Sari la conținut
Forum Roportal
De_lovely

Filme romaneşti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se mai uita lumea la filme romanesti? Si daca da, ce ati mai vazut in ultimul timp la capitolul asta? care vi sa-au parut mai bune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:cry: Bun subiectul!ma uit ori de cate ori am ocazia la un film romanesc.Pe unele(mai vechi)le-am vazut de cel putin doua ori.Am observat ca pe ProCinema au inceput sa dea filme romanesti.Si inca ceva:televiziunile au inceput sa difuzeze seriale romanesti(vezi,,Baieti buni'' chiar si deja celebra telenovela romaneasca,,Numai iubirea''),ceea ce este un lucru bun, :soc: se mai face si la noi ceva desi imi par copii ale serialelor din strainatate. :cry: :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa-amiaza unui tortionar este unul dintre cele mai bune filme romanesti pe care le-am vazut , alaturi de Filantropica si Balanta , Reconstituirea ...

 

Cine a vazut filmul In fiecare zi Dumnezeu ne saruta pe gura ? sunt foarte curioasa sa-la vad , multa lume il recomanda dar nu la-am procurat pana acum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A vazut cineva Examen? A demonstrat ca si romanii stiu regie. E poate cel mai bine realizat film romanesc de dupa -89 si dovedeste ca singura scapare a cinemaului romanesc o reprezinta regizorii tineri care au vazut multe filme straine la viata lor si au bagat la cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt multe filme romanesti care merita sa fie vazute dar nu sunt promovate indeajuns si nici interesul din partea populatie nu e prea mare.

am vazut "furia " care mi-a placut ff mult.si dintre filmele vechi romanesti am vazut de curand "ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"....si caiar mi-a placut :pee

am facut rost si de "milionari de weecaend".....sa vad ce e de capul lui :pee

Editat de pufuletz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar: Furia, Examen, Filantropica, Maria (o drama exceptionala difuzata de HBO) si Occident mi-au demonstrat ca romanii (si altii in afara de sergiu nicolaescu) stiu sa faca film, stiu sa faca flme BUNE, inspirate din realitatile lumii noastre actuale, fara bani multi dar cu foarte mult suflet, au demonstrat ca au viziuni regizorale originale si ca stiu sa le puna in practica.

e ciudat totusi ca foarte putine dintre aceste filme beneficiaza de happy-end`ul hollywoodian.....majoritatea se incheie mai degraba intr-o nota socanta (vezi Furia si Maria), ceea ce ma face sa cred ca romanul a cam renuntat la ideea de a face "haz de necaz" si incearca sa-si cauterizeze ranile cu o doza de realitate bruta.....

 

dar, hei, asta-i doar parerea mea :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×