Sari la conținut
Forum Roportal
CruelMirror

Prinzatorul de vise

Postări Recomandate

Salut!Am auzit multe despre prinzatorul de vise.Sunt doar curioasa daca are cineva de pe acest forum?Si daca da,ce efecte are?As vrea sa am si eu unul..pentru ca sunt destul de pasionata de indienii americani si de cultura lor..Dar nu stiu de unde as putea sa fac rost de unul original sa zic asa...Pe net de exemplu se gasesc dar nu cred ca sunt autentice..De asemenea as fi incantata daca mi-ar spune cineva cum as putea confectiona unul?Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!Am auzit multe despre prinzatorul de vise.Sunt doar curioasa daca are cineva de pe acest forum?Si daca da,ce efecte are?As vrea sa am si eu unul..pentru ca sunt destul de pasionata de indienii americani si de cultura lor..Dar nu stiu de unde as putea sa fac rost de unul original sa zic asa...Pe net de exemplu se gasesc dar nu cred ca sunt autentice..De asemenea as fi incantata daca mi-ar spune cineva cum as putea confectiona unul?Multumesc

ce-i aia?

nu am auzit in viata mea de asa ceva.. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prinzatorul de vise este un obiect confectionat de americanii indieni si se presupune ca daca il pui undeva deasupra patului te va feri de vise urate,cosmaruri si astfel vei avea doar vise frumoase..arata dragut..e..un cerculet pe care sunt agatate diverse chestii specifice indienilor..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da..este posibil ..insa mi se pare un obiect foarte interesant..avand atatea lucruri indiene agatate pe el..trebuie sa semnifice ceva fiecare si deci..poate fi mai mult decat auto-sugestie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Good dreams pass through the center hole to the sleeping person. The bad dreams are trapped in the web, where they perish in the light of dawn." http://en.wikipedia.org/wiki/Dreamcatcher_(Native_American)

 

Dar la ce te referi cand spui ca ai vrea sa faci rost de unul "original"? Nu toate sunt facute dupa aceeasi idee? Sau...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer la unul facut de indienii americani..si nu de un om care vrea sa faca niste bani..nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun..toate sunt facute probabil dupa acelasi model insa nu cred ca lucrurile agatate pe el sunt intradevar veritabile..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refer la unul facut de indienii americani..si nu de un om care vrea sa faca niste bani..nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun..toate sunt facute probabil dupa acelasi model insa nu cred ca lucrurile agatate pe el sunt intradevar veritabile..

 

Bun, acum am inteles. Dar trebuie sa te gandesti si la faptul ca pana la urma, tu dai "putere" acelui lucru prin credinta pe care o ai in el. Daca ti s-ar vinde unul, pe motiv ca este facut chiar de mainile unui indian american, vei crede in el si poate, cine stie, chiar va avea efect (te inteleg la partea asta pentru ca si eu am o "gandire magica" :jester:), insa adevarul poate sa fie o minciuna. Gadeste-te si la efectul placebo. Nu stiu ce sa iti spun, legat de locurile de unde poti lua ca sa fii sigura ca sunt autentice... Poate de la peruanii care mai circula prin orase, si care dau spectacole stradale. Am vazut obiecte de cult pe al ei si chiar si dreamcatcher am vazut. Cine stie? Pana la urma, nu ai siguranta. De ce nu iti faci tu unul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da..as vrea de la acei indieni..au fost de curand in orasul meu 2 indieni foarte draguti care au cantat si au dansat.dar din pacate nu am avut bani la mine pt a-mi cumpara un dreamcatcher..acum mor de ciuda ce-i drept dar..ata ete.As vrea sa-mi fac unul dar habar n-am cum..am inteles ca si ora e importanta?pe un forum parca am citit asta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-as documenta si as face singura. Mi se pare mult mai interesant si.. palpitant asa. Un lucru facut de mana ta. Si il investesti cum doresti tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×