Sari la conținut
Forum Roportal
just_me1

Nu va puneti termopan de la APLAST

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa-mi schimb termopanele pentru ca le-am luat de la o firma de cartier si sufla vantul prin ele, aveti idee care sunt mai bune?

 

In ce oras aveti de schimbat aceste tamplarii?

in primul rabd trebuie sa chemati pe cineva priceput ,sa vada daca cele pe care le aveti nu trebuie doar reglate sau schimbata feroneria ,sa nu aruncati cu bani pe fereastra ,apoi dupa ce va da un verdict asupra acestor doua aspecte sa vada si profilul din care sunt executate,si la final sa va indrume spre ce aveti dumneavoastra nevoie,un produs bun si de o calitate buna esre profilul rehau - briliant , este un profil categoria A ,adica grosimea peretilor ext este de 3 mm ,de aici incep problemele multor profile si binenteles si compozitia chimica a granulatiei din care sunt fcute.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NOI AM PUS FERESTRE DE LA UN RAPREZENTANT AL APLAST, DIN PACATE.... SE CHEAMA TERMO EXPRESS DIN CLUJ... TOATE BUNE PANA CAND S.AU VAZUT CU BANII PE CONT..APOI O GRAMADA DE TELEFONATE SI E-MAIL-URI PT A STI CAND VA AJUNGE COMANDA(FIIND IN ITALIA)DUPA 2 LUNI,AU AJUNS ,CU O MIE DE DEFECTE, ZGARIATE, LOVITE, CU MANERE DIFERITE DE CELE PLATITE, USA DE INTRARE CU PRAG DIN ALUMINIU FACUTA F AIUREA K TRECE SI PISICA PE SUB USA CAND E INCHISA, NU SE INCHID BINE, SE BLOCHEAZA.... BINEINTELES, DUPA CE AM VAZUT TOATE ACESTE DEFECTE ,DUPA MII DE TELEFONATE SI E-MAIL-URI AU ZIS K NE TRIMIT MANERELE,UN CORECTOR ,O GARNITURA PT O USA CARE ERA TAIATA MAI MIK, BAGHETELE CARE TIN GEMULT, K ERA MAJORITATEA TAIATE MAI MICI,(AU ZIS K S-AU MICSORAT PE DRUM DIN CAUZA FRIGULUI)

...ECT...SPER DIN TOATA INIMA, CASA NEFIIND INCA GATA K SA LOCUIM IN EA, DUPA CELE CE AM CITIT PE ACEST FORUL..SA NU NI SE SPARGA NICI UN GEAM.....

NU SUNTEM DELOC MULTUMITI... SPAR CA CEI CARE VOR SA PUNA TERMOPANE SA SE INFORMEZE BINE PE INTERNET,CEEA CE EU POATE NU AM FACUT INDEAJUNS...

 

EU NU AM STIUT K LUCRAU PT APLAST, PANA CAND NU AU AJUNS FERESTRELE SI PE ELE AVEAU ADEZIVUL APLAST....PUN FOTO PT CINE E CURIOS

 

INTERESATI-VA INTOTDEAUNA DACA FIRMA DE TERMOPANE CU E UN REPREZENTANT APLAST !!!!!!!!!!!!!

EU AM PUS DE LA TERMOEXPRESS .CLUJ, OVIDIU TOMOIOAGA... NU AM PRIMIT NICI O GARANTIE, PERSOANE F. NESERIOASE!!!!!!!

post-388783-0-35289900-1365283948_thumb.jpg

post-388783-0-82116000-1365284033_thumb.jpg

post-388783-0-83753500-1365284216_thumb.jpg

post-388783-0-81518600-1365284348_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lari9000, din pozele atasate iti garantez ca acea tamplarie nu a fost facuta in fabrica Aplast. Probabil au cumparat doar profilul de la ei sau aveau un adeziv pus de ei sa te duca in eroare.

Taieturile acelea sunt facute intr-un garaj cu un bomfaier probabil. NU au legatura cu taieturile facute de o linie automatizata LISEC.

Am fost in fabrica Aplast si am vazut liniile. Nimeni nu taie manual acolo. Totul se face pe banda automatizata iar taieturile sunt imbinate perfect si debavurarea este impecabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am patit-o si eu cu Aplast. Le-am platit tot in avans, peste 1800 de euro, nu mi-au livrat ferestrele, termenul din contract a expirat deja, iar ei nu-mi mai raspund la telefon. Lucreaza cu tot felul de mesteri externi si firme, care mai de care mai incompetent, habar n-au sa ia niste masuratori.

 

Le spun ca vreau Rehau, stejar inchis, 5 camere, ei imi trimit oferta pe Ideal, stejar inchis, 5 camere. Le atrag atentia ca vreau Rehau, ei imi refac oferta cu Rehau, alb, 5 camere. Le zic ca vreau stejar inchis, ei imi refac oferta pe Ideal, stejar inchis, 3 camere. Si tot asa, dupa zeci de e-mail-uri si telefoane, oferta finala tot nu corespunde cu ceea ce-am cerut, iar de platit am platit tot cat mi-au cerut. A trecut deja o luna de zile, eu n-am geamuri la casa, muncitorii stau degeaba ca n-au ce face pana nu pun geamuri, dar eu ii platesc in fiecare zi. Intre timp mai platesc si chirie, 1800 de euro i-am platit si nu-i mai vad inapoi.

 

Fugiti de Aplast oameni buni! Mergeti mai degraba cu o firma mai mica care vrea sa-si faca reputatie, sau cu cineva pe baza de recomandare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e ok sa fie nici firme foarte mici, nu exista garantia ca au servicii profesioniste sau ca vor duce lucrarea pana la capat. In plus, ar trebui sa ofere si garantii reale. Am avut parte de o experienta foarte neplacuta cu o firma mica de usi de interior si pentru usa de garaj am fost nevoit sa apelez la recomandari.

 

Am ajuns la a studia si personal dupa ce mi s-a recomandat. Am ales o firma si mi s-a parut interesant ca oamenii acestia aveau si serviciile incluse in pretul produsului. Nu aveau cele mai ieftine produse de pe piata, dar daca as fi platit separat serviciile, m-ar fi costat mai mult. Cred ca am avut noroc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NOI AM PUS FERESTRE DE LA UN RAPREZENTANT AL APLAST, DIN PACATE.... SE CHEAMA TERMO EXPRESS DIN CLUJ...

....

EU AM PUS DE LA TERMOEXPRESS .CLUJ, OVIDIU TOMOIOAGA... NU AM PRIMIT NICI O GARANTIE, PERSOANE F. NESERIOASE!!!!!!!

 

Si eu am facut termopane cu TermoExpress Cluj, cu Ovidiu Tomoioaga si tot au facut o lucrare foarte proasta. Tamplaria in sine mi se pare buna, in schimb montajul si comunicarea lasa mult de dorit.

 

Probleme:

- INFILTRATII DE APA (!!!) intre geamuri, la imbinarile panourilor de termopan. La prima ploaie curgea apa in interior. Pentru remediere a trebuie sa demonteze toata tamplaria -> plus 2 zile de lucru (inclus in pret).

- colegii carea au facut montajul nu stiau de detaliile discutate cu Ovidiu Tomoioaga. Detaliile nu au fost scrise in contract ca "doar stim ce am discutat". Noi stiam, doar mesterii nu stiau.

- un geam montat invers, cu "capul in jos" - fiindca este geam fix, nu s-a remediat problema

- doua geamuri oscilobatante interschimbate intre ele. Una mai mare cu 3 cm decat cealalta -> nu corespunde proiectului -> probleme la montarea evacuarii termocentralei. Nu am observat la receptie, deja am platit, asa ramane..

- "venim cel tarziu la ora 8" si ajung la 11.30

- "terminam intr-o zi" si a doua zi seara la 22:00 de-abia termina

- la reclamatii vor sa ma convinga ca "e bine si asa", "asa facem de 20 ani". Doar cand zic ca asa n-o sa platesc lucrarea se apuca sa faca cum am cerut initial

- Ovidiu Tomoioaga este foarte amabil la negocieri dar pare ca nu este interesat ca lucrarile sa fie de calitate

 

Sunt foarte suparat pe ei, dar nu am nici un chef sa ma mai cert cu ei si nici sa umblu la judecatorie.

 

Per ansamblu, tamplaria mi se pare de calitate buna dar montajul este foarte-foarte slab.

Editat de wier

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa cumperi tamplarie sau orice produs in zilele noastre trebuie sa te asiguri de 10 ori.Mi se pare ca hotia este in floare si infloreste de fapt peste tot. Subiectul acestei discutii este Aplast, dar eu as largi foarte mult aceasta lista. Nimeni nu mai este serios, toti vor numai sa faca bani... Ma tot chinui de 2 saptamani sa gasesc o firma serioasa de tamplarie si efectiv imi este frica sa semnez ceva... am auzit fel si fel de povesti despre unii sau altii, plus tot ce mai citesc pe forumuri... ca sa nu mai spun ca am sunat la 7 firme, nu mai putin... neseriozitate totala!!!! Ma paseaza de la unul la altul, imi dau niste preturi exagerate sau imi spun niste preturi inventate... cam atat va costa cu aproximatie... ma intreb, cum poti sa stii un pret daca nici macar nu ai intrebat dimensiunile???? Unii nici macar nu mi-au cerut adresa de e-mail... oare cum si-au propus sa imi trimita oferta de pret!!! Mi se pare incredibil....

 

Stiti vreo companie serioasa de tamplarie? M-ar interesa si rulouri exterioare, daca tot suntem la acest capitol. Am auzit de Practix, mi l-a recomandat o prietena.Mi-a zis ca e multumita de calitate si de montaj si ca i-au facut curat dupa montaj. Stie cineva ceva despre aceasta companie? Ati cumparat? Cum vi se par produsele, oamenii? Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu am facut termopane cu TermoExpress Cluj, cu Ovidiu Tomoioaga si tot au facut o lucrare foarte proasta. Tamplaria in sine mi se pare buna, in schimb montajul si comunicarea lasa mult de dorit.

 

Probleme:

- INFILTRATII DE APA (!!!) intre geamuri, la imbinarile panourilor de termopan. La prima ploaie curgea apa in interior. Pentru remediere a trebuie sa demonteze toata tamplaria -> plus 2 zile de lucru (inclus in pret).

- colegii carea au facut montajul nu stiau de detaliile discutate cu Ovidiu Tomoioaga. Detaliile nu au fost scrise in contract ca "doar stim ce am discutat". Noi stiam, doar mesterii nu stiau.

- un geam montat invers, cu "capul in jos" - fiindca este geam fix, nu s-a remediat problema

- doua geamuri oscilobatante interschimbate intre ele. Una mai mare cu 3 cm decat cealalta -> nu corespunde proiectului -> probleme la montarea evacuarii termocentralei. Nu am observat la receptie, deja am platit, asa ramane..

- "venim cel tarziu la ora 8" si ajung la 11.30

- "terminam intr-o zi" si a doua zi seara la 22:00 de-abia termina

- la reclamatii vor sa ma convinga ca "e bine si asa", "asa facem de 20 ani". Doar cand zic ca asa n-o sa platesc lucrarea se apuca sa faca cum am cerut initial

- Ovidiu Tomoioaga este foarte amabil la negocieri dar pare ca nu este interesat ca lucrarile sa fie de calitate

 

Sunt foarte suparat pe ei, dar nu am nici un chef sa ma mai cert cu ei si nici sa umblu la judecatorie.

 

Per ansamblu, tamplaria mi se pare de calitate buna dar montajul este foarte-foarte slab.

 

Am construit 2 case cu tamplarie pusa de TermoExpress din Cluj.

Una cu tamplarie de la Aplast (asa mi-a recomandat un vecin pentru o culoare mai speciala). Din pacate calitatea ferestrelor a fost dezastruasa. E drept  ca Ovidiu Tomoiaga m-a atentionat ca Aplastul are 2 fabrici,, una pentru export si una pentru Romania: depinde unde se produc aceste ferestre. Eu am avut ghinion: tamplarie facuta ca si in garaj. Am facut reclamatii la TemoExpress si ei la Aplast. Dupa multe telefoane si poze trimise nu s-a intamplat nimic din partea lor. 

Vazand situatia, domnul Ovidiu a decis sa schimbe tamplaria defeca pe cheltuiala lor fara sa mai astepte nimic de la Aplast si pana la urma a fost bine.

 

A doua casa am facut-o tot cu TermoExpress dar cu tamplarie produsa la o fabrica din Satu Mare: diferenta de la cer la pamant, totul IMPECABIL.

Am inteles ca au renuntat la mai cumpere de la Aplast ca si multe firme din Romania.

 

Curios topicul de mai sus.

La mine montajul si comunicarea a fost buna, probleme au fost cu tamplaria de la Aplast.

Succes!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×