Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Oamenii de stiinta si credinta in Divinitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sa fiu rea, sistem inchis e creierul celui care a zis asa ceva...

Mai stii ? Poate. Dar ca sa fim siguri, argumenteaza si de ce !

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e simplu ... dar le place sa complice .. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intreaba-l pe Sikaryan.

si cam de cand a devenit soimos un etalon pentru ceva ?

 

In ceea ce "preda biserica" , de-a lungul secolelor, s-a bagat otrava in miere, de aceea multi oameni, instinctiv devin atei, e un reflex de aparare fata de ceea ce "preda biserica"...

nu devin atei ci se plaseaza in afara religiei, dogmelor si traditiilor acesteia.

 

e simplu ... dar le place sa complice .. :focus:

nu cred ca ti-ai dat seama...dar mesajul lui marinel era ironic. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ti-ai data seama ... nu ma intereseaza, ce am afirmat eu e adevarat :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut eu, in mediul academic de afara sunt multi oameni care ar vrea emotional sa creada in Dumnezeu, dar sunt sceptici tocmai prin natura gandirii lor ca oameni de stiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca un om de stiinta ajunge sa creada intr-o forma de supranatural... atunci forma respectiva nu prea are nici o legatura cu ce preda biserica.
depinde muuult de ce crezi tu ca "preda Biserica"

forma de supranatural la care am ajuns eu, prin intermediul matematicii (algebra functionala si geometrie diferentiala, in special), se pliaza bine, pe ceea ce am gasit in Biserica

 

Tocmai aceasta frumusete a misterului este distrusa de Biserica, prin pogor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca ti-ai data seama ... nu ma intereseaza, ce am afirmat eu e adevarat :focus:

asta cu "nu ma intereseaza ce cred altii, eu stiu sigur ca am dreptate" in legatura cu un subiect atat de vast si despre care avem atat de putine elemente... e cam cu :P

 

religia este o forma de a intelege misterul divin - fiecare conform intelegerii sale

da, dar este o forma absolutista - "crezi asa sau ajungi in iad". ori asta e cam greu de inghitit, mai ales pe nemestecate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×