Sari la conținut
Forum Roportal
padmini

Atractie sexuala vs. dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum va dati seama daca e vorba de atractie sau de dragoste? Sunt usor de confundat cele doua tipuri de emotii. Eu sunt de parere ca dragostea apare in timp, dar ce te faci cand ti se intampla ca intr-un timp relativ scurt sa ai impresia ca te-ai indragostit? Ce faci ca sa-ti clarifici sentimentele? O fi atractie....o fi dragoste....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum va dati seama daca e vorba de atractie sau de dragoste? Sunt usor de confundat cele doua tipuri de emotii. Eu sunt de parere ca dragostea apare in timp, dar ce te faci cand ti se intampla ca intr-un timp relativ scurt sa ai impresia ca te-ai indragostit? Ce faci ca sa-ti clarifici sentimentele? O fi atractie....o fi dragoste....

 

 

Cum ce faci????

 

Atractie sexuala poate fi si dragoste la prima vedere si atunci ce te faci daca n-ai sanse sa duci pana la capat joaca!!! si fierbe taritza in tine!!! astea-s probleme de rezolvat nu de discutat! Si cum iti dai seama >>> n-am cuvinte sa ma exprim dar o sa stii ce-i cu tine daca te cuprinde fiorul arzator al dorului, precis!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faci ca sa-ti clarifici sentimentele? O fi atractie....o fi dragoste....

Intreaba-te ce-ti place la cealalta persoana in afara de caracteristicile fizice, in afara de cum arata... daca ai sa gasesti destule elemente... e destul de probabil sa fii mai aproape de dragoste... :tease:

 

Pentru mine atractia este mai mult asociata cu ceva ce urmeaza sa se intample foarte curand iar dragostea cu ceva ce o sa se intample mult mai tarziu. Gen:

Eu-Ea si un sarut infocat = Atractie

Eu-Ea si un sarut stanjenit de artrita = Dragoste

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atractie, dragoste...ambele se comleteaza. Dar asta se intampla cand esti la o varsta in care stii ce simti. Dar daca esti la varsta primelor emotii, atunci confunzi usor atractia cu dragostea. dea fapt de la atractie incepe totul.

Intai il,o, placi. Iti plac ochii lui, mainile lui, vocea, parul, felul cum paseste, cum se incrunta, cum zambeste...

Apoi ti se face dor de toate astea, si atunci incepi sa simti. Se naste iubirea. Sau macar emotia ca l-ai auzit , l-ai vazut..

Dupa ceva vreme incepe sa te doara absenta lui. Si faci totul sa ii fii prin preajma.

Dar tot nu sti daca e atractie sau iubire . Si pana la urma, nici nu te intereseaza. Abia dupa prima atingere, dupa prima mangaiere, incepi sa vrei mai mult.Sa explorezi acel trup care se modeleaza dupa trupul tau intr-o imbratisare, un sarut, inca unul...

Si ca sa fie iubirea deplina, urmeaza acel moment de daruire fizica. Ei bine, abia acum iti dai seama daca e iubire sau atractie.

Daca te simti implinit, daca simti acei fluturasi in stomac, clopotei in suflet, si il privesti cu drag dormind, atunci poate fi dragoste. Daca ti se pare jignitor ca doarme, oare ce o fi ? daca iti doresti in continuare zambetul lui, vocea lui, ochii lui, mainile lui, daca te doare tristetea lui, daca te bucura bucuria lui, atunci e iubire.

Dar orice varsta ai avea, oricine ai fi, oricat de mult te-ar atrage cineva, fii atent, s-ar putea sa fie iubire!!!!

 

 

Imi place mult cum ai descris procesul asta de a afla ce simti....cum ai descris iubirea....f frumos

 

Cum ce faci????

 

Atractie sexuala poate fi si dragoste la prima vedere si atunci ce te faci daca n-ai sanse sa duci pana la capat joaca!!! si fierbe taritza in tine!!! astea-s probleme de rezolvat nu de discutat! Si cum iti dai seama >>> n-am cuvinte sa ma exprim dar o sa stii ce-i cu tine daca te cuprinde fiorul arzator al dorului, precis!!!

 

Exista dragoste la prima vedere? Eu cred ca e vorba doar de atractie, pentru ca poti spune ca iubesti cu adevarat pe cineva atunci cand il cunosti cat de cat. Dragostea vine in timp. Si asa cum zicea Bydy cele doua (atractia si dragostea) se completeaza reciproc.

Poti sa fii atras de cineva fara sa-l iubesti, dar nu cred ca poti iubi fara sa fii atras de persoana respectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asa cum zicea Bydy cele doua (atractia si dragostea) se completeaza reciproc.

Poti sa fii atras de cineva fara sa-l iubesti, dar nu cred ca poti iubi fara sa fii atras de persoana respectiva.

:tease: Foarte adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ce faci????

 

Atractie sexuala poate fi si dragoste la prima vedere si atunci ce te faci daca n-ai sanse sa duci pana la capat joaca!!! si fierbe taritza in tine!!! astea-s probleme de rezolvat nu de discutat! Si cum iti dai seama >>> n-am cuvinte sa ma exprim dar o sa stii ce-i cu tine daca te cuprinde fiorul arzator al dorului, precis!!!

 

Exista dragoste la prima vedere? Eu cred ca e vorba doar de atractie, pentru ca poti spune ca iubesti cu adevarat pe cineva atunci cand il cunosti cat de cat. Dragostea vine in timp. Si asa cum zicea Bydy cele doua (atractia si dragostea) se completeaza reciproc.

Poti sa fii atras de cineva fara sa-l iubesti, dar nu cred ca poti iubi fara sa fii atras de persoana respectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa fii atras de cineva fara sa-l iubesti, dar nu cred ca poti iubi fara sa fii atras de persoana respectiva.

Bine spus!

 

Daca te indragostesti de la inceput, te indragostesti de o fantasma nu de un om real. Daca in urma interactiunii imaginea pe care ti-a format-o imaginatia ta corespunde cu realitatea... te poti considera norocos/norocoasa. Din pacate astfel de sincronizari mai rar... de aceea este recomandat sa nu-ti imaginezi prea multe si sa lasi experienta sa-ti dezvaluie omul de langa tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum va dati seama daca e vorba de atractie sau de dragoste? Sunt usor de confundat cele doua tipuri de emotii. Eu sunt de parere ca dragostea apare in timp, dar ce te faci cand ti se intampla ca intr-un timp relativ scurt sa ai impresia ca te-ai indragostit? Ce faci ca sa-ti clarifici sentimentele? O fi atractie....o fi dragoste....

La inceput este sigur atractie, dragostea adevarata vine in timp, mai greu, dupa multe incercari... dar emotiile alea de la inceput sunt pur si simplu superbe! Fluturi in stomac, emotii, asteptare.... :tease: divin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... dar emotiile alea de la inceput sunt pur si simplu superbe! Fluturi in stomac, emotii, asteptare.... :cry: divin

 

Da, intr-adevar starea de indragosteala e foarte placuta. Apropo de chestia asta credeti ca puteti ajunge sa iubiti pe cineva doar prin autosugestie? Adica sa aveti impresia ca il/o iubiti si astfel chiar sa ajungeti sa simtiti asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dragoste fara atractie nu exista.La inceputul unei relatii,partenerul ne atrage,ne face sa ne indragostim.Daca dupa ajungem sa ne cunosteam partenerul foarte bine ,inca ne mai simtim atrasi de el,atunci putem spune ca intre noi este dragoste(bineinteles pe langa atractie trebuie sa fie si incredere,sinceritate si multe alte lucruri ca sa fie cu adevarat dragoste)

 

si apropo de autosugestia aceea...se poate.Dar nu este iubire pentru ca iubirea implica multe sentimente si trairi.Acolo este vorba mai mult de o iluzie sau de dorinta de a iubi:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×