Sari la conținut
Forum Roportal
rimpoce

despre Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu nu mai asculta de mult rugaciunile oamenilor.Omenirea nu mai are canal de legatura cu Dumnezeu.

 

Acum are.

 

Am senzatia ca am fost lasati de capul nostru.Adevarul a fost spus, Hristos si apostoli au predicat Evanghelia

Acum depinde de noi daca alegem raul sau binele fiecare isi va primi rasplata.

 

Niciodata nu vom fi lasati de capul nostru!

 

Ti se pare tie.Binele pe care l-aiprimit putea sa vina si fara rugaciune

 

Exista un duh in fiecare dintre noi ce se roaga permanent, fie ca noi ne rugam sau nu. Inca nu stiu de ce trebuie sa se roage permanent, dar asa este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti se pare tie.Binele pe care l-aiprimit putea sa vina si fara rugaciune

De unde stii ? Ne cunoastem ? :D Binele primit de mine era imposibil sa-l fi primit fara rugaciune. IMPOSIBIL.

 

Dumnezeu nu mai asculta de mult rugaciunile oamenilor.Omenirea nu mai are canal de legatura cu Dumnezeu.

Din contra, prin venirea lui Isus, omul are o legatura directa cu Dumnezeu. Daca pana atunci era nevoie de un intermediar , adica preotul, acum omul il cunoaste direct pe Dumnezeu, si ii poate cere orice, direct, fara intermediari.

 

Am senzatia ca am fost lasati de capul nostru.

Nu am fost lasati. Isus ne spune cat se poate de clar :

 

MATEI 28 : 20 "...iată Eu sunt cu voi

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde stii ? Ne cunoastem ? :doh: Binele primit de mine era imposibil sa-l fi primit fara rugaciune. IMPOSIBIL.

Din contra, prin venirea lui Isus, omul are o legatura directa cu Dumnezeu. Daca pana atunci era nevoie de un intermediar , adica preotul, acum omul il cunoaste direct pe Dumnezeu, si ii poate cere orice, direct, fara intermediari.

Nu am fost lasati. Isus ne spune cat se poate de clar :

 

MATEI 28 : 20 "...iată Eu sunt cu voi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
rugaciunea mintii da doar "confort" psihic.....mai incolo insa devine altceva si ajuta mai mult........

 

Adica DROG .... si asta te ajuta sa umbli derutat si ismintit ca un neom intre oameni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica DROG .... si asta te ajuta sa umbli derutat si ismintit ca un neom intre oameni!
Drog nu prea merge .Drog este ceva material.Credinta nu este drog.Oameni au nevoie de credinta,ori care ar fi ea, atita timp cit ea iti da confort psihic.Daca esti derutat si smintit asta este pentru ca inca cauti.Cauti cauti,iti vine sa inebunest,pui cap la cap,urmaresti o pista falsa, abandonezi o iei de la cap.

 

Totusi ai o sansa,o sa il cunosti pe Dumnezeu cind vei fi mort.Ddaca constiinta ta iti spune ca totul este ok atunci nu mai trebuie sa iti faci probleme.Oameni hotarasc ce este pacat sau nu.Atita timp cit tu crezi ca faci binesi nu ai nici cea mai mica mustrare de constiinta este bine.Totul este psihic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Drog nu prea merge .Drog este ceva material.Credinta nu este drog.Oameni au nevoie de credinta,ori care ar fi ea, atita timp cit ea iti da confort psihic.Daca esti derutat si smintit asta este pentru ca inca cauti.

 

Drog este cuvantul ...si nu imi apartine ...ganditori mari ai omenirii au denumit religia OPIU pentru popor ..exact pentru motivele de care vorbesti tu mai sus!

 

Totusi ai o sansa,o sa il cunosti pe Dumnezeu cind vei fi mort.

 

Fals !

Pe Dumnezeu il gasesti viu in tine ... el este in inima ta ...el e constiinta ta care te mustra cand gresesti!

Dupa ce mori ... nu mai esti nici om si nici nu mai traiesti chiar daca te absorbi in Isvara sau cine crezi tu.

 

Cum e acolo ...e usor de stiut pentru ca de "acolo" vii ...si asa cum ai fost atunci ...vei si si dupa aia!

 

....iti aduci aminte de ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rimpoce,

"mintea" face legaturile.... daca nu e pervertita in "realitatea si judecarea lumii" , daca nu se dezvolta in detrimentul inimii , a sentimentelor poate vedea frumusetea naturii..... daca se dezvolta fara traire realitatea e deteriorata si un astfel de om greu va deveni "intelept"... exista diferente foarte mari intre rugaciune si celelalte "tehnici" :D

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu mai asculta de mult rugaciunile oamenilor.Omenirea nu mai are canal de legatura cu Dumnezeu.

depinde ... lipsa credintei inchide acel canal, alfel... no problem . :D

multi spun "cred" , insa cati sunt cei care o fac cu inima si cu sufletul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×