Sari la conținut
Forum Roportal
Vladut99

De ce condtii k pe terra?

Postări Recomandate

Ma intreb uneori de ce toti oamenii de shtiinta cauta forme de viata p alte planete care sa se dezvolte in aceleasi conditii k pe Terra?adik nu shtie nimeni c forme d viata se pot afla la 2 pasi d noi...nimeni nu doreste (cel putin in viitorul apropiat)sa faca o expeditie p Marte,Pluto etc. pt simplul fapt k nu au vauzt apa la telescoape..parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca va referiti doar la forme de viata inteligente. Diferite forme de viata exista cu gramada in univers. A fost dovedit prin fosilele gasite pe meteoriti. Si a mai fost un experiment care a sugerat ca viata a putut fi adusa tot de meteoriti. Forme de viata care nu mor in conditiile existentei si miscarii lor. Meteoritii pot venii de oriunde, este nevoie de timp si daca se poate intampla, se va intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca va referiti doar la forme de viata inteligente. Diferite forme de viata exista cu gramada in univers. A fost dovedit prin fosilele gasite pe meteoriti. Si a mai fost un experiment care a sugerat ca viata a putut fi adusa tot de meteoriti. Forme de viata care nu mor in conditiile existentei si miscarii lor. Meteoritii pot venii de oriunde, este nevoie de timp si daca se poate intampla, se va intampla.

 

- Ai dreptate !

 

- Pot exista planete vii, incalzite de efecte mareico-gravitationale (vezi Io, lui Jupiter), si luminate de o aurora planetara (v. efect de neon) !!!

 

- Viata poate exista in pesterile martiene, ori bacterii in subsolul selenar, la 30m adancime, unde temperatura este adecvata!!!

 

- Cat despre pesimismul lui HARALD,... !!!

 

- Nave cu echipaj uman, vor pleca spre Marte, abia dupa 2030-2050 !!!

 

- Pluton nu este departe (cu o naveta LONGSHOT fisio-nucleara, avand 1% din v. luminii, se ajunge la aceasta planeta, in cateva saptamani !!!).

 

- Problema nu sunt motoarele, nici banii, ci mai degraba INTERESUL si LIPSA SCUTURILOR EFICIENTE, anti-radiatii !!!

 

- Apropo stiai ca in galaxia noastra exista cateva civilizatii cosmice (2-3); cateva zeci de civilizatii primitive; mii de sub-civilizatii; milioane de planete cu viata simpla; si probabil zeci de milioane de planete aflate la "limita" !!!

Editat de Cyber-sapiens
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Pluton nu este departe (cu o naveta LONGSHOT fisio-nucleara, avand 1% din v. luminii, se ajunge la aceasta planeta, in cateva saptamani !!!).

Yeah, right :yes: Tu vorbeşti despre naveta asta de parcă ar exista

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Yeah, right :yes: Tu vorbeşti despre naveta asta de parcă ar exista
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu privire la numarul civilizatiilor din Calea Lactee, vezi - Civilizatii extraterestre - Issac Asimov (300.000 de civilizatii), Carl Sagan le aproxima la 3000, altii la 30 de milioane ...

Acelea sunt estimări, domnul meu. Estimări cu o marjă de eroare at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off: her, adica harald, ai mila macar de tanara generatie daca pe femei le-ai desfiintat demult. te rog. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
off: her, adica harald, ai mila macar de tanara generatie daca pe femei le-ai desfiintat demult. te rog. :spiteful:

tot off: e greu să consideri un partener serios de dialog pe cineva care admite că are 28 de ani, dar discută chestiuni utopice, pe care le mai şi abordează

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb uneori de ce toti oamenii de shtiinta cauta forme de viata p alte planete care sa se dezvolte in aceleasi conditii k pe Terra?adik nu shtie nimeni c forme d viata se pot afla la 2 pasi d noi...nimeni nu doreste (cel putin in viitorul apropiat)sa faca o expeditie p Marte,Pluto etc. pt simplul fapt k nu au vauzt apa la telescoape..parerea mea

 

Nu stiu de care "oameni de shtiinta" vorbesti tu. Poate aia care's oameni de stiinta la o bere, sau se mai rup in figuri pe aici... in orice caz, informeaza-te mai bine; cei care cauta forme de viata in exact "aceleasi conditii k pe Terra" n-au treaba cu astrobiologia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×