu le iei de pe net (winamp, bsplayer, adobe, etc)

La creearea partitiilor cum se procedeaza? Trebuie ca sa creez partitii identice pe cele 2 harduri sau asta se face automat? Ma refer la cazul in care vreau sa imi fac 3 partitii. Ar trebui sa fac in total 6? (3 pe primu si 3 pe al doilea, identice) Sau se fac doar 3, si al doilea hard isi va lua structura primului hard?

Cateva date tehnice:

Hdd-ul meu:

Seagate 160 GB SATA-II 7200rpm 8MB T-Lite

Cod: ST3160811AS Interfata: SATA-II Capacitate: 160 GB Buffer: 8 MB Viteza: 7200 RPM

Hdd-ul pe care vreau sa il cumpar:

Seagate 160 GB BARRACUDA SATA-II 7200 rpm 8 MB NCQ

Cod: ST3160812AS Interfata: SATA-II Capacitate: 160 GB Buffer: 8 MB Viteza: 7200 RPM

Credeti ca ar putea sa apara vreo problema in cazul de fata? :cry:

Majoritatea sistemelor destinate oamenilor de rand au pseudo-raid sau software raid. In ambele cazuri nu prea conteaza ce hhd-uri folosesti decat din punctul de vedere al performantei.

Atentie insa la RAID 0 , daca iti pica doar un hdd ai pierdut toate datele de pe ambele.

Edited by Jibber

Guest
This topic is now closed to further replies.