Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Subconstientul si interferarea lui cu constientul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

teama de necunoscut nare a face cu subconstientul deoarece teama este un sentiment din cunoscut adica din constienta si este un raspunsw al imaginatiei noastre

 

 

 

Bineinteles ca teama are de-a face cu subconstientul. Ea este principalul factor care ne impiedica sa evoluam. Subconstientul scoate la iveala (si) partile noastre negative (aici intra o gama larga de trasaturi sau fapte - de la cele mai concrete si pana la cele posibile - fantezii de tot felul, dorinte sau idei ciudate, extreme) - de care noi ne temem - a le recunoaste in fata noastra, in primul rand. Asta e pentru mine cel mai concret mod, ca sa-i zic asa, de a da piept cu subconstientul - a recunoaste fata de mine si accepta tot ce tine de persoana mea - asta incluzand toate evenimentele exterioare cu care am de-a face si tot ce tine de interioritatea mea. Acesta e pasul mai greu de facut pe scara "cunoaste-te pe tine insuti". Si da, teama poate fi un raspuns al imaginatiei noastre, dar ce te face sa crezi ca subconstientul n-are de-a face si cu imaginatia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar cest subconstient nu este al nostru ?????????????????????????

de ce nu il putem accesa>?

si de ce ia decizi fara sa fim constienti de ele ?de exemplu un criminal arv putea afirma ca a ucis subconstientul nu noi.

pai n-ai prea inteles... imediat ce pui in aplicare ceva, inseamna ori ca l-ai facut din instinct fara sa te mai gandesti (adica fara premeditare-circumstante atenuante), ori ca ai devenit constient si ai acceptat sa mergi panal a fapta... nu ucide subconstientul... acolo doar se naste ideea, pe care o poti pune in practica sau nu.

putem accesa subconstientul cum sa nu! dar el nu trebuie accesat, ca tocmai de asta e subconstient, e la un alt nivel de constiinta/constienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teama de necunoscut este principala problema a evolutiei umane, prin acestea sustin in totalitate spusele inscrisei care prezinta, pe langa aceasta teama, si legatura dintre imaginatie si subconstient, care, definit in termeni mai umanisti este artistul din noi, in timp ce constientul este cel care il cenzureaza, dar in acelasi timp nu-l poate accesa! majoritatea bolilor psihice sunt nascute din subconstient...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
teama de necunoscut este principala problema a evolutiei umane, prin acestea sustin in totalitate spusele inscrisei care prezinta, pe langa aceasta teama, si legatura dintre imaginatie si subconstient, care, definit in termeni mai umanisti este artistul din noi, in timp ce constientul este cel care il cenzureaza, dar in acelasi timp nu-l poate accesa! majoritatea bolilor psihice sunt nascute din subconstient...

CRED CA BOLILE PSIHICE SINT MANIFESTARI ALE INTERFERENTELOR DINTRE CONSTIENT SI INCOSTIENT IN CAZUL IN CARE SUBIECTUL UMAN NU AFOST PREGATIT PENTRU ACESTE INTERFERENTE SI NU LEA INTELES SEMNIFICATIA IAR MEDICII NEGASIND O EXPLICATIE PLAUZIBILA PENTRU DINSII L-AU CATALOGAT IMEDIAT CA BOLNAV PSIHIC

Editat de DAVIDDRAGOS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca in subconstient noi fiintele umane detinem imformatii despre lume si istoria ei mostenite genetic si imbogatite de fiecare stramos de la inceputul arborelui genealogic al fiecarei persoane si pina in prezent?TOPIC FILOSOFIE

Nu cred,eu cred ca latura subconstienta tine numai de ceea ce simtim si numai de experientele personale-eventual informatiile despre lume si istoria ei,dobandite tot prin experienta personala.Tot asa,visele sunt manifestari in subconstient,a unor stari variate de care suntem dominati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CRED CA BOLILE PSIHICE SINT MANIFESTARI ALE INTERFERENTELOR DINTRE CONSTIENT SI INCOSTIENT IN CAZUL IN CARE SUBIECTUL UMAN NU AFOST PREGATIT PENTRU ACESTE INTERFERENTE SI NU LEA INTELES SEMNIFICATIA IAR MEDICII NEGASIND O EXPLICATIE PLAUZIBILA PENTRU DINSII L-AU CATALOGAT IMEDIAT CA BOLNAV PSIHIC

 

DAVIDDRAGOS

 

 

 

Sunt de acord cu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar cest subconstient nu este al nostru ?????????????????????????

de ce nu il putem accesa>?

si de ce ia decizi fara sa fim constienti de ele ?de exemplu un criminal arv putea afirma ca a ucis subconstientul nu noi.

 

e al nostru subconstientul...dar poate e unul comun... crezi ca ai putea face fata adevarului subconstientului? :P

el nu ia decizii fara fara sa fim constienti, poate doar in afara de momentele in care nu mai ai timp sa constientizezi, sa faci o alegere, atunci cand e vba de un raspuns la secunda, instinctual... in rest subconstientul propune, constientul dispune :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e al nostru subconstientul...dar poate e unul comun... crezi ca ai putea face fata adevarului subconstientului? :jester:

el nu ia decizii fara fara sa fim constienti, poate doar in afara de momentele in care nu mai ai timp sa constientizezi, sa faci o alegere, atunci cand e vba de un raspuns la secunda, instinctual... in rest subconstientul propune, constientul dispune :cheer:

pentru o cunoastere a propriei persoane...si o intelegere a subconstientului..recomand o autoanaliza, o introspectie.. precum a facut si Freud si a inteles cum functioneaza psihicul uman...trebuie doar sa ai vointa si curaj sa te descoperi si sa te cunosti...

 

teama..chiar si de necunoscut nu are scopul de a ne bloca de a nu evolua spre culmi mai inalte ci are rolul de protectie a propriei persoane de factori ce credem noi ca ar fi daunatori...de natura fizica sau psihica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreunul din dumneavoastra a avut vreodata momente in care a crezut ca isi poate accesa subconstientul,acel program uman de operare al creierului nostru si daca da ce experiente si ce trairi a avut?

Credeti ca in subconstient noi fiintele umane detinem imformatii despre lume si istoria ei mostenite genetic si imbogatite de fiecare stramos de la inceputul arborelui genealogic al fiecarei persoane si pina in prezent?TOPIC FILOSOFIE

 

 

Cred ca te referi la inconstientul colectiv, Jungian, si cel familial, Szondian.

 

Deliberat, la comanda? Nu. Spontan, ca mici revelatii? Da- insa doar la nivel personal, nu transcedental.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

v'as propune un experiment ... inainte sa va culcati, in pat cu lumina stinsa, ordonati in gand subconstientului vostru sa va scoale a doua zi la ora ... 7 sa spunem! si sa-mi ziceti daca a functionat :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×