Sari la conținut
Forum Roportal
El`luchador

egoism

Postări Recomandate

Ipocrizie?..ciudat..lumina nu se revarsa doar din fericire , ci mai ales din durere...eu unul la un moment dat am inceput sa iubesc viata atunci cand am vazut cat de tare "se lupta" un copil sa supravietuiasca unei boli..asa ca te rog, nu imi vorbi mie de ipocrizie
o sa ma crezi daca iti spun ca am avut mila la inceput, dar mai apoi am ajuns sa "fiu impacat" si chiar sa "ma impac " cu moartea lui incercand sa iau doar partea buna a paharului, fiindca partea rea imi creea doar raca si revolta care in loc sa ma ajute ma intunecau si ma faceau sa ma cert cu toata lumea?..o sa ma crezi iar un ipocrit cand iti spun ca faptul ca m-am intersectata cu un asemenea copil practic mi-a salvat viata ??...o sa ma crezi ca prin liniste sufleteasca eu imi regasesc ECHILIBRUL si IUBIREA- singurele care imi pot potoli revolta?

La ce buna revolta impotriva celui care a creat fiecare farama din noi?..e o nebunie si nebunia iti face rau si te afce sa ii innebunesti si pe ceilalti, in loc sa folosesti energia sa "ii impaci" pe ceilalti

tI-AM dat motive, dar tu le iei ca pe simple ipocrizii..deci cuvintele mele nu au "validitate" in fata ta, so la ce rost sa mai continui? :D

Este absolut gretos. :roll: Care parte buna a paharului??? Ce lumina??? Tu incerci sa justifici suferinta prin vreun scop divin ascuns cunoasterii omului??? :bye: :o: :D La ce a servit suferinta copilului ala???? Dar moartea sa? Te amagesti singur daca iti inchipui asa ceva. Si cu atat mai mult cu cat consideri ca este drept ce s-a intamplat. Si ca totul a avut vreun scop nobil. :P Trebuie sa fii subjugat rau de tot religiei ca sa incerci sa ii gasesti o justificare unui Dumnezeu care chinuie un copil nevinovat. :) :roll:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este absolut gretos. :D Care parte buna a paharului??? Ce lumina??? Tu incerci sa justifici suferinta prin vreun scop divin ascuns cunoasterii omului??? :roll: :bye: :o: La ce a servit suferinta copilului ala???? Dar moartea sa? Te amagesti singur daca iti inchipui asa ceva. Si cu atat mai mult cu cat consideri ca este drept ce s-a intamplat. Si ca totul a avut vreun scop nobil. :D Trebuie sa fii subjugat rau de tot religiei ca sa incerci sa ii gasesti o justificare unui Dumnezeu care chinuie un copil nevinovat. :P :)

 

Nu prea as zice. Omul are dreptate. Intotdeauna trebuie sa iei partea buna a lucrurilor chiar daca de multe ori nu o vedem. Un om are nevoie de lectii dure ca sa anumite lucruri. Nu ai cum sa stii ce este binele daca nu cunosti raul, trebuie sa cunosti partea de jos ca sa poti aprecia ce este mai sus. Oamenii invata sa aprecieze viata cu adevarat doar in prezenta mortii. Cati crezi ca apreciaza viata la justa ei valoare? Foarte putini. De-abia cand realitatea mortii li se afiseaza o sa simta viata prin fiecare fibra a corpului, sa vezi atunci pofta de viata ce o sa aiba. Legea echilibrului va spune ceva? Nimic nu este intamplator, ca nu gasim noi logica e partea a 2-a.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dark, intr-adevar raul ne ajuta sa ne bucuram de bine, dar nu in masurile astea extreme. Pentru parintii acelui copil, si pentru el nu exista acea parte plina. Si sa incerci sa faci din chinul acestui copil un scop nobil al lui Dumnezeu, e total aberant.

Uite-te la cazul Larisei ce s-a ales de acea familie, unde e binele de care se mai pot bucura acum?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de cum vede fiecare situatia. Unii o sa zica ca este karma, altii ca asa este voia lui d-zeu, destinul. Copilul acela traieste in mare parte si din cauza egoismului si cinismului oamenilor. Vrei o gandire la rece. Mai bine ii curmi suferinta decat sa il lasi sa se stinga incet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de care copil zici ca mai traieste. Cel de care zicea stupid_me am inteles ca a murit. Iar cazul Larisei din Iasi nu se poate sa nu il stii, ca a fost ultra mediatizat.

Mi se pare normal ca atunci cand ai o problema sa incerci sa o rezolvi, daca ai copilul care sufera de o malformatie ce ii faci, il lasi sa moara sau incerci sa il operezi in cele mai bune clinici? Sa decizi sa il aduci pe lume, cand stii ca va avea probleme, asta da mi se pare egoism si cinism. Dar cand te trezesti in fata faptului implinit, nu ai decat o solutie, sa lupti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu de care copil zici ca mai traieste. Cel de care zicea stupid_me am inteles ca a murit. Iar cazul Larisei din Iasi nu se poate sa nu il stii, ca a fost ultra mediatizat.

Mi se pare normal ca atunci cand ai o problema sa incerci sa o rezolvi, daca ai copilul care sufera de o malformatie ce ii faci, il lasi sa moara sau incerci sa il operezi in cele mai bune clinici? Sa decizi sa il aduci pe lume, cand stii ca va avea probleme, asta da mi se pare egoism si cinism. Dar cand te trezesti in fata faptului implinit, nu ai decat o solutie, sa lupti.

 

In general spuneam. In momentul in care il aduci pe lume da, ar trebui facut tot ce este omeneste sa il ajuti, dar la noi mai greu. Nu avem un cadru legislativ bun care sa ne permita o protectie a copilului adecvata. Suntem prea egoisti sa ne gandim si la altii, Egoismul si ignoranta sunt la ele acasa pe planeta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este absolut gretos. :roll: Care parte buna a paharului??? Ce lumina??? Tu incerci sa justifici suferinta prin vreun scop divin ascuns cunoasterii omului??? :o: :) :jester: La ce a servit suferinta copilului ala???? Dar moartea sa? Te amagesti singur daca iti inchipui asa ceva. Si cu atat mai mult cu cat consideri ca este drept ce s-a intamplat. Si ca totul a avut vreun scop nobil. :jester: Trebuie sa fii subjugat rau de tot religiei ca sa incerci sa ii gasesti o justificare unui Dumnezeu care chinuie un copil nevinovat. :jester: :jester:

 

am mai explicat odata ca nu sunt subjugat de religie. acuma daca tu nu vrei sa ma crezi, eu nu pot sa iti pun pumnul in gura :jester:

pe de alta parte, ce am eu de zis, o zic pentru ca nu pot sa tac. cine vrea sa auda va auzi..si minte si suflet are har Domnului toata lumea..fiecare intelege ce vrea. Exist si eu!..si altii ca mine..

daca tie ti-e greata, pot intelege..nu inseamna ca daca tu asa crezi, asa si e.

spune-i unui copil ca cineva il uraste si de aceea a permis sa se nasca bolnav..si copilul acela se va simti si mai singur si revoltat. si revolta ce aduce ?..ura! si ura sigur va hrani si alina sufletul unui copil bolnav..nu?

Spune-i copilului ca e iubit si iti va zambi cu privire jucausa..va imprastia lumina in jurul lui si se va simti dorit..si va darui iubire ..si va gasi un mtiv in plus pentru a lupta!

si in fond, importanta e lupta..felul in acre traiesti atat cat traiesti, ca oricum moartea ne asteapta pe toti..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spune-i unui copil ca cineva il uraste si de aceea a permis sa se nasca bolnav..si copilul acela se va simti si mai singur si revoltat. si revolta ce aduce ?..ura! si ura sigur va hrani si alina sufletul unui copil bolnav..nu?

Spune-i copilului ca e iubit si iti va zambi cu privire jucausa..va imprastia lumina in jurul lui si se va simti dorit..si va darui iubire ..si va gasi un mtiv in plus pentru a lupta!

Spune-i copilului ca s-a nascut asa pentru ca au pacatuit parintii lui, si acum el trebuie sa traga ponoasele. Cum ti se pare? Imbecilitatea asta de mai sus am auzit-o de o mie de ori si mi s-a facut scarba de fiecare data, mai ales ca venea ca o justificare pentru Dumnezeu. ... Domne... doar a zis ca pentru pacatele parintilor vor plati copiii, nu? A zis, a zis. S-a tinut de cuvant. De parca decizia asta ar fi un lucru drept, just, corect. Idiotenia asta il justifica pe Dumnezeu care la un moment de furie s-a hotarat sa se razbune pe nevinovati. Si daca a promis a promis, ce conteaza ca e o marsavie sa pedepsesti un copil pentru pacatele parintilor.

Dar tu ii poti spune unui copil bolnav: uite, suferinta ta nu e in van, eu am invatat sa ma bucur de viata vazandu-te pe tine. Poti face asta? Ca doar asta simti...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-i copilului ca s-a nascut asa pentru ca au pacatuit parintii lui, si acum el trebuie sa traga ponoasele. Cum ti se pare? Imbecilitatea asta de mai sus am auzit-o de o mie de ori si mi s-a facut scarba de fiecare data, mai ales ca venea ca o justificare pentru Dumnezeu. ... Domne... doar a zis ca pentru pacatele parintilor vor plati copiii, nu? A zis, a zis. S-a tinut de cuvant. De parca decizia asta ar fi un lucru drept, just, corect. Idiotenia asta il justifica pe Dumnezeu care la un moment de furie s-a hotarat sa se razbune pe nevinovati. Si daca a promis a promis, ce conteaza ca e o marsavie sa pedepsesti un copil pentru pacatele parintilor.

Probabil aşa va fi şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma ameninti? :roll: Daca tu crezi ca Marele Creator al Universului se implica in razbunari meschine, gelozii stupide, si alte marsavii, pai de el sa ai parte. :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×