Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

Ce serbam de Paste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Traditional, de Paste se serbeaza invierea Domnului. Dar exista o intrebare: ce serbam de fapt? Pentru ca aceasta sarbatoare a existat si inainte de rastignire, si exista si acum. Si cum de sa-a intamplat rastignirea exact de Paste ? - pentru cei care vor sari cu motivatii ii anunt ca se specifica chiar in biblie acest lucru, ca evereii se pregateau sa serbeze pastele -

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traditional, de Paste se serbeaza invierea Domnului. Dar exista o intrebare: ce serbam de fapt? Pentru ca aceasta sarbatoare a existat si inainte de rastignire, si exista si acum. Si cum de sa-a intamplat rastignirea exact de Paste ? - pentru cei care vor sari cu motivatii ii anunt ca se specifica chiar in biblie acest lucru, ca evereii se pregateau sa serbeze pastele -

[snapbacca]36459[/snapbacca]

 

 

 

 

 

imi place fraza ta "ptr. cei care vor sari cu motivatii" ..... tot in Biblie daca citeai in Vechiul Testament scrie exact cum "stau" lucrurile cu Pastele. Poporul evreu era in "sclavie" in Egipt si urmau sa fie scosi afara din Egipt de de-zeu prin Moise si Aron. Deci in noaptea cind de-la urma sa vina sa omoare pe cel dintii nascut din orice familie (asta fiind ultima plaga, dintre cele 10 care au fost "administrate" egiptenilor)

le-a dat instructiuni la evrei cum sa omoare un miel ori ied fara cusur si cu singele de la animal sa unga partea de sus si din parti a usii de la intrare si restul din animal sa-la pregatesca fript etc, si sa-la manince in graba... cind de-la va trece pe tot tinutul Egiptului la casele care nu vor avea singele pe unde am spus mai sus, intii nascutul familiei urma sa fie ucis !!! Deci de-zeu le-a spus ca Faraon le va da drumul sa plece dupa incidentul acela, ei sa fie pregatiti si sa tina sarbatoarea din neam in neam ptr. ca de-zeu i-a eliberat din robia egipteana. Singele de pe usa simbolizeaza singele care urma sa fie varsat pe cruce de Isus Hristos, deci evreii care nu sint crestini, deci cei ortodocsi si in ziua de azi ei sarbatoresc Pastele Evreiesc -eliberarea de sub robia egipteana, cit despre celelate natiuni din intreaga lume, care sarbatoresc pastele are a face strict cu invierea lui Isus Hristos.(asumind ca, crezi ca Isus este fiul lui de-zeu si a murit pe cruce si a inviat) daca nu crezi cele mentionate, pur si simplu "sarbatoarea in sine " nu are nici o valoare... poate doar ca tai un miel ori ce alte mincaruri prefera oamenii sa gateasca si ai un "good time" cu prietenii tai.

Daca vrei poti citi exact cum sa-au petrecut lucrurile in Biblie la Exodul capitolul 12 (la inceputul Bibliei este Geneza si pe urma Exodul); versetele 26 si 27 redau exact definitia sarbatorii !!! sper ca te-a ajutat

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi place fraza ta "ptr. cei care vor sari cu motivatii" ..... tot in Biblie daca citeai in Vechiul Testament scrie exact cum "stau" lucrurile cu Pastele. Poporul evreu era in "sclavie" in Egipt si urmau sa fie scosi afara din Egipt de de-zeu prin Moise si Aron. Deci in noaptea cind de-la urma sa vina sa omoare pe cel dintii nascut din orice familie (asta fiind ultima plaga, dintre cele 10 care au fost "administrate" egiptenilor)

le-a dat instructiuni la evrei  cum sa omoare un miel ori ied  fara  cusur si cu singele de la animal sa unga partea de sus si din parti a usii de la intrare si restul din animal sa-la pregatesca fript etc, si sa-la manince in graba... cind  de-la va trece pe tot tinutul Egiptului la casele care nu vor avea singele pe unde am spus mai sus, intii nascutul familiei urma sa fie ucis !!! Deci de-zeu le-a spus ca Faraon le va da drumul sa plece dupa incidentul acela, ei sa fie pregatiti  si sa tina sarbatoarea din neam in neam ptr. ca de-zeu i-a eliberat din robia egipteana. Singele de pe usa simbolizeaza singele  care urma sa fie varsat pe cruce de Isus Hristos, deci evreii care nu sint crestini, deci cei ortodocsi si in ziua de azi ei sarbatoresc  Pastele Evreiesc -eliberarea de sub robia egipteana, cit despre celelate natiuni  din intreaga lume, care sarbatoresc pastele are a face strict cu invierea lui Isus Hristos.(asumind ca,  crezi ca Isus este fiul lui de-zeu si a murit pe cruce si a inviat si mai este ceva de adaugat dar daca nu crezi cele mentionate, pur si simplu "sarbatoarea in sine " nu are nici o valoare... poate doar ca tai un miel  ori ce alte mincaruri prefera oamenii sa gateasca si ai un "good time" cu prietenii tai.

  Daca vrei poti citi exact cum sa-au petrecut lucrurile in Biblie la Exodul capitolul 12 (la inceputul Bibliei este Geneza si pe urma Exodul);  versetele 26 si 27 redau exact definitia sarbatorii !!! sper ca te-a ajutat

[snapbacca]36659[/snapbacca]

 

Hai ca ai adus-o frumos din condei, dar mi-aplacut. Ideea de baza este ca noi sernam de paste invierea, dar de fapt nu are nici o legatura cu asta, in esenta. Ca sa anu mai vorbesc ca in acelasi timp se serba, de catre egipteni, Soarele. Religia se numea Sol invictis, si simboliza revenirea naturii la viata, primavara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles de ce nu ti-a convenit raspunsul meu concret. tu ai intrebat citeva intrebari directe si tot asa a fost si raspunsul... deci rastignirea a avut loc "tocmai de paste" ptr. ca urma sa inlocuiasca "pastele evreiesc" mai simplu de atit nu se poate......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am inteles de ce nu ti-a convenit raspunsul meu concret. tu ai intrebat citeva intrebari directe si tot asa a fost si raspunsul...  deci rastignirea a avut loc "tocmai de paste" ptr. ca urma sa inlocuiasca "pastele evreiesc"  mai simplu de atit nu se poate......

[snapbacca]36665[/snapbacca]

Doamne, ce aveti toti se sariti in sus daca zice cineva ceva care nu se potriveste cu ce credeti voi?

Tu chiar crezi ca evereii la-au rastignit pe Isus exact de paste , ca sa avem noi ce serba? Sau ca sa le inlocuiasca lor sarbatoarea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamne, ce aveti toti se sariti in sus daca zice cineva ceva care nu se potriveste cu ce credeti voi?

 

 

 

Tu chiar crezi ca evereii la-au rastignit pe Isus exact de paste , ca sa avem noi ce serba? Sau ca sa le inlocuiasca lor sarbatoarea?

[snapbacca]36666[/snapbacca]

 

 

 

hey, usurel, nu sar in sus deloc, ba chiar aprope am adormit.... nu ma supar deloc daca nu crezi ori nu agreezi cu cele spuse de mine. nu cred ca m-am gindit niciodata exact la cele doua intrebari odata, dar ptr. ca sint impreuna raspunsul este mai usor de dat..... eu personal cred ca asta a fost planul lui de-zeu "all along" ca sa zic asa sa "inlocuiasca" pastele la evrei si sa includa si "celelalte natiuni" in aceesi, sa numesc "binecuvintare".....

 

tocmai de aceea multi din evrei nu cred ca "Mesia" a venit.... ei au fost poporul ales al lui de-zeu , si au fost binecuvintati

( si inca sint, nu am intilnit pina acum un evreu sarac....majoritea bancilor din USA sint in mina la evrei) dar tare incapatinati mai sint ca oameni/natiune.

Deci ei, nu accepta pe Isus ca fiind fiul lui de-zeu, oare cum sa fie ei adusi pe aceesi treapta cu toate natiunile "pagane".... in fine nu stiu prea multe despre "obiceiurile" lor ca natiune dar imi imaginez ca totusi ei sarbatoresc si "iesirea din robia Egiptului", precum sarbatorim noi ziua independentei!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hey, usurel, nu sar in sus deloc, ba chiar aprope am adormit.... nu ma supar deloc daca nu crezi ori nu agreezi cu cele spuse de mine. nu cred ca m-am gindit niciodata exact la cele doua intrebari odata, dar ptr.  ca  sint impreuna raspunsul este mai usor de dat..... eu personal cred ca asta a fost planul lui de-zeu "all along" ca sa zic asa  sa "inlocuiasca" pastele la evrei si sa includa si "celelalte natiuni" in aceesi,  sa numesc "binecuvintare".....

 

tocmai de aceea multi din evrei nu cred ca "Mesia" a venit.... ei au fost poporul ales al lui de-zeu , si au fost binecuvintati

( si inca sint, nu am intilnit pina acum un evreu sarac....majoritea bancilor din USA sint in mina la evrei) dar tare incapatinati mai sint ca oameni/natiune.

Deci ei, nu accepta pe Isus ca fiind fiul lui de-zeu, oare cum sa fie ei adusi pe aceesi treapta cu toate natiunile "pagane".... in fine  nu stiu prea multe despre "obiceiurile" lor ca natiune dar imi imaginez ca totusi ei sarbatoresc si "iesirea din robia Egiptului", precum sarbatorim noi ziua independentei!!

[snapbacca]36688[/snapbacca]

Daca ei sarbatoresc de paste iesirea din Egipt e treaba lor. Problema este ca nu cred ca totul a fost un mare plan a lui Dumnezeu, ca sa le arate evreilor ca Mesia de fapt a venit, si chiar ei la-au omorat. Daca se intampla asta, si ei chiar erau poporul ales, pai ar cam fi trebuit sa se supere pe ei, pentru ce au facut (si poate chiar sa-a suparat, daca ne uitam la cate au patit in cei 2000 de ani de la rastignire). Dar nu cred asta. (ca paranteza Ai vazut "Patimile Lui Isus")

Cred mai degraba ca sarbatorim pastele, care sa-a intamplat sa fie identic cu rastignirea si invierea, si cu reinvierea naturii (daca ai sa asculti slujba de Paste ai sa auzi chiar de la Indecent de Prefericitul de asta) in urma unei "traditii". Pentru ca sunt convins ca daca rastignirea si invierea aveau loc in alta perioada se serba si pastele, aveam o sarbatoare in plus.

Si iti mai propun o tema de sicutie: data de nastere a lui Isus. Care este cunoscuta de toti ca fiind 25 decembrie.Dar totusi nu e asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
data de nastere a lui Isus. Care este cunoscuta de toti ca fiind 25 decembrie.Dar totusi nu e asa.

[snapbacca]36690[/snapbacca]

 

 

nici eu nu cred ca este exacta data, cit despre paste fiind primavara nu pot spune decit ca intr-una din evanghelii mentioneaza cum Isus a fost confundat cu gradinarul.... mai multe nu vreau sa speculez, poate a fost... depinde la ce te gindesti..... cit timp din an lucreaza un gradinar in gradina???

cit despre coincidenta.... intimplare.....la de-zeu nu exista asa ceva.... cit despre evrei, pot spune ca ptr. un timp de-zeu si-a intors fata de la ei, si o sa mai sufere si mai mult, scrie in Biblie.... Da, am vazut filmul "patimile lui Hristos".....personal mi-a placut.... nu ca am plins de mi-au iesit ochii din cap, mai ales la sfirsit, dar avind insemnatate personala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traditional, de Paste se serbeaza invierea Domnului. Dar exista o intrebare: ce serbam de fapt? Pentru ca aceasta sarbatoare a existat si inainte de rastignire, si exista si acum. Si cum de sa-a intamplat rastignirea exact de Paste ? - pentru cei care vor sari cu motivatii ii anunt ca se specifica chiar in biblie acest lucru, ca evereii se pregateau sa serbeze pastele -

[snapbacca]36459[/snapbacca]

 

Pastile evreiesc

 

Termenul ebraic de Pasti (Pesah) a trecut in vocabularul crestin pentru ca patimile, moartea si Invierea Domnului au coincis cu Pastile evreilor din anul 33; obiectul sau motivul Pastilor crestine este insa cu totul altul decit al Pastilor evreilor, intre vechea sarbatoare iudaica si cea crestina nefiind alta legatura decit una de nume si de coincidenta cronologica.

 

Cuvintul Pesah (= trecere) este mostenit de evrei de la egipteni, dar provine in limba romana din forma bizantino-latina Paschae. Evreii numeau Pasti (Pascha) sau sarbatoarea azimilor sarbatoarea lor anuala in amintirea trecerii prin Marea Rosie si a eliberarii lor din robia Egiptului, care se praznuia la 14 Nisan (aprilie) si coincidea cu prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara.

 

 

Pastile Crucii, Pastile Invierii

 

Numirea de Pasti a fost aplicata de primii crestini comemorarii anuale a Cinei celei de taina, care avea loc in seara zilei de 13 Nisan sau in Joia dinaintea Duminicii Invierii. Ea consta dintr-o masa rituala, care imita Cina la care au participat apostolii si Hristos, si era insotita de serviciul Sfintei Impartasanii.

 

La primii crestini, recrutati dintre evrei, aceasta celebrare a Cinei se substituia vechii mese pascale evreiesti din seara zilei de 14 Nisan, masa care, la inceput, purta, doar ea, denumirea de Pasti in sensul propriu al cuvintului. Si precum la evrei aceasta numire sa-a aplicat mai tirziu la intreaga sarbatoare a azimilor, care tinea sapte zile (14 Nisan seara - 21 Nisan seara), tot asa si la crestini ea a trecut de la comemorarea Sfintei Cine la aceea a mortii si a Invierii Domnului.

 

Mai tirziu, in primele trei-patru veacuri se vor praznui Pastile Crucii, (comemorarea Patimilor lui Hristos) si Pastile Invierii (sarbatorirea Invierii Domnului). Pentru ca agapele crestine intrerupeau postul ce se tinea inainte de sarbatorirea Invierii (astazi Postul Mare) comemorarea Cinei de taina prin mesele rituale din seara zilei de 13 Nisan a fost treptat-treptat inlaturata. Cina domneasca se praznuieste astazi in Joia Mare din Saptamina Patimilor, dar diferit de modul in care o serbau primii crestini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici eu nu cred ca este exacta data, cit despre paste fiind primavara nu pot spune decit ca intr'una din evanghelii mentioneaza cum Isus a fost confundat cu gradinarul.... mai multe nu vreau sa speculez, poate a fost... depinde la ce te gindesti..... cit timp din an lucreaza un gradinar in gradina???

cit despre coincidenta.... intimplare.....la D'zeu nu exista asa ceva.... cit despre evrei, pot spune ca ptr. un timp D'zeu si'a intors fata de la ei, si o sa mai sufere si mai mult, scrie in Biblie.... Da, am vazut filmul "patimile lui Hristos".....personal mi'a placut.... nu ca am plins de mi'au iesit ochii din cap, mai ales la sfirsit, dar avind insemnatate personala...

 

 

 

Singuri evreii au cerut ca singele lui Isus sa cada asupra lor si asta s-a si intimplat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×