Sari la conținut
Forum Roportal
Andy

Releu de protectie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare! Sunt nou pe aici dar am si eu o mica problema cu casetofonul auto. Nestiind cum sa-la leg , la-am legat direct la bornele de la baterie iar acum "vajaie" cand accelerez. As vrea sa stiu cum se monteaza releul de protectie pentru el si de unde? pentru ca devime enervant sunetul ala mai ales cand volumul este mai aproape de minim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ai releu de protectie la el (sau cel putin daca asa se numeste). Ar trebui sa fie o cutie (neagra) cu un mic transformator inauntru, o siguranta si inca ceva piese. Se leaga inainte de alimentarea la casetofon, adica se ruteaza alimentarea prin releu.

Astfel, ar trebui sa fie patru fire in afara cutiei: 2 negre + 2 rosii. Te uiti unde scrie IN, perechea aceea o legi la alimentarea de la masina (rosu plus, negru masa), iesirea OUT o legi la casetofon (aceeasi regula).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:? Nu stiu stiu care-i mantocaria dar ma enerveaza felul cum face...

 

"Ar trebui sa fie o cutie (neagra) cu un mic transformator inauntru, o siguranta si inca ceva piese"

As vrea sa stiu daca este ca ala de la proiectoare sau daca este ceva special pentru casetofon ca prea suiera urat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cel de la proiectoare (de fapt nici nu stiu ce face acela btw, dar nu cred ca face filtrare).

In principiu casetofoanele 'de firma' au in interior filtrul, cele ceva mai ieftine il au in exterior, iar cele ieftine de tot nu-la au deloc :)

Pe de alta parte poate ar trebui sa izolezi si problema - depinde de masina, sunt la magazin cait-uri de deparazitare, de ex: fise de bujii, condensatoare pentru motorase, etc

Daca e legat direct la baterie ar trebui sa fie Oca. Verifica traseele firelor de alimentare, sa nu treaca pe langa cabluri de la motor, sa fie destul de groase si bine izolate (eventual ecranate). Daca firele sunt subtiri, incolacite, nu sunt bine legate...atunci asta e problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:? am rezolvat problema!

mi-a facut cineva o punte de diode si acum nu mai suiera...

merge bine...

mai tre' sa fac ceva cu basu' ala ca-mi sare tabla de pe masina si nu prea am inalte dar se rezolva si asta cu niste twetere...

Mulumesc pentru raspuns oricum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut acceasi problema. te intrebi cum am rezolvato. nu am rezolvato :dee

nu am mai aprins casu

::roll::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×