Sari la conținut
Forum Roportal
rhearranged

Ce RAM e ideal pt PC-ul meu?

Postări Recomandate

.. de curand mi am cumparat o placa de baza noua (biostar K8T890-A9) si un procesor (AMD Athlon 64 3000+). intrebarea mea este,ce tip de RAM ar fi ideal sa mi cumpar,in manualul motherboard zice ca suporta "dual channel DDR up to 8 banks" , "supports 266/333/400Mhz DDR", dar am inteles ca nu pot folosi orice RAM care se incadreaza in aceste standarde,oricum eu sunt cam pe dinafara in acest domeniu,apreciez orice sfat il voi primi..(:stars:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, tipul de ram cel mai bun si cel mai folosit la ora actuala e DDR 2

Cel mai simplu e sa te duci la un magazin care vinde pc-uri si sa intrebi acolo daca placa de baza e compatibila cu DDR 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde la ce folosesti calculatorul. Daca nu l-ai luat pentru jocuri sau pentru o statie grafica (si nu pare, dupa configuratie), 1 giga de DDR 400 iti este de ajuns. Preferabil sa fie un singur stick - avantajul la 1 Giga de a avea doua stickuri de 512 dual channel nu e mare, iar la un viitor upgrade, vei putea sa folosesti mai bine un singur stick de 1 Gb. Daca totusi l-ai luat pentru jocuri sau aplicatii "flamande", pune-ti 2 stickuri de cate un giga.

 

Sincer, tipul de ram cel mai bun si cel mai folosit la ora actuala e DDR 2

Cel mai simplu e sa te duci la un magazin care vinde pc-uri si sa intrebi acolo daca placa de baza e compatibila cu DDR 2

 

Nu e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci spune tu care e :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai e o problema,ce e cu frecventele astea am citit ca frecventa RAM ului e dependenta de cea a procesorului si invers, nu as vrea sa fac vreo greseala cand imi cumpar memoria,vanzatorii sunt in general sictiriti pe viata si nu ti dau nici un sfat..^.^ repet,am un procesor nou AMD athlon 64 3000+ , habar nu am ce frecventa are , placa are 2x2 sloturi pt ram 266/333 sau 400 Mhz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh, acolo era si frecventa. :o: Ia-ti RAM DDR la 400 MHz si totul e okay.

 

mersi,totusi frecventa procesorului unde o vad ,ca nu scrie nicaieri pe manual....momentan folosesc un harb de 128 mb kingmax , si..Dzeule merge ca un kur,calculatorul ma refer,stau 2 min pt un explorer si vreo 3 pt winamp :D :stars:

scuze pt nestiinta mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersi,totusi frecventa procesorului unde o vad ,ca nu scrie nicaieri pe manual....momentan folosesc un harb de 128 mb kingmax , si..Dzeule merge ca un kur,calculatorul ma refer,stau 2 min pt un explorer si vreo 3 pt winamp :- :hi:

scuze pt nestiinta mea

LA PLACA CARE O AI POTI PUNE DOAR DDR400 MAXIM DDR2 DEJA SARE LA FRECVENTE MINIM 533 SI MAXIM 800 DECI PUNE DDR400 CIT DE MULT POTI IN FUNCTIE DE BUZUNAR

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersi,totusi frecventa procesorului unde o vad ,ca nu scrie nicaieri pe manual....momentan folosesc un harb de 128 mb kingmax , si..Dzeule merge ca un kur,calculatorul ma refer,stau 2 min pt un explorer si vreo 3 pt winamp :- :hi:

scuze pt nestiinta mea

Pai la 3000+ frecventa ar trebui sa fie in jur de 2ghz.Poti vedea frecventa procesorului dand right click pe MyComp si acolo Properties - vei vedea ce SO folosesti,frecventa la care iti lucreaza procul si memoria instalata-.

Dupa cum spunea si petreaflx placa ta e compatibila doar cu DDRAM - nu sdram,ddram2 - asa ca iti recomand sa ti cumperi macar 1 kit de 512 cl3 pc3200 frecv 400 si pc va rula super ok pe xp .

Bafta !!!

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×