Sari la conținut
Forum Roportal
presura

A avut cineva de aici o experienta paranormala?

Postări Recomandate

De multe ori auzim ca ala, sau ala, sau altul, a avut o experienta paranormala, si apoi aflam detalii nemaipomenite...

Este insa cineva de fata care a avut vreodata o experienta paranormala? El insusi? Vrem sa auzim...

cristi

www.stiinta.info

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut, si cred ca mai multe. Dar v-o povestesc pe cea care imi vine prima in minte. Prin 1992 lucram ca profesor suplinitor de engleza la o scoala generala din oras. Predam engleza la clase de copii mici, clasele II-IV, in urma unei anumite conjuncturi, desi ca inginer as fi putut preda si la liceu. Aveam un program foarte comod, vreo 15-16 ore de clasa pe saptamina, desi salariul era mult mai modest fata de ce mi-as fi dorit. Dar eram multumit ca am mult timp liber. Intr-o zi, dupa prinz, venisem de la scoala si, dupa masa de prinz, ma culcasem un pic, dar cum eu nu prea adorm usor ziua, eram intr-o stare de semitrezie, totusi constient. Era destul de liniste in camera, se mai auzeau vag zgomote de strada, dar nimic clar. Si brusc am auzit clar o voce: "Va veni o fata, dar va trebui s-o refuzi". A fost atit de clara fraza, ca m-am trezit si am rememorat-o. Nu stiam exact ce inseamna, nici nu m-a speriat, dar am retinut-o. A doua zi, la scoala, am fost chemat la director. O fata care preda engleza ca suplinitoare la un liceu din oras fusese gasita fara calificarea necesara pentru asta (la liceu se cereau cel putin studii superioare, iar ea nu avea). Inspectoratul o trimisese la mine ca sa imi ceara sa facem schimb de posturi (postul pe care eram eu nu necesita studii superioare, dar eu eram absolvent de facultate). Directorul voia sa ma convinga sa accept schimbul, spre binele amindurora. Atunci mi-am amintit de fraza aceea, si am refuzat. Refuzam un post mult mai bine platit, dar la un liceu cu regim special, de politie, unde nici n-as mai fi avut atita timp liber, nici aceeasi libertate in general. M-a trimis la inspectorul scolar general, dar am refuzat si acolo, fiindca voiam sa ascult de acel vis/voce/intuitie/inger sau ce o fi fost. N-au avut ce face, nu s-a putut face schimbul fara acordul meu. Si nu mi-a parut rau. Dupa putin timp m-am intilnit iar cu fata aceea, pe strada, si mi-a spus ca i-au gasit un post bun, care i-a rezolvat situatia. Nu e prea S.F., dar asta mi s-a intimplat. In consecinta, am mai ramas pe acel post multe luni, pina la sfirsitul anului scolar, bucurindu-ma de timp liber si de o atmosfera placuta, dupa care mi-am gasit ceva si mai bun de facut. N-am avut de ce regreta ca n-am acceptat acel post mai bine platit dar probabil mult mai solicitant fata de ceea ce doream eu in acel an. Cred ca vocea aceea m-a sfatuit de bine, si bine am facut ca am ascultat-o.

Editat de AdiM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii am avut astfel de experiente, doar ca in ziua de azi tot ce nu se poate explica logic se baga la categoria paranormale, care sunt de fapt foarte normale :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De multe ori auzim ca ala, sau ala, sau altul, a avut o experienta paranormala, si apoi aflam detalii nemaipomenite...

Este insa cineva de fata care a avut vreodata o experienta paranormala? El insusi? Vrem sa auzim...

cristi

www.stiinta.info

 

Da. Am adormit aseara intr-un hotel nasol din Brasov. La un moment dat, m-am trezit pe un nor. Mai precis, cred ca era un Altocumulus, dar nu garantez, neputand sa-l vad in perspectiva, cum am invatat la meteo. Un batran cu parul si barba carunta a venit inspre mine, mi-a intins niste patrunjel si mi-a spus: "nu se va ridica Soarele de trei ori inainte ca acest topic sa se umple de mesajele tuturor celor care traiesc experiente paranormale de mai multe ori pe zi. Ba mai mult, insasi existenta lor este paranormala". Apoi mi-a luat patrunjelul din mana, si m-a impins de pe nor. Cadeam spre un Nimbostrat, si incercam sa-mi amintesc daca ploua in Brasov in ziua precedenta, cand m-am trezit. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. Am adormit aseara intr-un hotel nasol din Brasov. La un moment dat, m-am trezit pe un nor. Mai precis, cred ca era un Altocumulus, dar nu garantez, neputand sa-l vad in perspectiva, cum am invatat la meteo. Un batran cu parul si barba carunta a venit inspre mine, mi-a intins niste patrunjel si mi-a spus: "nu se va ridica Soarele de trei ori inainte ca acest topic sa se umple de mesajele tuturor celor care traiesc experiente paranormale de mai multe ori pe zi. Ba mai mult, insasi existenta lor este paranormala". Apoi mi-a luat patrunjelul din mana, si m-a impins de pe nor. Cadeam spre un Nimbostrat, si incercam sa-mi amintesc daca ploua in Brasov in ziua precedenta, cand m-am trezit. :tease:

Razi tu razi Harap-Alb, da sa vezi la ce spectacol o sa asistam in curand cand va pica totul in jurul nostru. Numai ca spre deosebire de cei care cred ca stiu, cei care stiu intr-adevar nu sunt zeflemitori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Numai ca spre deosebire de cei care cred ca stiu, cei care stiu intr-adevar nu sunt zeflemitori.

Mda, in schimb isi iau un aer de superioritate intelegatoare...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, in schimb isi iau un aer de superioritate intelegatoare...

Sa vezi si sa nu crezi unde dai si unde crapa Enki, ai inteles din mesajul meu ceea ce te roade mai tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma roade nimic, pentru ca eu nu cred in aiureli cu 2012, altanti, ozn-uri care au consturit piramidele si altele... iar pentru mine dovezile hard evidence au cea mai mare importanta. Si atata timp cat nu mi se arata asa ceva, nu mi se misca nici macar un fir de par de emotie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma roade nimic, pentru ca eu nu cred in aiureli cu 2012, altanti, ozn-uri care au consturit piramidele si altele... iar pentru mine dovezile hard evidence au cea mai mare importanta. Si atata timp cat nu mi se arata asa ceva, nu mi se misca nici macar un fir de par de emotie.

Nici nu o sa se miste nimic. Pur si simplu nu ai inca al 6-lea simt , tu ai ramas la cele 5...:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma roade nimic, pentru ca eu nu cred in aiureli cu 2012, altanti, ozn-uri care au consturit piramidele si altele... iar pentru mine dovezile hard evidence au cea mai mare importanta. Si atata timp cat nu mi se arata asa ceva, nu mi se misca nici macar un fir de par de emotie.

Bun asta am inteles-o foarte bine. Ai zis foarte bine, nu crezi. Eu iti spuneau ca la unii nu e vorba de a crede, au trait pe pielea lor, au vazut cu ochii lor ... au aceste dovezi pe care le ceri tu. Doar ca fiecare la timpul lui le va avea. Si ca trebuie sa facem ceva pentru a primi aceste dovezi, asta trebuie sa intelegem. Asa e simplu sa ceri ba sa-L mai certi pe Dumnezeu sau cu atat mai fain, sa-L negi cu totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×