Sari la conținut
Forum Roportal
rhearranged

Ce RAM e ideal pt PC-ul meu?

Postări Recomandate

@rhearranged

Un procesor AMD 3000+ MHz pe socket 754 are frecventa reala de 2000 MHz iar pe socket 939 are frecventa reala de 1800 MHz asa cum s-a zis mai devreme.

Din cate stiu eu procesoarele AMD ,,colaboreaza" cu DDRAM care au o frecventa maxima de 400 MHz ( PC 3200 ). Daca ai pune DDRAM cu frecvente de 533,667,800 MHz acestia ar ,,colabora" la 400 MHz chiar daca frecventa lor reala e mai mare.

 

Sfatul meu e sa-ti pui DDRAM PC 3200 ( 400 MHz ) min 512 MB daca vrei sa-ti mearga bine XP-ul, winamp,explorer.... .

 

*Eu am un AMD Athlon 64 3200+ MHz socket 939 ( 2000 MHz real ), 1 GB DDRAM (2 x DDRAM 512 MB 400 MHz PC 3200),......se comporta foarte bine si in jocuri ( desi nu prea joc , tot a fost ,,testat" la maxim ), de winamp,explorer,office,autocad,mathcad nici nu se pune vreo problema.

 

Un rol important il are si placa video :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu Procesorul tau de 3,000 MHZ ti-as recomanda 2048 (2GB) ram in Dual Channel, adica 2x 1024.

 

Si DDR1, deoarece aia este 400MHZ si placa ta de baza nu suporta mai mult de 400MHZ.

 

Marca iti zic sa fie Kingstone sau Kingmax.

 

O sa-ti mearga bine de tot, si 100% o sa-ti mearga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema in legatura cu o placuta ram.aveam la pc 1 gb ram kingmax pe frecventa de 667 mhz ai m'am hotarat sa imi mai cumpar 1 gb ram.asa am facut.acum 2 zile am fost si am mai luat 1 gb ram kingmax pe frecventa de 800 mhz.am bagat placuta,totul a mers bn ,imi citea 2 gb ram,dar am observat k a inceput sa se restarteze pc'u knd vrea el...vreau si eu sa aflu de ce se restarteaza va rog sa ma ajutati.si as vrea sa fac cv incat sa pot folosi ambele placute ca daca tot am dat banii...pls...ajutati'ma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o problema in legatura cu o placuta ram.aveam la pc 1 gb ram kingmax pe frecventa de 667 mhz ai m'am hotarat sa imi mai cumpar 1 gb ram.asa am facut.acum 2 zile am fost si am mai luat 1 gb ram kingmax pe frecventa de 800 mhz.am bagat placuta,totul a mers bn ,imi citea 2 gb ram,dar am observat k a inceput sa se restarteze pc'u knd vrea el...vreau si eu sa aflu de ce se restarteaza va rog sa ma ajutati.si as vrea sa fac cv incat sa pot folosi ambele placute ca daca tot am dat banii...pls...ajutati'ma!

ai reinstalat Windows-ul cand ai bagat RAM-ul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai reinstalat Windows-ul cand ai bagat RAM-ul?

nu,nu l'am reinstalat,de la asta sa fie.?am citit pe manualul placii de baza shy am observat ca primeste frecventa la ram pana la 667 MHz (placuta cumparata de mn e de 800 MHz)da apoi am my citit cv p net si am vzt k placa de baza va micsora ea frecventa placutei .totusi trb sa reinstalez windowsul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu,nu l'am reinstalat,de la asta sa fie.?am citit pe manualul placii de baza shy am observat ca primeste frecventa la ram pana la 667 MHz (placuta cumparata de mn e de 800 MHz)da apoi am my citit cv p net si am vzt k placa de baza va micsora ea frecventa placutei .totusi trb sa reinstalez windowsul?

pai bineinteles, cand ai bagat RAM-ul, te apuci si iti reinstalezi Windows-ul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai bineinteles, cand ai bagat RAM-ul, te apuci si iti reinstalezi Windows-ul

aha...am inteles...o sa incerc sa reinstalez windowsu sa vad daca merge....dar e adevarat ca daca placa mea de baza nu suporta frecventa la ram mai mare de 667 MHz va micsora ea frecventa placutei la cat suporta(de ex daca am placuta asta de 800 MHz o va micsora la 667 MHz)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frecventa specificata la memoria RAM este frecventa maxima la care producatroul garanteaza functionarea corecta. Placuta RAM nu are o frecventa a ei de lucru pe care placa de baza sa o dea mai jos. Frecventa de lucru e stabilita de placa de baza.

Atunci cand adaugi RAM la calculator se recomanda sa fie cel putin acelasi producator, iar reinstalarea sistemului de operare nu e obligatorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×