Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bunica mea are 81 ani, are in proprietate un teren agricol si este proprietar unic. POate sa-l doneze uneia din fiice?

Daca nu-l doneaza aceasta mai are 2 frati care nu au nici macar buletin de identitate si nu cred ca s-ar mai putea face nimik cu acel pamant in cazul in care se intampla ceva rau cu aceasta.

 

 

Daca il poate dona cum ar trebui sa procedam???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face donatie. Mergeti la un notar si faceti un act de donatie..

 

sau se poate face contract de vanzare-cumparare, poate este chiar mai bine decat donatia..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sustin actul de vanzare-cumparare, care nu poate fi atacat in instanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sustin actul de vanzare-cumparare, care nu poate fi atacat in instanta.

Aşa se practică,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bunica mea are 81 ani, are in proprietate un teren agricol si este proprietar unic. POate sa-l doneze uneia din fiice?

Daca nu-l doneaza aceasta mai are 2 frati care nu au nici macar buletin de identitate si nu cred ca s-ar mai putea face nimik cu acel pamant in cazul in care se intampla ceva rau cu aceasta.

Daca il poate dona cum ar trebui sa procedam???

 

cel mai indicat ar fi sa se faca contract de vanzare-cumparare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu la ce te referi cand vorbesti de suma. Daca e vorba de toti banii pe care ii dai la notar atunci nu-ti ramane decat sa intrebi cat mai multi notari si sa-l alegi pe cel care e dispus sa-ti calculeze cel mai mic pret. Daca e vorba de clauza de ingrijire, asta nu consta neaparat in bani, se va specifica cum ca va obligati sa-i asigurati masa, casa, medicamente, inmormantarea, etc.. in functie de situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu la ce te referi cand vorbesti de suma. Daca e vorba de toti banii pe care ii dai la notar atunci nu-ti ramane decat sa intrebi cat mai multi notari si sa-l alegi pe cel care e dispus sa-ti calculeze cel mai mic pret. Daca e vorba de clauza de ingrijire, asta nu consta neaparat in bani, se va specifica cum ca va obligati sa-i asigurati masa, casa, medicamente, inmormantarea, etc.. in functie de situatie.

 

 

Este necesara o suma de bani avand in vedere ca se face un contract de vanzare-cumparare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tata a dcedat, mama a mai avut un baiat, care a decedat, ramanand in urma sotia si fiica (nepoata mea). Notarii nu au vrut sa-mi faca actul de vanzare-cumparare intrucat voi fi atacata in instanta de catre nepoata in legatura cu banii obtinuti din vanzarea apartamentului. Aceasta ma determina sa recurg la actul de donatie, cu scutire de raport, cu ingrijire a mamei, dar nu stiu cat de viabil este acest act in fata nepoatei mele.

Am mai fost indrumata ca mama sa-mi faca donatie mie, iar dupa, act de vanzare-cumparare fetelor mele. Unii notari spun ca astfel atul de vanzare-cumparare nu poate fi atacat. Totusi, nu pot sa raman numai pe actul de vanzare-cumparare, entru ca astfel ar avea drept si sotul meu cu baiatul lui din prima casatorie.

Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac, in conditiile in care am pretutindeni mostenitori?

Mentionez ca in cazul in care nu as face nici un act, dupa moartea mamei, nepoata mea are dreptul la cinci saisprezecimi din casa (peste un miliard).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×