Sari la conținut
Forum Roportal
Merlin Wizard

Asi dori spre adoptie un birmanez

Postări Recomandate

Ieri mi-am pierdut cel mai bun prieten, un motan birmanez in varsta de 1an si 9 luni, intr-un accident stupid si fulgerator.

Prima reactie,dupa ce l-am inmormantat , a fost sa intru pe net si sa caut spre adoptie un motan birmanez apropiat ca varsta,sau sa cumpar unul.Dupa cautari indelungi si multe telefoane am gasit spre cumparare ,la o suma mica, un motanel metis de birmanez cu siameza,mic ,pufos,dragalas si are 2 luni.

Probleme este ca nu mai este Tomi al meu ci este un simplu pisicut dragalas .Si este doar o pisica....Tomi era un membru al familiei cu drepturi egale cu ale noastre,calitatea asta nefiind pusa de nimeni si niciodata la indoiala.

Dilema este ca eu vroiam unul cel putin identic ,dar in disperare lam luat pe primul gasit,care este dragalas dar nu este tocmai ce mi-am dorit din adancul

sufletului si nu stiu daca am sa il pastrez.

Cel mai tare imi doresc un motan birmanez cat mai asemanator cu Tomi al meu pentru ca asa ar fi o sansa sa-l poata inlocui cu timpul sau o sansa sa incercam impreuna...

 

 

FOTO: http://us.f6.yahoofs.com/blog/4443196aze3f...gop_WGBqMIucuis

Editat de Merlin Wizard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si solutii ,care de care mai fanteziste si mai imposibile.Am scris imediat unor institute din strainatate care se ocupa cu clonarea,operatie posibila pana intr-a 5-a zi dupa deces cand inca se mai pot preleva probe biologice.Asa as fi putut abtine un exemplar biologic si genetic identic cu Tomi si care chiar ar fi putut avea aceleasi preferinte si comportament.Exista posibilitatea chiar sa ne recunoasca dupa miros,noi fiind deja inscrisi in codul lui genetic.Nu mi-au raspuns inca si orele pretioase se scurg una cate una....

Ar fi fost solutia ideala ,dar din cauza saraciei stau neputincios si numar cum se scurg in zadar si definitiv ultimele zile si ore in care ar mai putea fi salvat biologic ,fapt care ar duce la vindecarea sufletului meu.Macar daca as avea banii pentru prelevarea si conservarea criogenetica a probelor biologice as sti ca ar mai fi o posibilitate sa platesc clonarea cand as strange suma de bani necesara si cand se va mai ieftini,tendiinta fiind de ieftinire rapida.

A doua solutie si care am sanse mai mari sa o pun in practica a fost sa vorbesc cu stapana pisicii mame, sa o mai lase sa faca un rand de pui in aceleasi conditii si cu acelasi motan ,asa fiind o sansa sa obtin un pisoi asemanator ,aproape identic,fapt care ar putea sa imi mai aline suferinta.

Imi este foarte greu sa accept aceasta disparitie a unei fiinte dragi care facea parte din sufletul meu...

Editat de Merlin Wizard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca va arata la fel, nu va fi pisoiul tau. Lasa'l sa se odihneasca in pace. Accepta'i disparitia.

Daca va arata la fel ,daca ar avea aceleasi preferinte si acelasi caracter ,l-as putea acepta in sufletul meu mult mai usor si poate cu timpul i-ar putea lua locul lui Tomi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca va arata la fel ,daca ar avea aceleasi preferinte si acelasi caracter ,l-as putea acepta in sufletul meu mult mai usor si poate cu timpul i-ar putea lua locul lui Tomi

 

esti dus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti dus

Nu sunt dus...Pur si simplu am iubit din suflet acest pisic ,la fel cum imi iubesc propriul copil,la fel ca pe un membru drag al familiei si chiar facea parte din familie.Nimeni din familie nu i-a contestat niciodata acest statut.A fost de o cumintzenie rara de nu se cunostea ca am pisica in casa,inteligent ,ascultator si iubitor ,un prieten drag.Poate intr-o zi vei intelege ca exista si altfel de dragoste...

Editat de Merlin Wizard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt dus...Pur si simplu am iubit din suflet acest pisic ,la fel cum imi iubesc propriul copil,la fel ca pe un membru drag al familiei si chiar facea parte din familie.Nimeni din familie nu i-a contestat niciodata acest statut.A fost de o cumintzenie rara de nu se cunostea ca am pisica in casa,inteligent ,ascultator si iubitor ,un prieten drag.Poate intr-o zi vei intelege ca exista si altfel de dragoste...

 

atunci pentru Dumnezeu, lasa pisoiul sa se odihneasca in pace. Gata, a murit, nici clonarea clonarilor nu iti va aduce pisoiul inapoi. Si eu am o pisica care a murit... stiu cum e...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atunci pentru Dumnezeu, lasa pisoiul sa se odihneasca in pace. Gata, a murit, nici clonarea clonarilor nu iti va aduce pisoiul inapoi. Si eu am o pisica care a murit... stiu cum e...

Ai dreptata ca nimic si nimeni nu-mi va aduce pisoiul meu inapoi si bineinteles ca-l las sa-si doarma somnul de veci.Dar de acceptat nu am cum sa accept aceasta disparitie.Poate daca murea de batranetze,sau de vreo boala incurabila as fi acceptat...Dar sa fie bine sanatos si superb in zorii zilei sa-l mangai, iar peste putin timp sa vezi ca lipseste din casa,sa-l cauti infrigurat,iar cand te uiti pe fereastra sa-l vezi zdrobit pe betonul din fata blocului....Greu de acceptat...Stiam ca intr-o zi o sa dispara..Dar nu asa si nici asa curand...Daca am sa am vreodata posibilitatea sa-i ofer o a doua sansa nu am sa precupetesc nici un efort.Nu astazi,nu maine ,dar sper ca in viitor sa fie posibil asa ceva si sa-mi realizez visul.Nu pentru mine...doar pentru el.Vreau doar sa-i ofer inca o sansa,chiar daca ar fi sa nu ne cunoastem....

Editat de Merlin Wizard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg suferinta si refuzul de a accepta moartea lui Tomi. Unele evenimente sunt rele, nedrepte si sfasietor de dureroase. Tomi al tau insa nu mai simte acum nici o suferinta. Este probabil sus, in Raiul Pisicilor, inconjurat in dragoste si caldura. O clona a lui Tomi poate arata ca Tomi, poate avea un comportament asemanator cu al lui Tomi, dar nu va fi Tomi. Si tu vei sti asta. In schimb, sunt multi alti motanei, potentiali "motani minunati pe care ii iubesti cu pasiune toata viata" si in timp trebuie sa ii poti vedea si pe ei. Tomi a fost si el la un moment dat un motanel si cat era el copil, alti motani minunat pe care ii iubea cineva au murit, iar daca toti oamenii si-ar fi inchis inimile, nimeni nu l-ar fi descoperit si pe el. Nu te grabi, asteapta, sa se vindece ranile si sa poti iubi si alte pisici. Mai ai moatnelul pe care il luasesi pentru a-l inlocui pe Tomi? Daca da, inseamna ca ai descoperit ca si el e minunat. Daca nu, eu am un pisoi Birmanez extrem de cuminte, timid si frumos, poate discutam.

Iar daca ar exista o posibilitate nu doar ca Tomi ci ca toate fiintele dragi care au murit sa fie aduse candva inapoi la viata (nu clonate), as spune Go for it!

Editat de RaisaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti inteleg suferinta si refuzul de a accepta moartea lui Tomi. Unele evenimente sunt rele, nedrepte si sfasietor de dureroase. Tomi al tau insa nu mai simte acum nici o suferinta. Este probabil sus, in Raiul Pisicilor, inconjurat in dragoste si caldura. O clona a lui Tomi poate arata ca Tomi, poate avea un comportament asemanator cu al lui Tomi, dar nu va fi Tomi. Si tu vei sti asta. In schimb, sunt multi alti motanei, potentiali "motani minunati pe care ii iubesti cu pasiune toata viata" si in timp trebuie sa ii poti vedea si pe ei. Tomi a fost si el la un moment dat un motanel si cat era el copil, alti motani minunat pe care ii iubea cineva au murit, iar daca toti oamenii si-ar fi inchis inimile, nimeni nu l-ar fi descoperit si pe el. Nu te grabi, asteapta, sa se vindece ranile si sa poti iubi si alte pisici. Mai ai moatnelul pe care il luasesi pentru a-l inlocui pe Tomi? Daca da, inseamna ca ai descoperit ca si el e minunat. Daca nu, eu am un pisoi Birmanez extrem de cuminte, timid si frumos, poate discutam.

Iar daca ar exista o posibilitate nu doar ca Tomi ci ca toate fiintele dragi care au murit sa fie aduse candva inapoi la viata (nu clonate), as spune Go for it!

Ai dreptate ca o clona a lui Tomi nu va fi Tomi si eu voi sti asta....Dar o clona va avea in mod sigur acelasi cod genetic si ar fi biologic identic,iar daca va avea pui,acesti pui vor fi puii lui Tomi. Cel putin asa as putea spune ca Tomi nu ar fi ireversibil pierdut,ci ca l-am pierdut doar partial. Cam incalcit rationamentul,nu??

Din pacate aceste discutii pot fi doar speculative,clonarea acum fiind imposibila din lipsa de celule vii recoltate de la Tomi cat era in viata s-au la maxim doua zile de la deces. Chiar daca acum as avea toti banii din lume,cu tehnologia actuala nu se mai poate face nimic.Povestile cu clonarea dintr-un fir de par sunt doar povesti SF.Am cautat disperat informatii si sprijin cand inca se mai putea face ceva,dar nu am gasit informatii utile decat cand era prea tarziu,pe net abundand informatiile fanteziste si nedocumentate. Acum astept ziua cand clonarea din relicve va deveni posibila....

Am pastrat si motanelul Coditza, pe care l-am luat din disperare ,si nu-mi pare rau ca am facut acel gest ,pentru ca daca as fi intarziat probabil ca nu as mai fi avut un pisic astazi.Cu toate ca rana din suflet nu pare sa se vindece,are si el locul lui si il indragesc,chiar daca este altfel.L-am botezat Coditza pentru ca are un semn distinctiv,destul de rar,adica varful coditzei este indoit ca un carligutz.Sper ca el sa aiba mai mult noroc si sa nu faca gesturi de care sa nu-l pot feri si apara si sa fim impreuna cat mai mult timp, sa ne bucuram de fiecare zi...

Iti multumesc mult pentru mesajul tau si pentru oferta facuta dar astept sa apara un puiutz birmanez de la parintii naturali ai lui Tomi ,.care sper sa semene cat mai mult cu cel pierdut...Asta este tot ce pot sa fac deocamdata.

Editat de Merlin Wizard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×