Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iaca scartz. si eu am sa ma leg de cuvintele lui Marcu: "şi iată Eu cu voi sunt
Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No Dark, daca chiar vrei sa studiezi, ia si vezi si tu ce diferenta este intre Coran si Biblie, fa comparatie intre autorul Coranului si cei care au scris Biblia, studieaza .... si mai revenim :crazy:

 

Am preferat teoria relativitatii a lui Einstein :roll:. Totul depinde de pozitia observatorului. Pentru cel care citeste Coranul , autorul este la fel de "valabil" ca si pentru cel care a scris Biblia. Incearca urmatorul caz ipotetic: presupune ca te-ai fi nascut intr-o tara din orient si toata educatia si viata ta s-ar fi petrecut in jurul Coranului care ar fi devenit cartea ta de capatai. Acum fa abstractie de crestinism, biblie, tara si viata pe care ai dus'o aici si vezi ce o sa rezulte :flowers: . Astept rezultatul :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca altceva chiar tu darkbringer......fa-te musulman si traieste din toata inima dupa legile lor.....daca poti :flowers:

insa sa stii ca tot mai multi musulmani se intorc la crestinism...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incearca altceva chiar tu darkbringer......fa-te musulman si traieste din toata inima dupa legile lor.....daca poti :flowers:

insa sa stii ca tot mai multi musulmani se intorc la crestinism...

 

Nu am nevoie de surogate ca sa imi dau seama cum stau lucrurile. Nu toti au nevoie de harta si indicatoare ca sa vada drumul .Diferenta este ca eu pot sa vad din ambele puncte de vedere si am avantajul ca vad greselile ambelor parti. "Adevarul te va elibera" e o vorba pe care toti o stiu, dar extrem de putini care ii prind si sensul ascuns :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ia hai sa vedem, cum a fost Cristos in inima lui Hitler dar? :crazy: Ce spui despre Idi Amin? :D Explica-mi cum a locuit Adevarul Cristos, Lumina in oamenii astia [macar :roll: ] . Te ascult :flowers:

Hitler a fost crestin. A fost botezat Romano-Catolic. A invatat la o scoala dintr-o manastire. A fost un ministrant (cei ce ajuta preotul in timpul liturghiei) si cand era mai tanar visa sa devina preot.

El nu a fost niciodata excomunicat. A lucrat indeaproape cu Papa Pius al XII-lea.

Datorita implicarii cu biserica a transformat o parte din doctrinele bisericii in LEGI. A interzis avorturile si a dus un razboi impotriva homosexualilor... Ura fata de evrei tot in biserica a fost culeasa... la urma urmei evreii l-au UCIS pe Isus...

 

A existat destula Lumina si in Hitler. Dar... din pacate.... asa cum spune Maestru... "Tine minte, puterea unui Jedi curge din Forta. Dar fi atent. Mania, frica, agresiunea. Ele apartin Partii Intunecate. O data ce incepi sa megi pe Calea Intunecata, ea iti va domina destinul pentru totdeauna." Hitler nu a fost suficient de atent, a lasat mania sa-l consume si a fost pierdut ;)

 

cel ce uraste pacatul... se autosaboteaza.... trebuie sa iubesti fapta buna nu sa urasti pacatul... daca urasti, chiar si pacatul, nu mai ai timp de iubire...

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am preferat teoria relativitatii a lui Einstein :D. Totul depinde de pozitia observatorului. Pentru cel care citeste Coranul , autorul este la fel de "valabil" ca si pentru cel care a scris Biblia. Incearca urmatorul caz ipotetic: presupune ca te-ai fi nascut intr-o tara din orient si toata educatia si viata ta s-ar fi petrecut in jurul Coranului care ar fi devenit cartea ta de capatai. Acum fa abstractie de crestinism, biblie, tara si viata pe care ai dus'o aici si vezi ce o sa rezulte :flowers: . Astept rezultatul ;)

Ei, daca preferi teoria relativitatii, de ce incerci sa explici chestii pe care nu le-ai studiat [sau macar frunzarit] ? :crazy:

 

Si ca sa iti raspund la intrebare, nu, faptul ca mi-as trai viata intr-o tara musulmana nu schimba cu nimic situatia. Asa cum ptr un om orb viata va fi mereu aceeasi, dar realitatea este alta... Soarele va rasari in fiecare dimineata si va apune in fiecare seara.

 

Hitler a fost crestin. A fost botezat Romano-Catolic. A invatat la o scoala dintr-o manastire. A fost un ministrant (cei ce ajuta preotul in timpul liturghiei) si cand era mai tanar visa sa devina preot.

El nu a fost niciodata excomunicat. A lucrat indeaproape cu Papa Pius al XII-lea.

Datorita implicarii cu biserica a transformat o parte din doctrinele bisericii in LEGI. A interzis avorturile si a dus un razboi impotriva homosexualilor... Ura fata de evrei tot in biserica a fost culeasa... la urma urmei evreii l-au UCIS pe Isus...

 

A existat destula Lumina si in Hitler. Dar... din pacate.... asa cum spune Maestru... "Tine minte, puterea unui Jedi curge din Forta. Dar fi atent. Mania, frica, agresiunea. Ele apartin Partii Intunecate. O data ce incepi sa megi pe Calea Intunecata, ea iti va domina destinul pentru totdeauna." Hitler nu a fost suficient de atent, a lasat mania sa-l consume si a fost pierdut :roll:

 

cel ce uraste pacatul... se autosaboteaza.... trebuie sa iubesti fapta buna nu sa urasti pacatul... daca urasti, chiar si pacatul, nu mai ai timp de iubire...

 

Mergi tu cu mesajul asta la o generatie de nenorociti evrei a caror familie a trecut prin mainile lui Hitler... si apoi mai vorbim. Si ce daca evreii l-au rastignit pe Cristos? Daca Hristos i-a iertat, cu ce drept i-a urat Hitler? Nu, Hitler nu a avut adevarul in inima, Adevarul nu sta in inima unui om cu o astfel de ura si discriminare la adresa semenilor sai.

 

Si asa cum hitler a fost crestin, asa sunt si alte milioane/miliarde de oameni pe planeta asta... pe o bucata de hartie.

 

Si ca sa inchei, imi plac cuvintele maestrului... si asa este... puterea curge din forta,dar forta trebuie sa ti-o atribui. Si daca treci de partea intunecata, mai este scapare... odata ce te reintorci la forta.

 

Si cam gata, ca e tarziu si am debitat destul :huh:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca adevarul e doar proiectia individuala aspra unei teme care depinde de multi factori:inteligenta, cunoasterea, intelegerea..etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mergi tu cu mesajul asta la o generatie de nenorociti evrei a caror familie a trecut prin mainile lui Hitler... si apoi mai vorbim. Si ce daca evreii l-au rastignit pe Cristos? Daca Hristos i-a iertat, cu ce drept i-a urat Hitler? Nu, Hitler nu a avut adevarul in inima, Adevarul nu sta in inima unui om cu o astfel de ura si discriminare la adresa semenilor sai.

 

Si asa cum hitler a fost crestin, asa sunt si alte milioane/miliarde de oameni pe planeta asta... pe o bucata de hartie.

Ce am spus despre Hitler am spus pentru ca asta este adevarul istoric nu pentru ca sunt de acord cu ce a facut.

Hitler i-a urat pe evrei din acelasi motiv din care uraste crestinul pacatul... pentru ca asa a invatat in biserica.

 

Sunt nenumarate cazuri de preoti ce dau exemple extreme cu cine stie ce "sfinti" care aleg "violenta fizica" chiar daca aceasta este indreptata spre propria persoana. "Mai bine sa piara X parte din mine decat sa-mi pierd sufletul".

 

Foarte multa lume priveste la un personaj cum a fost Hitler fara nici un gram de compasiune. Se uita la ce a lasat in urma si eventual il elimina din rasa umana... il calatogheaza la "monstrii". Hitler a fost om! Partea intunecata din el e prezenta si in mine. Ce a facut el a fost facut progresiv... si crestinii care permis sa se intample una ca asta sunt la fel de vinovati. La fel cum este vinovata intreaga comunitate internationala in momentul asta pentru ca permite unui monstru ca Bush sa continuie macelul din Iraq.

 

Maestru spunea adesea ca sfintenia tine mai putin de ce face un om si mai mult de ce permite sa se intample in jurul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×