Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o pagina cu un form care imi introduce in baza de date 2 valori, si anume minim si maxim.La fiecare apasare form imi introduce alte date in baza de date.Vreau tot in aceasta pagina sa fac tot un form sau buton, ceva de genul pt. a mi afisa ultimele valori introduse in baza de date. Adica daca ultimele valori sunt minim =15 si maxim =20, sa pot sa apas pe un buton si sa mi le afiseze. Daca stiti un link care ar putea sa ma indrume, sau ma poate ajuta cineva, astept cu placere.

Codul este mai jos.

Multumesc .

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

<?php

mysql_connect("localhost","root","pass") or die(mysql_error());

mysql_select_db("test");

if(isset($_POST['minim']) && isset($_POST['maxim'])) {

$sql = "INSERT INTO temperatura(minim, maxim)

VALUES( '{$_POST['minim']}', '{$_POST['maxim']}')";

$result = mysql_query($sql)or die(mysql_error().'<br><br>'.$sql);

}

 

$result = mysql_query("SELECT minim, maxim FROM temperatura") or die(mysql_error());

while($row = mysql_fetch_assoc($result)) ;

?>

 

<form action="" method="post">

<input type=text name="minim">

<input type=text name="maxim">

<input type="submit" name="trimite" value="trimite">

</form>

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o pagina cu un form care imi introduce in baza de date 2 valori, si anume minim si maxim.La fiecare apasare form imi introduce alte date in baza de date.Vreau tot in aceasta pagina sa fac tot un form sau buton, ceva de genul pt. a mi afisa ultimele valori introduse in baza de date. Adica daca ultimele valori sunt minim =15 si maxim =20, sa pot sa apas pe un buton si sa mi le afiseze. Daca stiti un link care ar putea sa ma indrume, sau ma poate ajuta cineva, astept cu placere.

Codul este mai jos.

Multumesc .

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

<?php

mysql_connect("localhost","root","pass") or die(mysql_error());

mysql_select_db("test");

if(isset($_POST['minim']) && isset($_POST['maxim'])) {

$sql = "INSERT INTO temperatura(minim, maxim)

VALUES( '{$_POST['minim']}', '{$_POST['maxim']}')";

$result = mysql_query($sql)or die(mysql_error().'<br><br>'.$sql);

}

 

$result = mysql_query("SELECT minim, maxim FROM temperatura") or die(mysql_error());

while($row = mysql_fetch_assoc($result)) ;

?>

 

<form action="" method="post">

<input type=text name="minim">

<input type=text name="maxim">

<input type="submit" name="trimite" value="trimite">

</form>

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

trebuia sa pui si un id la fiecare inregistrare, astfel afisai inregistrarea cu id-ul cel mai mare, altfel nu stiu cum sa faci. numai daca nu poti sa afisezi ultimul rezultat al query-ului.

 

numa bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×