Sari la conținut
Forum Roportal
Llonelly

Lucrare de portelan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am avut o lucrare jumatate-portelan,jumatate-metalica(masea).iar partea de portela mi s-a rupt.se poate reface aceasta lucrare sau poate fi inlocuita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce inseamna jumate-jumate...in principiu se pot face reconstituiri ale componentei fizionomice insa nu cu ceramica ci cu compozit foto...Sint truse de "reparat ceramica".Depinde cum anume s-a rupt...

Apropo:se spune ceramica nu portelan...e adevarat ca ambele au aceleasi 3 componente majore insa la 2 din ele proportiile sint inverse.Portelanul e la farfurii,bibelouri...

Editat de mikininam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde ce inseamna jumate-jumate...in principiu se pot face reconstituiri ale componentei fizionomice insa nu cu ceramica ci cu compozit foto...Sint truse de "reparat ceramica".Depinde cum anume s-a rupt...

Apropo:se spune ceramica nu portelan...e adevarat ca ambele au aceleasi 3 componente majore insa la 2 din ele proportiile sint inverse.Portelanul e la farfurii,bibelouri...

partea metalica este intacta.s-a desprins doar cea de ceramica.e o singura masea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a desprins toata ceramica...e mai delicat in cazul acesta.Ar trebui sa ti se refaca acea coronita de la zero.Nu sint sanse prea mari sa se rezolve prin reconstituire avind in vedere ca se face cu compozit si legatura dintre metal si compozit nu e una chimica ci prin retentii mecanice.Poate au fost tensiuni prea mari...nu mai conteaza...tb sa ti-o refaca daca nu cumva ai facut vreo greseala si ai muscat tu "gresit"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-a desprins toata ceramica...e mai delicat in cazul acesta.Ar trebui sa ti se refaca acea coronita de la zero.Nu sint sanse prea mari sa se rezolve prin reconstituire avind in vedere ca se face cu compozit si legatura dintre metal si compozit nu e una chimica ci prin retentii mecanice.Poate au fost tensiuni prea mari...nu mai conteaza...tb sa ti-o refaca daca nu cumva ai facut vreo greseala si ai muscat tu "gresit"...

 

dar se poate desprinde coroana metalica de radacina naturala,fara sa mi-o rupa?si asa era cam mica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se mai desprinde ci se taie-fara durere,fara anestezie...din pacate nu se mai poate refolosi asa ca trebuie un alt mulaj.Totul de la zero.Si inaltimea foarte mica a dintelui slefuit e o posibila cauza a fracturarii ceramicii,asociata cu o muscatura parafunctionala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se mai desprinde ci se taie-fara durere,fara anestezie...din pacate nu se mai poate refolosi asa ca trebuie un alt mulaj.Totul de la zero.Si inaltimea foarte mica a dintelui slefuit e o posibila cauza a fracturarii ceramicii,asociata cu o muscatura parafunctionala.

 

se poate taia metalul?deci se poate reconstrui in acelasi loc?adevarul e ca nici nu mi-am ingrijit-o!am mancat pe ea alimente foarte tari(paine prajita,alune etc).

 

chiar daca radacina e micuta,e f sanatoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate cu o freza de taiat metale.Se ia o alta amprenta si se reface coronita.

Pe viitor evita sa traumatizezi ceramica,in multe alimente gasesti nispi sau pietricele (sarmalute,fructe de mare) sau cojite de fistic,nuci...Ceramica e rezistaenta la abrazie insa e casanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×