Sari la conținut
Forum Roportal
El`luchador

egoism

Postări Recomandate

am auzit o fraza intr-un serial:

nu exista fapte bune fara egoism....dumnezeu e egoist???

egoismul e pacat....dumnezeu e pacatos???

Editat de El`luchador

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit o fraza intr-un serial:

nu exista fapte bune fara egoism....dumnezeu e egoist???

egoismul e pacat....dumnezeu e pacatos???

 

Ce intelegi prin egoism?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit o fraza intr-un serial:

nu exista fapte bune fara egoism....dumnezeu e egoist???

egoismul e pacat....dumnezeu e pacatos???

 

Sunt egoista, dar faptele bune pe care le fac sunt extrem de putine. Sunt o pacatoasa. Egoismul poate exista far' fapte bune. De ce nu s-ar putea si invers?

Definitie luata din dictionar: "EGO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la concluzia ca dumnezeu e egoist...vin cu explicatii si exemple mai tarziu ....

 

asta numai daca exista...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te uiti la telenovele? :oops:

in "prieteni mei" am auzit fraza...si amm gandit ca asa o fi....

si acum astept comentarii si opinii

 

Sunt egoista, dar faptele bune pe care le fac sunt extrem de putine. Sunt o pacatoasa. Egoismul poate exista far' fapte bune. De ce nu s-ar putea si invers?

Definitie luata din dictionar: "EGO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre voi sunteti socati :beee:. Mai lasati-l in pace pe d-zeu si toate intrebarile astea tampite. D-zeu nu este decat ceva la care avem acces prin intuitie, logica, inteligenta sau in functie de crezurile fiecaruia. Este un lucru care ne este relevat functie de fiecare. Niciodata un om nu o sa obtina o explicatie satisfacatoare roi revelatie. Egoismul este un virus pe care omenirea il poarta cu ea de mii de ani. Dupa ignoranta, egoismul ereditar este al 2-lea microb pe care il purtam cu noi mereu. Aproape orice actiune este condusa de egoism. Sunt putini cei care fac fapte bune si sunt dezinteresati. D-zeu in sus d-zeu in jos.,cea mai universala scuza....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit o fraza intr-un serial:

nu exista fapte bune fara egoism....dumnezeu e egoist???

egoismul e pacat....dumnezeu e pacatos???

1) Lansezi o afirmaţie generală,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii psihologi considera ca cel putin 99% dintre faptele unui om obisnuit sunt consecinte ale egoismului.Numai ca unele ar fi cauzate de un egoism evident(cand faci ceva ptr a obtine un avantaj material)altele sunt mult mai subtile(oamenii participa la actiuni caritabile ptr a castiga respectul celorlalti,ptr a se simti bine la gandul ca ei fac "fapte bune" si de multe ori nici nu isi dau seama de asta).Dar egoismul nu este un pacat.Orice om este egoist,intr-o masura mai mica sau mai mare.Este o trasatura normala a psihicului uman.Problema este cand egoismul devine exacerbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×