Sari la conținut
Forum Roportal
Utopia

Lumea exterioara e mai reala decat cea interioara?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie chiar nu mi se pare ca nu zabovim destul in imaginatia noastra...si vorbesc acum despre majoritate...care nu se strofoaca prea mult cu probleme sociale REALE, se gandesc cel mult la ce vor pune pe masa maine...in rest...isi imagineaza ca sunt liberi si ca vor face ceea ce vor SAU pur si simplu nu zabovesc nici in real, nici in imaginar prea mult...si aici e vorba de sloganul multora "Mancare, sex si somn".
desi exista riscul de a cadea in superficial, la extrema cealalta, daca zabovesti prea mult in imaginar, te izolezi... si o spun din proprie experienta.iar treaba asta cu "Mancare, sex si somn" te ajuta sa-ti prelungesti viata.ma gandesc la artisti, la genii, care zabovesc muuult prea mult in lumea interioara si stim ca majoritatea n-au avut viata prea lunga... au cam luat-o razna... :lol2:
Realitatea este o iluzie. Traim intr-un vis. Mintea este baza oricarui lucru. :roll:
e reala. realul apartine realitatii... :lol2: sinele este la randul lui o iluzie trecatoare.
pai e sau nu real??? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimic nu este mai real. Exista nimicul. Nimicul este real. In concluzie: cea ce credem ca este real de fapt este ireal, indiferent daca vine din interior sau din exterior. Nimicul fiind pretutindeni ca si irealul de altfel.

Daca nu ati inteles, revin. ;)

nihistule! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca ochii sunt doar un instrument, cum ar fi obiectivul unui aparat de filmat. Ochiul are acelasi rol... focalizeaza, defocalizeaza, regleaza intesitatea luminii care excita retina, senzorul final care trimite informatia la ''ganditor''.

Deci, noi nu cu ochii vedem obiectele din jurul nostru... ci cu mintea. In final, atunci cand ne imaginam un lucru cu ochii inchisi, tot real este, aceleasi senzatii avem ca atunci cand avem ochii deschisi.

Perceptia noastra se limiteaza cred eu...

 

Asa putem avea si alte analogii la diferiti senzori care pur si simplu sunt doar niste traducatori pe care tot ''ganditorul'' le proceseaza si dau diverse stari,reactii etc etc etc.

Imposibil sa nu fi avut vreodata un vis in care puteai sa juri ca este real... Eu cred ca este cat se poate de real, singura diferenta fiind nivelul de perceptie.

Editat de hexa-acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am deveni psihotici daca nu am tine cont de realitatea exterioara, si doar de cea din interiorul nostru...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiati ca ochii sunt doar un instrument, cum ar fi obiectivul unui aparat de filmat. Ochiul are acelasi rol... focalizeaza, defocalizeaza, regleaza intesitatea luminii care excita retina, senzorul final care trimite informatia la ''ganditor''.

Deci, noi nu cu ochii vedem obiectele din jurul nostru... ci cu mintea. In final, atunci cand ne imaginam un lucru cu ochii inchisi, tot real este, aceleasi senzatii avem ca atunci cand avem ochii deschisi.

Perceptia noastra se limiteaza cred eu...

 

Asa putem avea si alte analogii la diferiti senzori care pur si simplu sunt doar niste traducatori pe care tot ''ganditorul'' le proceseaza si dau diverse stari,reactii etc etc etc.

Imposibil sa nu fi avut vreodata un vis in care puteai sa juri ca este real... Eu cred ca este cat se poate de real, singura diferenta fiind nivelul de perceptie.

 

Ar putea fi real. Dar sa ne gandim, oare cand visam, nu este activ doar simtul vazului? El implica contactul cu o realitate unanim acceptata, chiar daca e vazuta cu ochii mintii. Noi suntem intr-un fel conditionati de varietatea lumii exterioare. Ma refer in prezent.

Poate lumea noastra imaginara isi are baza in amintiri, iar dorinta de cautare se limiteaza, odata ce facem cunostinta cu diversitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este subiectiv , asemeni realitatii

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Existenta oricarui lucru este discutabila, mai putin capacitatea omului de-a decide ce-i real si ce nu.

 

Adica exista un lucru doar in masura in care il inzestrezi tu cu atributele a ceea ce consideri tu ca inseamna real.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Existenta oricarui lucru este discutabila, mai putin capacitatea omului de-a decide ce-i real si ce nu.

 

Adica exista un lucru doar in masura in care il inzestrezi tu cu atributele a ceea ce consideri tu ca inseamna real.

Eu cred ca tocmai capacitatea omului de a aprecia realul e discutabila,limitata, iar realul exista fie ca-l observam, fie ca nu. Exista si nu-i pasa de existenta si aprecierile noastre.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×