Sari la conținut
Forum Roportal
Lily-Lily

Credeti in miracole?

Postări Recomandate

Am inceput sa disper si incerc sa sper in tot ce am mai bun in mine sau in tot ce e mai bun in lume pentru a rezista. Nu stiu, poate ati mai trecut prin momente din astea. Cand te doare atat de rau, incat simti ca o sa cazi, o sa te prabusesti la propriu. O suferinta in dragoste mi-a dat toata viata peste cap, mi-a tulburat toate relatiile si conexiunile cu mediul inconjurator.

 

Inainte sa ma prabusesc, am inceput sa ma rog. Cum nu puteam/pot vorbi cu nimeni, am inceput sa vorbesc in mine cu Dumnezeu. Si, cred ca alinata, am inceput sa sper. Sa sper ca ceea ce imi doresc eu se poate intampla. Ca, intradevar, totul merge prost si nu exista semne logice sau concrete ca se va schimba ceva in bine. Dar eu sper. As vrea sa am taria sa si cred cu putere ca se va intampla miracolul asta, cateodata reusesc, alteori nu.

 

M-am dus la biserica, pe la manastiri, m-am rugat singura, mai mult, ceva ce nu am facut niciodata pana acum, am citit despre ce inseamna rugaciunea, pentru a intelege mai bine ce este si cum ma ajuta.

 

Eu cred ca Dumnezeu este singurul care poate face minuni. Voi ce credeti? Credeti ca va face o minune pentru mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu esti singura care trece prin asa ceva...ajuta-te singura ...mergi la un psiholog daca e nevoie ....daca astepti dupa minuni din partea lui dumnezeu ...o sa ramai mult si bine asa...

 

daca totusi , crezi ca dumnezeu va face un miracol ...ce mai conteaza ce credem noi .... intrebarea asta denota ca nici tu nu esti prea sigura de "credinta " ta ... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inceput sa disper si incerc sa sper in tot ce am mai bun in mine sau in tot ce e mai bun in lume pentru a rezista. Nu stiu, poate ati mai trecut prin momente din astea. Cand te doare atat de rau, incat simti ca o sa cazi, o sa te prabusesti la propriu. O suferinta in dragoste mi-a dat toata viata peste cap, mi-a tulburat toate relatiile si conexiunile cu mediul inconjurator.

 

Inainte sa ma prabusesc, am inceput sa ma rog. Cum nu puteam/pot vorbi cu nimeni, am inceput sa vorbesc in mine cu Dumnezeu. Si, cred ca alinata, am inceput sa sper. Sa sper ca ceea ce imi doresc eu se poate intampla. Ca, intradevar, totul merge prost si nu exista semne logice sau concrete ca se va schimba ceva in bine. Dar eu sper. As vrea sa am taria sa si cred cu putere ca se va intampla miracolul asta, cateodata reusesc, alteori nu.

 

M-am dus la biserica, pe la manastiri, m-am rugat singura, mai mult, ceva ce nu am facut niciodata pana acum, am citit despre ce inseamna rugaciunea, pentru a intelege mai bine ce este si cum ma ajuta.

 

Eu cred ca Dumnezeu este singurul care poate face minuni. Voi ce credeti? Credeti ca va face o minune pentru mine?

daca va fi spre binele tau ...si iti va simti sinceritatea si iubirea ta ...o va indeplini...daca nu iti este de folos atunci nu o va indeplini..... :spiteful:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inceput sa disper si incerc sa sper in tot ce am mai bun in mine sau in tot ce e mai bun in lume pentru a rezista. Nu stiu, poate ati mai trecut prin momente din astea. Cand te doare atat de rau, incat simti ca o sa cazi, o sa te prabusesti la propriu. O suferinta in dragoste mi-a dat toata viata peste cap, mi-a tulburat toate relatiile si conexiunile cu mediul inconjurator.

 

Inainte sa ma prabusesc, am inceput sa ma rog. Cum nu puteam/pot vorbi cu nimeni, am inceput sa vorbesc in mine cu Dumnezeu. Si, cred ca alinata, am inceput sa sper. Sa sper ca ceea ce imi doresc eu se poate intampla. Ca, intradevar, totul merge prost si nu exista semne logice sau concrete ca se va schimba ceva in bine. Dar eu sper. As vrea sa am taria sa si cred cu putere ca se va intampla miracolul asta, cateodata reusesc, alteori nu.

 

M-am dus la biserica, pe la manastiri, m-am rugat singura, mai mult, ceva ce nu am facut niciodata pana acum, am citit despre ce inseamna rugaciunea, pentru a intelege mai bine ce este si cum ma ajuta.

 

Eu cred ca Dumnezeu este singurul care poate face minuni. Voi ce credeti? Credeti ca va face o minune pentru mine?

 

Cred ca poate face minuni...dar ele pot fi diferite de ce iti doresti tu pt. ca pur si simplu nu ti-ar aduce fericire pe termen lung...

 

Asa ca uneori...desi te rogi pt ceva ce tu iti doresti mult, nu ti se da pt ca nu e ceea ce iti trebuie tie. :spiteful:

 

 

 

Edit: listener, am postat in acelasi timp :unsure:

Editat de minaluidracula

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca poate face minuni...dar ele pot fi diferite de ce iti doresti tu pt. ca pur si simplu nu ti-ar aduce fericire pe termen lung...

 

Asa ca uneori...desi te rogi pt ceva ce tu iti doresti mult, nu ti se da pt ca nu e ceea ce iti trebuie tie. :spiteful:

Edit: listener, am postat in acelasi timp :unsure:

ce chestii siropoase ... mie de ce nu-mi da un "pic de fericire"??m-am rugat si eu mult ... si nu i-am cerut ceva anume...doar sa fie mai bine ... si nu a fost ....deci ... asteptati miracole in continuare...pana la adanci batranete...ca doar "speranta moare ultima"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca astepti un miracol in adevarul semn al cuvantului s-ar putea sa astepti mult si bine... Era o gluma simpatica pe tema asta, poate o stiai, daca nu citeste-o si trage niste concluziile:

 

Un tip foarte credincios era pe un vapor care se scufunda. Si se tot ruga el sa faca Dumnezeu un miracol sa-l salveze.. Si vine o barca si ii zic oamenii, "hai urca", dar el zice, "nu ca pe mine ma salveaza Domnul, va fi un miracol".. si mai vine o barca .. si inca una, dar el nu vrea sa urce. La sfarsit vaporul se scufunda si el moare. Ajuns pe lumea cealalta il intreaba pe Sf Petru "eu am fost atat de credincios si m-am rugat, de ce nu m-ati salvat de la moarte?" Si raspunde Sf Petru.. "pai nu ti-am trimis 3 barci???"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inceput sa disper si incerc sa sper in tot ce am mai bun in mine sau in tot ce e mai bun in lume pentru a rezista. Nu stiu, poate ati mai trecut prin momente din astea. Cand te doare atat de rau, incat simti ca o sa cazi, o sa te prabusesti la propriu. O suferinta in dragoste mi-a dat toata viata peste cap, mi-a tulburat toate relatiile si conexiunile cu mediul inconjurator.

 

Inainte sa ma prabusesc, am inceput sa ma rog. Cum nu puteam/pot vorbi cu nimeni, am inceput sa vorbesc in mine cu Dumnezeu. Si, cred ca alinata, am inceput sa sper. Sa sper ca ceea ce imi doresc eu se poate intampla. Ca, intradevar, totul merge prost si nu exista semne logice sau concrete ca se va schimba ceva in bine. Dar eu sper. As vrea sa am taria sa si cred cu putere ca se va intampla miracolul asta, cateodata reusesc, alteori nu.

 

M-am dus la biserica, pe la manastiri, m-am rugat singura, mai mult, ceva ce nu am facut niciodata pana acum, am citit despre ce inseamna rugaciunea, pentru a intelege mai bine ce este si cum maajuta.

 

Eu cred ca Dumnezeu este singurul care poate face minuni. Voi ce credeti? Credeti ca va face o minune pentru mine?

 

Deja a facut o minune cu tine :spiteful:

Este o incercare.Stai linistita.

Deja ai facut primul pas.Rugaciunea te ajuta. :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce chestii siropoase ... mie de ce nu-mi da un "pic de fericire"??m-am rugat si eu mult ... si nu i-am cerut ceva anume...doar sa fie mai bine ... si nu a fost ....deci ... asteptati miracole in continuare...pana la adanci batranete...ca doar "speranta moare ultima"

 

 

siropoase sau nu...mie asa mi s-a intamplat...

 

fata practic nu se referea la miracole in adev sens al cuvantului...ci la raspunsul la rugaciuni...si daca ala n-o fi pt ea, atunci n-o sa-l aiba, pt ca probabil i-ar fi mult mai rau in viitor cu el

 

iar picul tau de fericire...nu-s ce sa zic...fiecare isi defineste cat de mare e "pic'ul" :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu asa se pune problema....ca daca ar ramane cu el, i-ar fi mult mai rau, si ca D-zeu din cauza asta nu ar raspunde la rugaciuni....ci i se da o situatie, i sa da alta, i sa da multe situatii diferite, similare....asa ajungi sa intelegi "de ce uneori nu raspunde D-zeu"

Ideea e ca doar noi avem impresia ca nu ne raspunde

 

nu asa se pune problema....ca daca ar ramane cu el, i-ar fi mult mai rau, si ca D-zeu din cauza asta nu ar raspunde la rugaciuni....ci i se da o situatie, i sa da alta, i sa da multe situatii diferite, similare....asa ajungi sa intelegi "de ce uneori nu raspunde D-zeu"

Ideea e ca doar noi avem impresia ca nu ne raspunde

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×