Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei_black

Vanzare de carti pe net

Postări Recomandate

Ca sa vinzi carti pe net prin intermediul unui site iti trebuie firma?

 

Ma gandesc ca daca vreau sa-mi vand propriile carti cuiva trebuie sa

fac si tot felul de acte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic ca nu ai nevoie de firma.... numai ca trebuie sa platesti impozit dupa venit....

Mai bune iti faci o firma ca nu e mare lucru... citeste forumul pe care la-am facut.. acolo scrie totul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca este usor sa-ti faci firma, dar totusi mie imi este scarba de hartiile pe care trebuie sa le faci si mai este vorba de bani...

Stie cineva unde ma pot informa in legatura cu chestia asta? Pe net adica, dar eu stiu si in alte parti...

 

Ma intereseaza chestia asta destul de mult si trebuie sa stiu exact daca trebuie sau nu firma!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic ca doar pentru niste carti nu ai nevoie de o firma !! Parerea mea !!

 

Nu trebuie.. sunt sigur.. numai ca trebuie sa declari la administratio financiara, si sa platesti impozit... si daca nu vinz.. en-gros.. atunci trebuie sa declari tot la fisc.. cat este bucata..cate ai tiparit.. bla bla bla.. dac te duci la fisc iti zic ei..

 

Si uitet pe aici paote gasesti ceva: https://www.orda.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica ca sa vinzi niste carti prin intermediul internetului iti trebuie alea ? Eu nu cred ca e nevoie de niciuna din acele chestii !! Sunt destui care fac si eu la fel fara firma, fara impozite, fara nimic si traiesc bine, sanatosi!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca exista persoane de acest gen, dar eu nu vreau sa ma risc!

Este totusi eu stiu frauda sau altceva... Sincer n-as vrea sa ma ratez

doar pentru o chestie ca asta (acum parca ptr fraude de-astea ajungi la

pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Andrei Blacca - bun venit pe roportal. Am citit intrebarea ta si raspunsurile primite si parerea mea e urmatoarea: daca este vorba de o activitate al carei scop este obtinerea de profit - da, trebuie sa iti faci firma - din punctul meu de vedere e similara cu o firma de anticariat, atata doar ca se desfasoara online. Inofrmatii se pot obtine la Camera de Comert - Registrul Comertului si la Directia Generala a Finantelor Publice din resedinta de Judet sau Bucuresti, dupa caz.

 

Daca este vorba despre un numar foarte mic de carti, eventual in acest caz, nu ai avea nevoie de firma, dar asta vorbind neoficial :dee

 

 

Daca este vorba despre carti scrise de catre tine, atunci e valabil ce ti sa-a spus legat de ORDA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai elucidat cazul cu vanzarile pe net iti pot oferi eu o informatie.Eu vand carti pe net electronice si nu ai nevoie de firma in momentul in care venitul tau nu insumeaza 5000euro.Dupa ce depaesti aceata suma esti obligat sa platesti impozit la stat.

Acum depine unde vrei sa vinzi cartile astea?

Oricum merita sa incerci!Poti beneficia gratuit de informatii la

http://www.gratuit.lx.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×