Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

M-am dus sa vad Mortal caombat carandu-la dupa mine pe copilul Ovidiu Bufnila! Misto film, a zis copilul Ovidiu Bufnila frecandu-si monturile de chelia adultului scriitor SF Ovidiu Bufnila. Am citit Artele Martiale Moderne scrise de prietenul meu, talentatul scriitor Alexandru Ungureanu. Povestirea asta a spart tampeala comunista a SF-ului romanesc pe vremuri si ne-a facut sa ne schimbam conceptiile despre cafteala fictionala. M-am dus sa vad Matrix. Interesant, a zis adultul scriitor SF Ovidiu Bufnila. Cred ca este o legatura miraculoasa si tainica intre Filozofia Artelor Martiale si Filozofia Science Fiction. De asta deschid acest topic, sa ma lamuresc sa sa se lamureasca orice impatimit navigator.

Bine v-am gasit in aceasta ipostaza!

::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am dus sa vad Mortal caombat carandu-la dupa mine pe copilul Ovidiu Bufnila! Misto film, a zis copilul Ovidiu Bufnila frecandu-si monturile de chelia adultului scriitor SF Ovidiu Bufnila. Am citit Artele Martiale Moderne scrise de prietenul meu, talentatul scriitor Alexandru Ungureanu. Povestirea asta a spart tampeala comunista a SF-ului romanesc pe vremuri si ne-a facut sa ne schimbam conceptiile despre cafteala fictionala. M-am dus sa vad Matrix. Interesant, a zis adultul scriitor SF Ovidiu Bufnila. Cred ca este o legatura miraculoasa si tainica intre Filozofia Artelor Martiale si Filozofia Science Fiction. De asta deschid acest topic, sa ma lamuresc sa sa se lamureasca orice impatimit navigator.

 

Interesant punct de vedere.

Parerea mea este ca in nici unul din filme nu sunt prezentate arte martiale.

Matrix se apropie mai mult dar este un fel de balet.

Trebuie recunoscut ca, coregrafia din Matrix este excelenta.

 

Adevaratele arte martiale erau cele practicate de Bruce Lee. El nu a beneficiat de efecte speciale si cu toate acestea filmele era foarte spectaculoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si Expertul e facut dupa aceleasi principii. Nu ca la-as fi urmarit prea mult.

Imi pare rau ca am uitat titlul unei carti sau povestiri SF citite cu mult timp in urma ... scenele martiale erau descrise mai...fructuos, onctuos si ochios...in lipsa de alte epitete :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moderne? cam ... in ce sens? Daca te referi la NOI, nuuu. Ele au o vechime pretioasa.

 

Mai nou, tot omul merge la martial arts, si asta nu-mi prea face mare placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- nu practica nimeni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×