Sari la conținut
Forum Roportal
Llonelly

Cum sa traiesti cu un barbat foarte nervos?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista anumite situatii si contexte in care se enerveaza. Poti sa le definesti?

 

mi-e greu sa definesc exact o situatie.pentru ca absolut orice ii poate provoca o criza nervoasa.si daca las geamurile dechise,se enerveaza ca e prea curent.in rest,nu sporta cand am pareri diferite de ale lui si practic,nu vrea sa mai auda nimic.spune ca vorbesc mult...dar chiar nu e asa.doar cheia unei relatii este comunicarea si nu pot fi lipsita de voce sau de opinii,doar pentru ca se enerveaza el!nu imi place cum vorbeste nici cu mama lui.chiar si ea ii spune ca este prea nervos...pe mine ma sperie cand incepe cu afirmatii de genul "arunc televizorul pe geam" sau cand imi opreste televizorul pentru a ma obliga sa il ascult si sa ii dau dreptate!i-am spus ca am inceput sa nu ma simt in siguranta langa el si ca ma sperie atitudinea lui!spune ca exagerez,ca el ma iubeste,dar ca uneori nu vreau sa vad ce e bine!dar sunt libera sa am opiniile mele!si plus de asta sunt o persoana care nu monopolizeaza niciodata discutia.vreau ca toata lumea sa se simta bine!nu stiu ce s-ar fi facut cu o astfel de persoana!ba chiar pe fosta lui prietena o lovea...spunea ca il injura...dar oarecum s-a ajuns si la injuraturi si la neintelegeri din vina amandurora,nu numai din vina unuia...iar ca sa ajungi sa lovesti o fata...si de fapt are antecedente,daca stau sa ma gandesc!era tare incantat mai demult,povestindu-mi ca a palmuit o alta fata care l-a injurat!si cand este vorba de bataie,e primul!la inceput nu am stiut toate aceste lucruri!pare o persoana foarte calma si linistita...de aceea am spus undeva mai sus ca am senzatia ca a incercat sa ascunda toate aceste lucruri.in ultimul timp insa,chiar am inceput sa imi fac griji!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti mai face griji! Lasa-l ma-sii. E clar ca nu-si poate stapani nervii. Poti sa sfarsesti foarte rau.

Sigur ca incearca sa ascunda la inceput. Cine ar fi fraiera sa se apropie de un tip agresiv?

Cand e vorba de bataie este primul, dar intai alege victima. Ca doar nu e fraier s-o fure...

Nu te mai preocupa...Next

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum se poate trai cu un barbat care se enerveaza si pe el,cand nu ii iese ceva?

departe de el .

are obiceiul sa loveasca in lucruri,sa tranteasca...cu timpul aceasta agresivitate se poate indrepta impotriva persoanei cu care traieste!asa sunt toti barbatii? e normal sa fie atat de nervos?sau trebuie sa incep sa imi fac griji?

de la "obiceiul" de a lovi in lucruri, la a-si lovi sotia sau prietena , de doar un mic pas .

agresivitatea se poate trata, doar daca e constient si daca-si doreste asta , altfel ... spune-i :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anya 2007,

"nemultumirile interioare " si "pretentiile mamei "fata de el le-ai luat in calcul? chiar daca in cuplu unele lucruri nu se spun ...se simt......"tensiunea din aer" iti spune ceva? ..... si aici e lipsa sentimentului iubirii sau iubirea umbrita de tot felul "de pretentii" ..... e usor sa vezi doar suprafata si sa pui la zid dar asta nu rezolva problema.......daca joci "teatru" zambind in exterior dar in interior esti "plin de nervi" atunci te minti singura.....asa ca nu cred ca mama ta este "binevoitoare" blinda etc....... adevarata schimbare incepe cu propria persoana.si incet incet cel din jur se schimba....nimic in viata nu e intimplator......... nu fac filozofie ...... :D

multa iubire

 

 

Sorry, uitasem sa pun ghilimele la "binevoitoare, blanda", etc. Evident ca exista tensiune, blandetea si bunavointa erau de suprafata..."pentru ochii lumii", cat timp exista probabilitatea ca cineva din exterior sa vada ceva. Si eu simteam asta, normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sorry, uitasem sa pun ghilimele la "binevoitoare, blanda", etc. Evident ca exista tensiune, blandetea si bunavointa erau de suprafata..."pentru ochii lumii", cat timp exista probabilitatea ca cineva din exterior sa vada ceva. Si eu simteam asta, normal.

 

si cum ai rezolvat situatia...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a rezolvat...nicicand...am avut mereu de suferit. Aceste probleme de comportament nu se schimba, pentru ca este vorba de o boala, nu de o bizarerie a cuiva. Oricat vrem sa credem noi ca vom reusi sa schimbam ceva, la o persoana al carei comportament lasa de dorit, este numai o iluzie. Nimic nu se schimba, ei tot patologici raman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se rezolva intr-un singur mod, asa cum spunea un general american din al doilea razboi mondial despre japonezi: "cu bestiile ne vom purta ca si cu bestiile" adica in mod bestial.

 

Bine, acum pentru o femeie e mai greu sa se poarte bestial cu un barbat bestie. Dar poate pleca definitiv, exista legi, politie.

 

Si evident, cand discuti cu o bestie, nu te plangi lui de comportamentul sau, sau faci reprosuri, fiindca oricum iesi batut din asemenea confruntare.

Cel mai bine e sa aplici ceea ce spune terapia confruntativa, adica sa repeti intr-un fel sau altul ceea ce-ti spune agresorul a. i. sa-i pui o oglinda in fata cu ceea ce face el. E inutil sa te plangi lui sau sa-i faci reprosusi, cum fac totdeauna victimele.

Ca sa poti aplica metoda oglinzii in dialog, iti trebuie multa stapanire de sine si sa fi neimplicat afectiv, ceea ce nu prea se intampla in cazul unei victime.

De aceea pentru a evita tragediile (crima) mai bine e pentru victima sa se separe odata pentru totdeauna de agresor.

Credeti-ma nu se va vindeca niciodata, armele lui sunt cultivarea dependentei victimei fata de el, prin tot felul de manipulari in plan psihologic, santaj emotional, social, "ce te faci fara mine, te voi lasa sa te descurci singura" etc. dupa ce a distrus increderea in sine a victimei de a se descurca singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai bine e sa aplici ceea ce spune terapia confruntativa, adica sa repeti intr-un fel sau altul ceea ce-ti spune agresorul a. i. sa-i pui o oglinda in fata cu ceea ce face el.

 

 

Am aplicat si metoda asta pe vremuri...si cand o aplicam auzeam numai : "Ce faci?...iti bati joc de mine?"...si furiile erau si mai mari, iar la vremea aceea ma trezeam si cu niste "sfante" palme corectoare de comportament "necivilizat".

 

Degeaba, persoanele agresive de acest soi, pana la moarte nu se schimba...si am vazut-o mereu, peste tot. Cei care isi fac iluzii ca niste adulti nemernici nevrotici, care urla, tipa, si isi traiesc viata numai prin violenta( de orice natura ar fi ea), ar putea sa se vindece, sunt naivi...nu am vazut niciunul sa se schimbe, chiar daca exista o perioada de acalmie, si care este numai teatrul jucat de acestia pentru a nu fi abandonati. In primul rand trebuie sa existe constientizarea si acceptul, sa constientizeze si sa accepte ca au o problema psihica. Apoi vine terapia si ...eventuale rezultate benefice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect, metoda asta enerveaza la culme agresorul fiindca il lasa complet fara satisfactie. daca ai fi fost tu barbat, si el femeie agresoare, avea efect. dar de obicei femeile nu stau sa agreseze, ca le e mai la indemana sa gaseasca altul.

 

Am aplicat si metoda asta pe vremuri...si cand o aplicam auzeam numai : "Ce faci?...iti bati joc de mine?"...si furiile erau si mai mari, iar la vremea aceea ma trezeam si cu niste "sfante" palme corectoare de comportament "necivilizat".

 

Degeaba, persoanele agresive de acest soi, pana la moarte nu se schimba...si am vazut-o mereu, peste tot. Cei care isi fac iluzii ca niste adulti nemernici nevrotici, care urla, tipa, si isi traiesc viata numai prin violenta( de orice natura ar fi ea), ar putea sa se vindece, sunt naivi...nu am vazut niciunul sa se schimbe, chiar daca exista o perioada de acalmie, si care este numai teatrul jucat de acestia pentru a nu fi abandonati. In primul rand trebuie sa existe constientizarea si acceptul, sa constientizeze si sa accepte ca au o problema psihica. Apoi vine terapia si ...eventuale rezultate benefice.

 

Exact, se calmeaza pama cedezi tu din nou, dupa care iar loveste in tine.

Ceva nu e ok in relatie, adica nu sunt sentimente reciproce, relatia trebuie intrerupta.

 

Barbatii nu prea le e la indemana sa intrerupa fiindca nu au fost educati sa aiba incredere in ei. Ei cred ca daca se despart de o femeie pe care nu o mai iubesc nu-si vor mai gasi alta in veci si raman asa, clientii tarfelor de centura.

Totusi, mai bine singur, decat intr-o relatie misto ca iadul.

Odata si odata tot intalnesti ceva bun pentru tine.

 

Din pacate, un individ educat sa nu iubeasca decat la modul patologic, adica pentru el, in beneficiul lui, care isi rezolva conflictele prin violenta din cauza ca duce lipsa de incredere in sine, nu se iubeste pe sine, va pierde toate relatiile viitoare exact pe acelasi calapod. Si culmea e ca nu va sti de ce. De unde i se trage.

Ca daca il intrebi de face asa sau de ce spune una sau alta intr-o situatie de conflict, el habar nu are.

Pur si simplu reactioneaza din subconstient, asa cum l-au pus la punct pe el parintii lui cand era mic, asa pune si el la punct pe cei din familia sa mai tarziu.

 

Deasemena, simtul responsabilitatii fata de sine, fata de familie la majoritatea barbatilor romani e destul de subtire.

Cand ai un copil, chiar daca nu-ti mai iubesti femeia, esti responsabil de el sa-i fi un tata bun, sa-i oferi un model masculin de calitate, nu sa te razbuni pe un sarman copil de 3 ani care priveste la tine cu gura cascata, ba din cauza sotiei, ba din cauza socrului care nu te inghite.

 

Multi dintre barbatii romani practica agresiunea la locul nepotrivit si asupra persoanelor nepotrivite.

Adica, e umilit la servici si vine acasa unde isi bate nevasta si copilul, iar apoi copilul trage pisica de coada pana o inebuneste.

E un comportament nevrotic, aproape generalizat la tigani. Tiganul daca incurca circulatia in intersectie ii cara pumni in cap consoartei de alaturi, ca chipurile sa creada ceilalti participanti la trafic ca nevasta i-a distras atentia.

 

E foarte greu de gasit in romania un barbat adevarat, si de asemena o femeie ca sa vrea sa fie independenta de barbat, in asa fel ca sa nu ajunga ambii un infect cuplu agresor-victima.

 

Educatia proasta din familie perpetuiaza la nesfarsit modele de relatii patologice.

 

"Toate femeie sunt tarfe, vor unu cu bani", sau toti barbatii e porci" sunt prejudecati care au un sambure de adevar.

Acest sambure de adevar, daca dispare prin educatie, vom avea relatii normale, cu un contract al relatiei

bazat pe adevar nu pe manipulare si beneficii nemeritate.

Editat de iosafat
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×