Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Cannes, Cristian Mungiu - Un scenariu furat / inspirat...

Postări Recomandate

Cannes, Cristian Mungiu - Un scenariu furat / inspirat...

 

1. Scriitorul Dan Mihu sustine ca regizorul castigator al festivalului de la Cannes - Cristian Mungiu a preluat idei de baza dintr-un scenariu al sau. Asta s-a intamplat acum 1 an de zile cand Dan Mihu a castigat locul 1 la concursul organizat de HBO in juriul caruia era si Cristian Mungiu.

 

2. Nu inseamna ca Mungiu n-a facut un film bun, ci doar ca daca Dan Mihu n-ar fi trimis acest scenariu la HBO unde era Mungiu in juriu, era posibil sa nu avem anul asta film premiat la Cannes, nefiind nici o idee geniala care sa-l trasneasca pe regizor in moalele capului.

 

3. Multe filme in America la inceput spun (si nu e o rusine pentru regizor) :

Regizor cutare,

Dupa o idee de cutare,

De ce sa furi o idee si sa nu il creditezi pe cel care a avut-o primul, pe cel care te-a inspirat de fapt ?

Daca Cristian Mungiu a preluat de idei si scene vizuale de baza din scenariul lui Dan Mihu fara sa-i ceara acordul, dansul are o mare problema si cariera i s-a terminat inainte de a incepe !

Deranjant e ca toata lumea continua sa ii acorde lauri unui hot (Cristian Mungiu) doar pentru ca a "facut" imagine buna Romaniei prin premiul sau care de fapt prezinta un "avort"...

 

Ma deranjeaza aceasta atitudine neo-urbana

Editat de HITMAN2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu scenariu furat sau original atat spun: Felicitari Cristian Mungiu!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu doresc sa il felicit pe Cristian Mungiu! :flowers: :P Si felicitari Romaniei pana la urma! :jester:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu sunt de aceeasi parere ca cei de mai sus. Felicitari C.Mungiu. Felicitari filmului romanesc. Palme D'Or sper sa fie doar inceputul. :spiteful: Ne-a facut sa ne simtim mandrii ca suntem romani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un anumit fel, l-am felicitat pe Cristi Mungiu la topicul "Actori, regizori, cineasti si filme europene", scriind acolo mai multe despre film si Cannes - Editia 60, in general. Il felicit din nou pentru ca merita si filmul este bun. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il felicit din nou pentru ca merita si filmul este bun. :spiteful:

 

 

Nu stiam ca ai puterea anticipatiei atat de pregnanta. Filmul nu a fost rulat in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pot inca pronunta ca nu am vazut nici filmul lui Mungiu si nici scenariul d-lui Mihu nu l-am citit

insa ... avand in vedere tendinta generala din ultimii ani in cinemaul romanesc avad ca tema generala comunismul cu realitatile sale crude nu stiu cat de valabila mai ramane originaliatea ... sa ne amintim de filme ca Hartia va fi albastara, Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii, filme laudate, premiate si apreciate de noi toti nu ma mira ca inca un film de genu acesta cu subiect relativ asemanator sa creeze controverse. iar subiectul nu e original deloc, sa va amintesc de documentarul Decreteii ? deci ... iar facem mult zgomot pentru nimic !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca in primul rind a fost premiata bravura lui Mungiu ca regizor si calitatea jocului actorilor, si in al doilea rind subiectul filmului.

Asa ca, felicitari C. Mungiu pentru premiul obtinut!

Editat de IuliaDy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca in primul rind a fost premiata bravura lui Mungiu ca regizor si calitatea jocului actorilor, si in al doilea rind subiectul filmului.

Asa ca, felicitari C. Mungiu pentru premiul obtinut!

 

 

Categoric, restul e vorbarie fara sens: nu va place, nu va uitati! Repet: felicitari!

 

Apropo, filmul a fost vizionat in cerc(uri) restrans(e) atat in tara, diverse locatii, cat si in strainatate. Pentru cei care se chinuie si nu gasesc raspunsuri, mai bine ar gandi mai mult sau ar incerca sa-si imagineze. Si tot apropo, azi va rula chiar in Cluj-Napoca, in cadrul festivalului de film Transilvania International Film Festival TIFF, peste cateva ore...

Ma rog, unii pot sa se delecteze si cu alte filme, vizionare placuta. Asa cum si Von Trier a fost facut praf cu "subiectele" lui, mereu similare si "plictisitoare", lucru la care eu una nu subscriu, ...nu ma asteptam sa fie Mungiu lasat in pace. Pastrand, totusi, proportiile. Sa nu uitam ca Oscarul pentru cel mai bun film european a fost acordat tot unei productii cu subiect tipic de trista amintire comunista, respectiv STASI si securitatea DDR-ista.

Mai bine apreciem filmele la valoarea lor, in definitiv nimeni nu e obligat sa ramana in sala daca nu ii place! JURIUL a ramas in sala si a acordat si Marele Premiu! Obisnuiti-va cu ideea! :P

 

Da si eu sunt de aceeasi parere ca cei de mai sus. Felicitari C.Mungiu. Felicitari filmului romanesc. Palme D'Or sper sa fie doar inceputul. :spiteful: Ne-a facut sa ne simtim mandrii ca suntem romani.

 

Asa este, merita felicitari si sa vizionati filmul, chiar merita!

 

Si eu doresc sa il felicit pe Cristian Mungiu! :bye: :P Si felicitari Romaniei pana la urma! :)

 

Subscriu, felicitari reusitei de la Cannes 2007!

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×