Sari la conținut
Forum Roportal
fericirea

Sfaturi pt un laptop nou

Postări Recomandate

Buna, vreau sa imi schimb sistemtul de acasa cu un laptop nou care sa se incadreze in maxim 20-22 de milioane.Si pentru ca Laptopul nu este domeniul meu de baza vreau niste sfaturi de la Voi.

- nu vreau sa il folosesc pentru cine stie ce jocuri super noi, mai mult pt programe care cer un nivel >mediu de resurse.

- insa sa nu fie nici foarte slab, ci de la BUN in sus.

- hardul undeva pe la 80 de giga daca mai sus nu se poate

- memoria undeva pe la 1 giga

- procesorul pe la 2 giga, intel daca se poate.

 

Se incadreaza ceea ce vreau eu in suma de 20-22 de milioane?

Ce imi recomondati avand in vedere cam ceea ce am descris mai sus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- procesorul pe la 2 giga, intel daca se poate.

 

Se incadreaza ceea ce vreau eu in suma de 20-22 de milioane?

Ce imi recomondati avand in vedere cam ceea ce am descris mai sus?

 

Ce vrei? Celeron sau Pentium?

 

Ma cam indoiesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hint 1 ~ daca e intel sa fie Core 2 Duo ...

~ daca e AMD sa fie Turion TL (50-52) sau ML(34-37)

Hint 2 ~ sa nu aiba preinstalat Vindows Vista ca n-am dat draq :aranjare: (bani multi in plus pe o porcherie ... mai ales la laptop ... il stoarce de toate puterile si nu stiu ce aplicatie iti mai poate merge pe el) ... eventual il iei cu XP daca vrei platforma windows si vrei sa ai licenta daca nu cauti un Linux. Lindows, Fredos, BeOs, etc...

Hint 3 ~ ochesti modelu si cauti pe net cat mai multe detalii / in principal pretu / apoi il cumperi ... si gata !!

 

Personal recomand un "Dell Inspiron 1501, Procesor AMD Turion 64 X2 TL50 - 1.6GHz"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vrei? Celeron sau Pentium?

 

Ma cam indoiesc.

In necunostinta de cauza Pentium, pentru ca pe celalalt calculator am intel pentium si exista multumire.

 

name = 'Bismarck' Hint 1 ~ daca e intel sa fie Core 2 Duo ...

Intel pentium 3 sau 4 nu e bun? Si mai am o intrebare : pt un laptop ce e mai important procesorul sa fie cat mai puternic sau memoria ? sa ma pot orienta.

- multumesc pt informatii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In necunostinta de cauza Pentium, pentru ca pe celalalt calculator am intel pentium si exista multumire.

Intel pentium 3 sau 4 nu e bun? Si mai am o intrebare : pt un laptop ce e mai important procesorul sa fie cat mai puternic sau memoria ? sa ma pot orienta.

- multumesc pt informatii !

 

Conteaza amandoua la fel de mult. Foarte des un aspect ignorat este viteza discului. Degeaba ai un superprocesor si memorie super rapida daca trebuie sa astepte pana scrie si citeste de pe disc la swaping.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma de curand am cumparat eu un laptop e un Intel Celeron M 1.66 Hardisk de 60 monitor 15.4, etc, ,mai multe detalii in google, acer aspire 3610 si poza aici: http://www.bytesforless.net/notebooks/As3610-16.jpg

Sincer e bun, eu sunt satisfacut.

Fericirea, apropo, in strainatate un laptop BUN costa 700-800 de euro...ai grija sa nu te intepi in romania :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×