Sari la conținut
Forum Roportal
Llonelly

atitudinea bisericii fata de violenta in familie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asa cum multi stim,la noi in tara,violenta in familie este foarte des intalnita!si eu vorbesc din experienta personala...nu doar familia mea poate fi aici un exemplu,ci majoritatea familiiilor pe care le-am cunoscut pana acum...stiu,sunt familii unde totul se rezolva rezonabil,prin discutii si respect.din pacate,eu nu am avut norocul sa vad foarte des asa ceva!as vrea sa stiu ce comentarii poate face un slujitor al bisericii vis-a-vis de acest subiect!bineinteles,toata lumea este binevenita sa isi spuna parerea.biblia ne spune ca atunci cand primim o palma,sa intorcem si celalalt obraz...chiar asa trebuie facut?daca sotul vine nervos de la lucru si incepe sa isi aminteasca pacatele mele(pe ale lui nu le mai vede) si primesc o lovitura,trebuie sa indur tot in numele dragostei si al sacrificiului familial si religios?cu copiii cum ramane?cum ii voi putea spune baietelului meu,care isi adora tatal,ca acesta a gresit,iar el cand va fi mare nu trebuie sa ii faca sotiei lui asa ceva??cum ii voi putea spune fetitei mele ca atunci cand va fi mare sa nu suporte ceea ce suport eu?si atunci?divortul si moartea spirituala?sau resemnarea si tranformarea copiilor nostri in potentiale victime?ce e de facut?voi ce spuneti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care te confrunti cu o astfel de problema, ultimul lucru de care trebuie sa tii cont e atitudinea bisericii.

Ce e de facut altceva? Iti iei copiii si pleci, o astfel de atmosfera nu e buna nici pentru ei nici pentru tine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
biblia ne spune ca atunci cand primim o palma,sa intorcem si celalalt obraz...chiar asa trebuie facut?

Nu, Biblia spune ca barbatii trebuie sa isi iubeasca nevestele. Faza cu celalalt obraz nu are nici o legatura aici.

 

daca sotul vine nervos de la lucru si incepe sa isi aminteasca pacatele mele(pe ale lui nu le mai vede) si primesc o lovitura,trebuie sa indur tot in numele dragostei si al sacrificiului familial si religios?

Sacrificiul familial? Depinde ce optiuni ai.

Sacrificiul religios? Din nou, nu!!

 

cu copiii cum ramane?cum ii voi putea spune baietelului meu,care isi adora tatal,ca acesta a gresit,iar el cand va fi mare nu trebuie sa ii faca sotiei lui asa ceva??

Cu blandete si cu dragoste. :roll:

 

cum ii voi putea spune fetitei mele ca atunci cand va fi mare sa nu suporte ceea ce suport eu?

 

La fel de simplu. Exista mereu o solutie. Desi nu am trecut prin asta, stiu cazuri. Si stiu ca este greu. Nu stiu ce optiuni ai tu acolo, dar copii nu vor aborda aceeasi atitudine, daca te ocupi de educatia lor.

 

si atunci?divortul si moartea spirituala?sau resemnarea si tranformarea copiilor nostri in potentiale victime?ce e de facut?voi ce spuneti?

 

Moartea spirituala si divortul nu au absolut nici o treaba una cu alta. Dumnezeu vrea sa fie armonie in familie.

Dar singura care poate lua o decizie, esti tu ! :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Efeseni 5

 

22Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului;

 

23căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, M

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Efeseni 5

 

22Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului;

 

23căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, M

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Efeseni 5

 

22Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului;

 

23căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, M

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omule daca nu ai nimic de spus mai bine te-ai duce sa hranesti porumbei. Dupa ce ca esti offtopic mai si aberezi constant....

Tu esti clasa a 4-a, banuiesc, dupa cat de bine stii sa citesti ce versuri am pus si topicul enuntat. Hranisi gainile si trecusi la porumbei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Violenta si dragostea nu au absolut nici o legatura. In momentul in care isi face aparitia violenta dragostea dispare instantaneu. Biserica nu are nici o atitudine in ceea ce priveste violenta in familie, ba mai mult nu a facut decat sa o promoveze si sa o incurajeze dea lungul istoriei. O femeie nu ar trebui sa accepte niciodata o palma de la vreun barbat. Sunt o multime de solutii care pot evita sau pune capat unui asemenea comportament. Sa stai si sa induri tratamentele unor animale inseamna sa mori cate putin in fiecare zi. Violenta il abrutizeaza si alieneaza pe om. Pana sa iti dai seama ce se intampla cu tine este prea tarziu........

Ba are! Biserica are o mare responsabilitate in educatia familiei. O familie intemeiata de curand trebuie sa primeasca sprijin din partea Bisericii. De obicei tinerii casatoriti au grupuri de studiu si rugaciune impreuna si in aceste grupuri isi dezbat problemele cu care se confrunta si le gasesc rezolvare.

Baza unei familii trebuie sa fie dragostea si noi stim ca: Dumnezeu este dragoste!

Din pacate in Romania nu prea se ocupa nimeni de educatia familiei, doar daca familia se confrunta cu probleme, atunci cuplul apeleaza la consilieri specializati!

Cand privesti la abuzul din familiile din Romania nu poti decat sa ramai stupefiat si sa te apuce mila.

Barbatul considera ca este cocos in familie, da cu pumnul in masa si bate pe toata lumea. Cam aceasta este "scara ierarhica" a familiei: tata,mama si copii. Tata abuzeaza pe mama si copii, mama abuzeaza pe copii, copii rabda pana au si ei la randul lor copii de care sa abuzeze!

Binenteles ca sunt si exceptii, dar majoritatea familiilor din Romania au probleme si acestea se amplifica pe fondul consumului de alcool si saraciei!

Cunosc persoane care au fost batute de sotii lor, abuzate si cand politia a venit au spus ca nu pot sa intervina cu nimic, doar sa-i dea sotului o amenda. In Statele Unite persoana era arestata si i se punea interdictie pe minimum sase luni sa se apropie de propria locuinta. Deci in primul rand lipseste cadrul legislativ pentru o familie sanatoasa, pe urma educatia de specialitate si principiile lui Dumnezeu (Creatorul familiei).

Dumnezeu doreste ca dragostea sa troneze in orice familie, Sotul sa-si iubeasca sotia, sotia sa-si respecte sotul si sa-i fie supusa, copii sa asculte de parinti si sa aibe un comportament adecvat. Pentru orice parinte copii reprezinta "lumina ochilor" si copilul trebuie educat, disciplinat si format in asa fel incat acel copil sa fie om om de baza pentru societate, familie si Imparatia lui Dumnezeu.

Abuzul in familie este pedepsit de Biserica, chiar in Biserica la noi a fost pus sub disciplina un barbat venit din ...... pe motiv ca isi abuza sotia. Binenteles ca sotia nu a luat nici o masura si a suportat bataile calaului, insa copii, fiind invatati la scoala despre abuz au sunat la politie. Sotul a fost arestat si nu are voie un timp indelungat sa se apropie de casa lui, plus amenda, la o noua abatere va infunda inchisoarea. Pe langa toate acestea biserica l-a pus sub discoplina pentru cateva luni si speram ca omul sa recunoasca gravitatea problemei sa se trezeasca si sa inceapa o noua viata.

Cele care nu reactioneaza la abuzul sotilor si stau ani de zile si rabda, ajung victimele abuzului si se distrug in timp. Aceste femei devin victime si sunt foarte greu de depistat si de luat vreo masura! Aici in America copii pot sesiza abuzul si exista numere de telefon 24 din 24 unde poate sesiza oricine abuzul familiar!

In Romania insa este greu, trebuie lucrat la conceptia oamenilor, la mentalitatea lors i Biserica trebuie sa-si asume rolul educational, ceea ce este foarte greu, mai ales la Biserica majoritara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si concluzia?

Nu stiu ce invata bisericile. Eu ti-am aratat ce scrie in Biblie despre subiect si ce AR TREBUI sa invete bisericile. Daca-i violent, nu e salvat. Daca l-ai luat si stiai ca nu e salvat, ai pacatuit, si atunci acel pacat are consecinte. Dumnezeu te-a avertizat, tu n-ai ascultat. Roaga-te pt intelepciune sa rezolvi situatia. N-ai ce sa faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce invata bisericile. Eu ti-am aratat ce scrie in Biblie despre subiect si ce AR TREBUI sa invete bisericile. Daca-i violent, nu e salvat. Daca l-ai luat si stiai ca nu e salvat, ai pacatuit, si atunci acel pacat are consecinte. Dumnezeu te-a avertizat, tu n-ai ascultat. Roaga-te pt intelepciune sa rezolvi situatia. N-ai ce sa faci.

Zexelica sunt destui "salvati" care dau pumni la nevasta! Acolo este mandria de "cocos". Oamenii trebuie educati in sensul acesta, biserica si societatea ar trebui sa-si faca datoria in sensul acesta! Pentru aceasta trebuie sa avem si un cadru legislativ care sa combata abuzul in familie si deasemenea trebuie un cadru educational.

Din pacate insa, societatea este tot mai "stricata", mai nou homosexualii se casatoresc si adopta copii! Sa vezi acolo abuzuri :bye:, ma refer la copii! Si cine sa-i apere pe acesti copii, atunci cand societatea se reflecta in legislativul acelei tari si cand cu buna stiinta isi arunca copii in bratele unor obsedati sexual ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×