Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Desecretizarea votului parlamentar

Postări Recomandate

- romanii nici macar nu-si mai aduca aminte de campania din 2005 cand s-a cerut transparentizarea votului parlamentarilor. de ce ? Orice alegator are dreptul sa stie cum au votat parlamentarii pe care i-au ales. Parlamentarii au mandat reprezentativ .. deci trebuie sa voteze la vedere NU secret.

 

- romanii nu au habar ca in tari ca SUA, UK, Canada ( si nu numai , sunt muuuulte tarile astea) electoratul stie oricand CUm a votat parlamentarul ales; il judeca atunci cand nu voteaza asa cum vrea majoritatea electoratului, chiar daca este impotriva partidului din care face parte parlamentarul cu pricina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o chestie de bun simţ. Adică, eu ca alegător, să pot să ştiu care persoană anume a votat contra intereselor mele. Sau ale comunităţii.

 

Din păcate, chiar dacă votul ar deveni transparent, efectul acestui lucru este redus de faptul că alegem pe liste. Vreau să pot controla persoana, dar dacă un partid are 5 indivizi demni şi 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca se poate sa se faca si altceva pe langa asta : in legatura cu prezenta in parlament - sa fie ca la liceu dar mai drastic : adica lipsesti 5 zile - penalizare 20 % din salar ( nu ca i-ar interesa prea tare ) lipsesti in timp de 6 luni n zile = AFARA.

ar fi normal, nu vrei sa vii la munca ( nu pe salariu de 5-6 mil ca tot prostu ) stai frate acasa, plimba nepotii( in mod sigur majoritatea au deja ) joaca o tabla , un sah :stars: si lasa-i pe altii care vor sa " faca treaba " (asta pentru ca tot vor fura si aia , dar macar se voteaza o lege intr-o zi nu ca acum in 5 ani )

 

parerea mea :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal asa ar fi, sa stim si noi ce voteaza "alesii nostri" cum ne reprezinta interesele... vezi cum a votat si facut in 10 Milioane EUR numitul Atilla Verestoy (click articol) in numai 19 minute... mama lor...astia merita arsi si apoi sa le bem cenusa ca la trib

 

Romania este a romanilor, NU a parlamentarilor, NU a masonilor !

Actualii guvernanti vor simtii revolta poporului mai rau decat oricare rege ghilotinat la 1848 !

Editat de Lara Croft 2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romania este a romanilor, NU a parlamentarilor, NU a masonilor !

 

Romanii actioneaza, se implica pentru ei, familiile si comunitatile lor, pentru tara lor. Romanii sunt inteligenti , au bun simt si au claritate in gandire. Romanii stiu sa aleaga si sunt harnici. Romanii sunt creatori, generosi, onesti, veseli, buni crestini si toleranti. Romanii au putere si credinta in tot ceea ce fac, romanii actioneaza sa creeze ceea ce vor sa aiba. Romanii sunt extraordinari. Si asa sunt romanii.

 

Asta este realitatea pe care trebuie sa ne-o construim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O idee de bun simt. Sper cat de curand o realitate. ( si nu ma intereseaza culoarea politica a aceluia care va realiza acest lucru)

As adauga ca ar fi necesara si o buna campanie de informare a publicului asupra legilor ce ar urma sa fie discutate de alesii nostri. Nu vad cate persoane ar putea sa ne spuna exact ce anume se afla pe agenda lor de lucru .

Cat timp mijloacele de informare publica se preocupa de talharii, crime marunte, accidente si nu acorda interes muncii alesilor, nu ne putem pronunta.

Repet , noi nu stim nici cum voteaza , nici ce voteaza sau ce ar urma sa discute. Isi aduc aminte de popor cand trebuie sa-i votam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta chiar mi se pare o idee foarte buna si culmea....foarte normala. Si nu cred ca e neaparat sa fie legata de un sistem de vot uninominal, despre care eu personal am mari dubii ca va contribui cu ceva la normalizarea vietii politice (poate mai degraba as incuraja un sistem de vot mixt, pe liste pentru o camera si uninominal pentru cealalta). Insa, pentru ca asta sa aiba efecte trebuie sa se intampla ceea ce spunea kilkoana: campanii de informare, dezbateri publice. Si asa revenim la chestiunile de actiune individuala si la societatea civila care la noi e putin cam invizibila. Si chiar la grupurile de interese, normale si benefice in alte parti, blamate (pe buna dreptate) la noi. Pentru ca pentru astfel de campanii sunt necesare: interesul de a le face, fonduri, cpacitatea de mobilizare etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Informatiile despre cum voteaza parlamentarii le gasiti pe site, la sectiunea, resurse parlamentare, vot electronic

 

in stanga e o casuta de unde poti alege orice parlamentar vrei si vezi cum a votat, si ce :beee:

Editat de Khristine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Informatiile despre cum voteaza parlamentarii le gasiti pe site, la sectiunea, resurse parlamentare, vot electronic

 

in stanga e o casuta de unde poti alege orice parlamentar vrei si vezi cum a votat, si ce :o:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa asta cred ca ar mai trebui de exemplu sa se afiseze pe site-ul fiecarei camere a parlamentului parlamentarii absenti la fiecare sedinta. Iar regulamentele lor completate cu sanctiuni serioase. Orice angajat care nu merge la munca intr-o zi i se taie ziua din salariu, nu? Iar cand vine o zi da si 3-4 nu, e putin cam concediat. Adica, si mie mi-ar place un job de asta in care sa merg la munca cand am chef, cand merg sa nu fac nimic decat integrame si banii sa curga linistiti. Lucrurile astea cred ca nu se pot face decat la presiunea puternica a societatii civile. Dar...ia-o de unde nu-i ! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×