Sari la conținut
Forum Roportal
geo3029

Iertarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut pe aici diverse teme de dragoste , despartire , neintelegere si nenumarate strigate de ajutor pentru cei care se simt neajutorati , printre care m-am numarat la un anumit moment de curbura in viata.

 

Nimic rau in asta insa ce vreau eu sa aduc in discutie suna cam asa :

 

Dupa o relatie de lunga sau scurta durata , urmata de o despartire cu sau fara motive serioase , apare oportunitatea iertarii celui/celei vinovat/te . ( vina poate fi de orice tip, fiecare decide ca relatia se incheie dupa propria scara de valori . E. : unii se despart din cauza violentei domestice, altii din cauza unui cuvant spus aiurea , sau infidelitate, e.t.c. )

 

Ce faceti? Iertati, calculati cu atentie , oferiti sau nu iertare, in ce conditii se ofera, dupa parerea voastra, aceasta iertare ?

 

Ce urmeaza dupa ? Se reconstruiesc bazele unei relatii sau doar se renoveaza fatada ?

Exista sau nu incredere dupa ?

 

Subiectul de fata l-am pus la modul "general" pentru ca opiniile difera de la caz la caz , deci nu trageti, va rog :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca iertarea e sincera inseamna ca tot ce a fost inainte stergi cu buretele..tot.

 

si o iei pe noi carari in relatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai depinde...eu sa fiu in asa situatie si sa-l iubesc extrem de mult cred ca l-as ierta dar cu greu,dar increderea no sa mai fie aceea care era,adika o sa am invredere dar mai putina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faceti? Iertati, calculati cu atentie , oferiti sau nu iertare, in ce conditii se ofera, dupa parerea voastra, aceasta iertare ?

 

Spunea un nenea destept: "Cei slabi nu iarta niciodata. Iertarea e atributul celor puternici."

 

Eu unul incerc sa iert pentru ca nu vreau sa-mi incarc memoria cu mizerii... am observat ca daca ierti, uiti mai usor. Desigur... am si eu momentele mele de slabiciune...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iert foarte greu greselile intr-o relatie...nu as putea trece niciodata peste o ''inselaciune''. Mi-as pierde increderea in pers respectiva total si nu as mai putea sa ma mai uit la el deloc ca inainte. Pentru mine este sfarsitul relatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iertarea e necesara si obligatorie chiar.

Dar relaţia...Asta e alta poveste. Poţi să-ţi impui să ierţi, poţi să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se iarta dar nu se uita...

 

 

Pai vezi tu, nu e obligatoriu sa uiti pentru ca zicea un mare filozof , al cariu nume imi scapa ceva de genul : Experienta e numele pe care-l dam greselilor savarsite in viata .

 

Deci daca uiti de aceste greseli ramai fara experienta ar zice gurile rele. Nu e nevoie sa uiti , cateodata nici nu se poate, insa iertarea......

 

Spunea un nenea destept: "Cei slabi nu iarta niciodata. Iertarea e atributul celor puternici."

 

Eu unul incerc sa iert pentru ca nu vreau sa-mi incarc memoria cu mizerii... am observat ca daca ierti, uiti mai usor. Desigur... am si eu momentele mele de slabiciune...

 

 

Frumoasa si curajoasa abordare, insa cat e de greu sa o pui in prcatica ?

 

Iertarea e necesara si obligatorie chiar.

[/i]

 

 

Oare ? Chiar si atunci cand te-a facut in fel si chip, cand te-a transformat in presuletul "Wellcome" si mandria si orgoliul tau au fost facute bucatele ?

 

Cam cat de obligatorie este iertarea si ce anume o face atat de obligatorie ? Poate propria parte de vina ? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spunea un nenea destept: "Cei slabi nu iarta niciodata. Iertarea e atributul celor puternici."

mahatma ghandi avea in vedere cu totul alte chestii cand spunea treaba asta.

nu fa confuzie intre a ierta si a primi inapoi in viata ta pe perosoana care ti-a gresit, pentru ca panala urma, din cate inteleg eu aici despre asta este vorba

 

Se iarta dar nu se uita...

exact

 

am mai spus-o si ma repet: increderea este ca un pahar de cristal extraordinar de frumos. daaca il spargi il poti lipi la loc, dar nu va mai fi niciodata ce a fost la inceput.

eu unul prefer sa nu ofer unui om si a doua oara posibilitatea de a gresi...viata e mult prea scurta pentru chestii de astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×