Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Noul cod rutier

Postări Recomandate

Noul cod rutier va intra in vigoare din toamna.

Pietonii trebuie sa fie mult mai atenti si asta pentru ca, dupa noile reglementari, ei poarta toata raspunderea pentru accidentele produse din vina lor.

 

Abateri penalizate cu 2 puncte

- folosirea incorecta a luminilor de drum

- folosirea telefonului mobil in timpul mersului

- nefolosirea centurii de siguranta

- depasirea cu 10-20 cam/h a vitezei legale

- circulatia pe drum cu accesul interzis

- stationarea neregulamentara

 

Abateri penalizate cu 3 puncte

- oprirea nejustificata/circulatia pe banda de urgenta

- depasirea cu 21-30 cam/h a vitezei legale

- nerespectarea regulilor privind intoarcerea

- mersul inapoi

- schimbarea benzii de circulatie, daca din aceasta cauza sa-a produs un accident

- nerespectarea distantei corespunzatoare pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare destul de sever dar... poate asa se mai calmeaza nebunia de pe sosele.

In plus, eu as da 5 puncte si pentru claxonatul la semafor, mai ales, atunci cand sunt claxonate masinile cu semne de incepator sau scoala (am vazut de multe ori situatii de genul asta... iar eu stiam ca aceste semne sunt pentru ca ceilalti conducatori auto sa inteleaga ca omul ala nu are experienta).

 

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pare destul de sever dar... poate asa se mai calmeaza nebunia de pe sosele.

In plus, eu as da 5 puncte si pentru claxonatul la semafor, mai ales, atunci cand sunt claxonate masinile cu semne de incepator sau scoala (am vazut de multe ori situatii de genul asta... iar eu stiam ca aceste semne sunt pentru ca ceilalti conducatori auto sa inteleaga ca omul ala nu are experienta).

Roberta

[snapbacca]35627[/snapbacca]

Deh,aia sunt deja..."profesionisti"... :;):

Dupa ce obtin permisul,unii sunt mici...sumacheri :) .ar trebui sa se dea la o parte din fata lor toti... :)

Pana una alta ,politia ar trebui sa stea in drum si sa avertizeze soferii in locurile unde sunt ...prapastii :) ,iar RAR sa faca revizii gratis celor care au probleme la directie din cauza soselelor ::): ::): ;)

Ehei...dar sa ....gropiti...BINE! :) ca deh,banii de pe rovignete nu ajung pentru toate gaurile(mai ales cea bugetara :roll: )

Cat despre puncte,cine va avea o evidenta nationala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie amenzile mi se par cam nejustificat de mari - nu cred ca in alte tari UE sunt asa mari raportate la salar. Si inca un detaliu - de ce se face raportarea la salariul brut???

Asta seamana putin a dubla impunere - taxa la taxa :roll:" :)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am doua comentarii de facut:

Primul ar fi ca imi displac profund partile care se leaga de liniile de tramvai si benzile de urgenta...ambele presupun timp pierdut.

si al doilea este ca de cand cu noul cod cred ca a dat foametea in politia romana...saptamana trecuta mi-am luat 2 amenzi pentru viteza de la buzau la bucuresti viteza fiind aceeasi ca si pana acum avand in vedere ca fac fac drumul asta destul de des. am fost amendat pentru 72 cam/h in zona cu maxim 60 chestie care inainte nu sa-a intamplat;)...sau poate ca sunt eu paranoic:de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×