Sari la conținut
Forum Roportal
El`luchador

egoism

Postări Recomandate

Fiecare individ are o doza cat de mica de egoism (sa nu ziceti NU!), .... care combinat cu gradul de cultura si caracterul acelui individ poate duce la un rezultat bun, sau nu.

 

Dupa Jerome K. Jerome ,, Egoismul este pur si simplu un alt nume dat vointei. ''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-i copilului ca s-a nascut asa pentru ca au pacatuit parintii lui, si acum el trebuie sa traga ponoasele. Cum ti se pare? Imbecilitatea asta de mai sus am auzit-o de o mie de ori si mi s-a facut scarba de fiecare data, mai ales ca venea ca o justificare pentru Dumnezeu. ... Domne... doar a zis ca pentru pacatele parintilor vor plati copiii, nu? A zis, a zis. S-a tinut de cuvant. De parca decizia asta ar fi un lucru drept, just, corect. Idiotenia asta il justifica pe Dumnezeu care la un moment de furie s-a hotarat sa se razbune pe nevinovati. Si daca a promis a promis, ce conteaza ca e o marsavie sa pedepsesti un copil pentru pacatele parintilor.

Dar tu ii poti spune unui copil bolnav: uite, suferinta ta nu e in van, eu am invatat sa ma bucur de viata vazandu-te pe tine. Poti face asta? Ca doar asta simti...

 

 

ei, hai, ca ai citit prea multe carti..spune-i copilului ca daca lui i se ia pe de o parte, sigur li se da altora pe de alta parte. Spune-i ca daca pe el il doare, altuia i se alina durerea, Vorba lui Dark, legea echilibrului...Spune-i ca i se ia pe de o arte, dar i se da pe de alta..si crede-ma Enki, acel copil e de n ori mai puternic decat tine.

Du-te si pune mana pe un asa copil, priveste-l in ochi...fa voluntariat si spune-i in fiecare zi ca Dumnezeu e rau,hain si sadic..iar acel copil va deveni rau, hain si sadic.

 

Ce e corectitudinea cand ipoteza nu e completa? defineste corectitudinea..

 

 

da, am facut-o si am s-o mai fac. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios, i se ia pe o parte, i se da pe alta? Ce i se da? Un loc in paradis dupa ce nu mai e printre noi? Dar parintilor alora ce li se da pentru suferinta prin care trec? Dupa pierderea pe care o sufera cand copilul pleaca dintre ei? Tu esti cel care vorbeste din carti daca poti sa spui asta. Spune tu ce poate compensa pierderea unui copil. Sau mai bine nu mai raspunde, pentru ca nu exista raspuns pentru asta. Si decat sa vii cu alte idei din carti sau telenovele, mai bine iti asumi cu demnitate adevarul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Serios, i se ia pe o parte, i se da pe alta? Ce i se da? Un loc in paradis dupa ce nu mai e printre noi? Dar parintilor alora ce li se da pentru suferinta prin care trec? Dupa pierderea pe care o sufera cand copilul pleaca dintre ei? Tu esti cel care vorbeste din carti daca poti sa spui asta. Spune tu ce poate compensa pierderea unui copil. Sau mai bine nu mai raspunde, pentru ca nu exista raspuns pentru asta. Si decat sa vii cu alte idei din carti sau telenovele, mai bine iti asumi cu demnitate adevarul.

enki, eu nu ma cert aici cu tine. ti-am spus deja ce experienta am avut cu un copil bolnav..

si nu am pierdut un copil, da l-am pierdut pe tata la o varsta frageda..si am primit prea multe in schimb..dar normal, as putea fi nerecunoscator si sa zic: ei na, ce mi s-a dat si mie?...parale goale.'

cauta in tine si in jurul tau adevarul..in loc sa condamni mai bine cauta raspuns..

nu ma comanda pe mine, care deja am raspuns la asta..cauta in tine pana dobandesti liniste..si atunci acela va fi adevarul tau, indiferent de ce vor zice si vor crede ceilalti...fara macar sa mai simti nevoia sa te revolti in fata credintei altora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
enki, eu nu ma cert aici cu tine. ti-am spus deja ce experienta am avut cu un copil bolnav..

si nu am pierdut un copil, da l-am pierdut pe tata la o varsta frageda..si am primit prea multe in schimb..dar normal, as putea fi nerecunoscator si sa zic: ei na, ce mi s-a dat si mie?...parale goale.'

cauta in tine si in jurul tau adevarul..in loc sa condamni mai bine cauta raspuns..

nu ma comanda pe mine, care deja am raspuns la asta..cauta in tine pana dobandesti liniste..si atunci acela va fi adevarul tau, indiferent de ce vor zice si vor crede ceilalti...fara macar sa mai simti nevoia sa te revolti in fata credintei altora

Enki nu se revolta in fata credintei. Cred ca mai mult e dezgustata de ideile pe care asa zisa credinta le insufla in randul oamenilor si de faptul ca sunt intelese intr-un mod distorsionat. Si eu mi-am pierdut tatal la o varsta frageda si nu am castigat absolut nimic. E un lucru care se intampla, nu am nevoie de credinta intr-o divinitate incerta ca sa ma refac si sa-mi gasesc drumul in viata. Explicatiile pe care le dai cu privire la subiectul abordat de Enki, imi pare rau sa iti spun, dar mi se par penibile si lipsite de umanitate.

Aaaa, inca ceva, se pare ca oamenii foarte credinciosi renunta cumva la umanitate de-a lungul procesului. Daca asta e pretul pe care trebuie sa-l platesti ca sa iti gasesti asa zisa liniste interioara, ma lipsesc. Prefer incertitudinile si omenia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Enki nu se revolta in fata credintei. Cred ca mai mult e dezgustata de ideile pe care asa zisa credinta le insufla in randul oamenilor si de faptul ca sunt intelese intr-un mod distorsionat. Si eu mi-am pierdut tatal la o varsta frageda si nu am castigat absolut nimic. E un lucru care se intampla, nu am nevoie de credinta intr-o divinitate incerta ca sa ma refac si sa-mi gasesc drumul in viata. Explicatiile pe care le dai cu privire la subiectul abordat de Enki, imi pare rau sa iti spun, dar mi se par penibile si lipsite de umanitate.

Aaaa, inca ceva, se pare ca oamenii foarte credinciosi renunta cumva la umanitate de-a lungul procesului. Daca asta e pretul pe care trebuie sa-l platesti ca sa iti gasesti asa zisa liniste interioara, ma lipsesc. Prefer incertitudinile si omenia.

adevaratii crestini de care vorbesc eu, nu condamna, nu judeca...si aleg credinta ca pe o alegere care le aduce impacare, nu ca pe o obligatie. de aceea nu pot spune ca sunt subjugat credintei..crestine sau care o fi aia...

daca tu nu ai castigat nimic, eu nu pot spune acelasi lucru...

daca voi nu va gasiti linistea n credinta mea, asta este..dar de ce ma judecati voi pe mine?

a, si inca ceva : nu am omorat pe nimeni cu credinta mea!

poate ca la foarte credinciosi te referi la fanatici..aceia sunt bolnavi, nu credinciosi.

 

Daca ma intrebi daca as fi salvat viata acelui copil in caz ca as fi putut..ti-as fi zis ca DA. dar neputand, am ales sa idepartez gandurile obscure..si sa incerc sa iau ce e frumos din viata..si acel copil chiar a ras in prezenta mea..spune-mi tu ca asta e un lucru rau si lipsit de umanitate..de fapt nu-mi spune nimic...nu ma intelegi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ma intrebi daca as fi salvat viata acelui copil in caz ca as fi putut..ti-as fi zis ca DA. dar neputand, am ales sa idepartez gandurile obscure..si sa incerc sa iau ce e frumos din viata..si acel copil chiar a ras in prezenta mea..spune-mi tu ca asta e un lucru rau si lipsit de umanitate..de fapt nu-mi spune nimic...nu ma intelegi

Nici tu nu ma intelegi pe mine. Nu esti judecat pentru credinta ta, ci pentru lipsa de omenie si compasiune(aici ma refer strict la problema expusa de Enki si sunt total de acord cu pozitia ei. Nu o sa pot sa inteleg si sa accept niciodata ca un zeu perfect si iertator creaza supusi imperfecti pe care ii pedepseste pentru asa zisele pacate indirecte. E absurd.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici tu nu ma intelegi pe mine. Nu esti judecat pentru credinta ta, ci pentru lipsa de omenie si compasiune(aici ma refer strict la problema expusa de Enki si sunt total de acord cu pozitia ei. Nu o sa pot sa inteleg si sa accept niciodata ca un zeu perfect si iertator creaza supusi imperfecti pe care ii pedepseste pentru asa zisele pacate indirecte. E absurd.)

dar atunci ce explicatie ai tu la cazurile de care vb Enki?

de ce se intampla asta: pt ca Dumnezeu exista si e rau si neiertator..asa cum il vezi tu..sau pt ca..?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar atunci ce explicatie ai tu la cazurile de care vb Enki?

de ce se intampla asta: pt ca Dumnezeu exista si e rau si neiertator..asa cum il vezi tu..sau pt ca..?

Explicatia pe care o am eu e pur medicala.Daca esti interesat de subiect poti oricand pune mana pe o carte de biologie/medicina care explica cauzele unor boli genetice. Nu cred in Dzeu si in mod sigur nu as crede intr-un zeu crud si neiertator cum e cel crestin. As putea extrapola legat de subiect dar nu are sens. Nu ti-as schimba mentalitatea care sincera sa fiu imi provoaca cel mai profund dezgust(mai mult ca sigur o sa te simti atacat...) si nici tu nu-mi poti schimba mie ideile. Asa ca o sa ma opresc aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×