Sari la conținut
Forum Roportal
Iversen

Intrebari teste hepatita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suspectez ca as avea hepatita B sau C , motiv pentru care vreau sa-mi fac cele 2 teste pentru ambii virusi. As vrea sa aflu exact denumirea celor 2 teste pe care trebuie sa le fac precum si daca pot fi facute ambele in aceasi zi. De asemenea care este durata de asteptare pana la sosirea rezultatelor. Injectiile sunt intravenoase sau intramusculare ?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre fiind convins ca vor raspunde mai multor persoane care au aceleasi nelamuriri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa-ti spun ca depistarea celor 2 virusi se face din analiza sangelui.Aceasta analiza se numeste viremie sau markeri virali. Dureaza pana primesti raspunsul cca 2-3 saptamani. In functie de rezultat,respectiv de incarcatura virala ti se propune sa faci punctie hepatica ,adica sa-ti ia un esantion din ficat pe care sa-l dea la analiza in laborator.dureaza pana iti vine rezultatul.daca medicul decide ca este cazul sa urmezi tratamentul cu Interferon si Ribavirina,iti intocmeste un dosar cu toate investigatiile, il depui la Ministerul Sanatatii,ti-l aproba sau nu,dupa care te injectezi subcutanat cu acest Interferon care se prezinta in seringi speciale ,cu substanta in ele.Despre reactiile adverse nu-ti spun pt.ca ele difera de la pacient la pacient.Ce pot spune este ca nu mai vreau sa fac Interferon pt.ca eu l-am suportat foarte greu.Eu sper ca tu sa nu ai virus B sau C,sa nu ajungi sa treci prin furcile caudine ale medicinii romanesti.Eu am hotarat sa consum produse naturiste de cea mai inalta calitate si ma simt excelent!-ceea ce-ti doresc si tie.Daca vrei sa disutam in particular ,suna-ma la tel.0721301346.SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suspectez ca as avea hepatita B sau C , motiv pentru care vreau sa-mi fac cele 2 teste pentru ambii virusi. As vrea sa aflu exact denumirea celor 2 teste pe care trebuie sa le fac precum si daca pot fi facute ambele in aceasi zi. De asemenea care este durata de asteptare pana la sosirea rezultatelor. Injectiile sunt intravenoase sau intramusculare ?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre fiind convins ca vor raspunde mai multor persoane care au aceleasi nelamuriri.

 

 

 

- Iti iei sange la un laborator de analize unde spui ca vrei sa stii daca ai Hepatita B si C. Deci iti faci 2 analize separate. O sa ti se ia o cantitate dubla de sange.... din vena.

- Rezultatul il ai in 1 -2 - 3 zile maxim. Acest rezultat arata daca au fost depistati in sangele tau anticorpi caracteristici, si deci, implicit, daca este prezent virusul (B sau C sau ambii) in corpul tau.

Bafta! :aranjare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×